חינוך סביבתי
יוזמות סביבתיות
פרויקטים
תחרויות
סניפים
הירשמו בחינם למגזין המקוון
של המועצה לישראל יפה
מרכזי לימוד  >>  דו"ח משחור לירוק 2016

דו"ח משחור לירוק 2016

"משחור לירוק" - הסקר הסביבתי השנתי 2016
לפניכם הסקר הסביבתי התקופתי למזהמים תעשייתיים בשפכי גוש דן. הסקר מבוסס על ניתוח תוצאות בדיקות השפכים שנאספו לאורך כל שנת 2015 מעסקים הנמצאים בתוכנית הדגימה של איגודן. הדוח כולל ניתוח הזיהום לפי חלוקה ענפית והצגת מדד איגודן - דירוג העסקים לפי רמת זיהום השפכים שלהם, המאפשר להשוות בין המפעלים ולדרג אותם על רצף אחד שבו ככל שהציון גבוה יותר כך המפעל מזהם יותר.

זוהי השנה השלישית שבה נערך סקר במתכונת זו. במסגרת תכנית הניטור השנתית של האיגודן נדגמו בשנת 2015 680 עסקים אשר הזרימו שפכים בהם מזהמים אורגניים ואנ-אורגניים. ניתוח הממצאים של כלל הדגימות מאפשר לקבל תמונה מקיפה על עומסי המזהמים בחתך ענפי, למדוד את השכיחות לחריגה מערכי הסף המותרים בחוק בכל ענף ולאמוד את כמות המזהמים תוך התייחסות לספיקות השפכים שהוזרמו. הדו"ח נצמד להנחיות שנקבעו ב"כללי תאגידי מים וביוב (שפכי מפעלים המוזרמים למערכת הביוב), התשע"ד-2014 "ו"חוק המים, התש"ן-1990 ,"מכוחם פועל איגודן ובהם נדרשים לעמוד בעלי העסקים. צריכת המים הכללית בשנת 2015 גדלה משנת 2014 ב-%50 בממוצע. ניתן לראות התפלגות שונה בין הענפים כאשר מפעלי מזון ובתי חולים/בתי מלון מהווים את הגורם המשמעותי בצריכת המים. עם זאת, קיימת ירידה בצריכת המים עבור בתי חולים/בתי מלון שככל הנראה התרחשה בשל שיפור בניצולת מים. יש לשים לב לגידול הדרמטי של צריכת המים למפעלי הטקסטיל מ-320,4 מ"ק לכדי 000,75 מ"ק. ככל הנראה מקורם בצירוף מפעלים לתכנית הניטור ו/או הגדלת קווי יצור ועל כן הגידול בצריכה. 
אנו מאמינים כי שקיפות ופרסום הנתונים מייצרים מודעות, וזו יכולה להניע ולעודד פעולות להפחתת הזיהום באמצעות לקיחת אחריות אישית, עסקית, ארגונית וענפית.

ישראל, המשתייכת למדינות המפותחות מיישרת קו בשנים האחרונות ומאמצת מערכי חקיקה מתקדמים כדי להנחיל שינוי בהתנהלות לעבר התנהגות סביבתית תקינה. מהלך זה דורש את התגייסות התעשייה – להבין את אשר נדרש מהם לשנות, ולעבור לטכנולוגיות מתקדמות ושיטות עבודה אחראיות ותקינות.

התכנית "משחור לירוק" של המועצה לישראל יפה ואיגודן מסייעת למפעלים בתהליך חשוב זה. במסגרת התוכנית, אנו שולחים למפעלים שחרגו מהתקנות אנשי מקצוע סביבתיים המאבחנים את השינויים הנדרשים להפחתת הזיהום ומנחים בהתאם לכך את הגורמים הרלוונטיים בעסק.

אנו מאמינים כי המשך יישום והטמעה של מערך הסברה ישיר וממוקד ימשיך ויביא לתוצאות משמעותיות בהפחתת רמת זיהום השפכים.

לקריאה נוספת והורדת הדו"ח המלא לשנת 2016 לחצו על התמונה >>


 
 


 
המועצה לישראל יפה שד' רוקח 80 ת.ד 53250 תל אביב 61532 03-6423111      
  עמוד הבית | אודות | מפת האתר | צור קשר | פייסבוק  

המועצה לישראל יפה - חלוצת עיצוב הסביבה, מובילה את טיפוח סביבת החיים בישראל,
ומשפיעה בחינוך ובמעשה על עיצוב המודעות לערכי סביבה ויופי חזותי.

בניית אתרים CDTech
נקודה - שיווק באינטרנט