טיפ ירוק ל"ג בעומר 2013

חג המדורות המתקרב מביא עמו לא רק תפוחי אדמה ומרשמלו לוהט, אלא גם סכנות לאיכות האוויר שאנחנו נושמים ולבטיחות החוגגים. המועצה לישראל יפה ממליצה על מספר כללים פשוטים שיעזרו לכם לעבור את החג בשלום ולהמשיך לשמור על אוויר נקי


עבור מרבית ההורים, ל"ג בעומר הינו חג הטומן בחובו סכנות רבות עבור ילדיהם, ומקפידים על-כן לוודא כי הם שומרים על כללי הבטיחות הנדרשים בעת הדלקת מדורה. עם זאת, מרביתנו שוכחים כי חג זה מביא עמו סכנות חמורות נוספות – לסביבתנו ולבריאותנו.

מנתונים שהתקבלו בשנים האחרונות במשרד להגנת הסביבה, נמצא כי המדורות המובערות בערב ל"ג בעומר גורמות לעלייה חדה ברמות זיהום האוויר ובריכוז הפחמן הדו חמצני - גז חממה המצטבר באטמוספירה וגורם להתחממות גלובלית. גם כמות העצים הגדולה הנשרפים ביום זה אינה מלמדת על התחשבות בסביבה, בטח לא בתקופתנו, בה התנהלותו היומיומית של האדם על פני כדור-הארץ מהווה פגיעה מתמשכת וחמורה בסביבתנו.


במקום נזק סביבתי – חינוך סביבתי

אז מה עושים? ממזערים נזקים. כמבוגרים אחראיים עלינו לקחת בחשבון גם את ההיבט הסביבתי והבריאותי, ובעזרת מספר קווים מנחים לצמצם משמעותית את הנזק והתחלואה העלולים להיגרם. ההכנה למדורה יכולה להיות הזדמנות מצוינת להורים לאקט של חינוך סביבתי, המראה להם כיצד ניתן לשלב מסורת עם שמירה על הסביבה.

 • זהירות! גזים רעילים– אסור בתכלית האיסור לזרוק למדורה חומרים סינטטיים כמו כלי פלסטיק, פחיות משקה, שקיות ניילון וקלקר או תחליפי עץ כמו מלמין, M.D.F. ופורמייקה. כשחומרים כאלה נשרפים הם פולטים לאוויר חומרים מסרטנים המסוכנים לבני אדם, ויוצרים בכך זיהום אוויר וסכנה בריאותית שעלולים להתפשט בכל רחבי הארץ.

 • גם מתכות אינן שייכות למדורה– מתכת המוכנסת לאש אינה בוערת ונותרת בסוף המדורה כפסולת בלתי מתכלה.
 • שומרים על הצמחייה– כאשר אתם מקוששים עצים למדורה הקפידו על שימוש בענפים יבשים או בפסולת עץ (ודאו רק שהיא נקייה מברגים, מסמרים ופלסטיק), והימנעו מכריתת עצים או שיחים ירוקים.

 • כל המרבה (בחוגגים) הרי זה משובח- מומלץ לחגוג בחברתם של כמה שיותר אנשים. ככה גם תיהנו מהפן החברתי של החגיגה וגם תתרמו לחיסכון בזיהום אוויר בכך שתדליקו פחות מדורות.

 • קטן יותר, טוב יותר– אין צורך להבעיר מדורה גדולה מדי. גם מדורה קטנה מספיקה לקיום מסורת החג ולהיזכרות במעשי הגבורה. יש לזכור כי הבערת אש משחררת גזי חממה לאוויר וככל שהאש גדולה יותר כך ישתחררו גזים רבים יותר.

 • נמנעים מחד-פעמיים - הילולת ל"ג בעומר הופכות לעתים קרובות לחגיגה של כלים חד-פעמיים בלתי מתכלים היוצרים נזק סביבתי מתמשך. חשוב להיות מודע לנושא זה ולבקש מהמשתתפים להגיע מצוידים בכלים רב-פעמיים או בכלים חד-פעמיים מחומרים מתכלים.

 • לא שוכחים לכבות את המדורות- החגיגה הגיעה לסיומה? לפני שאתם עוזבים את המקום ודאו שכיביתם את המדורה. הגחלים עלולים לשוב ולהתלקח לאחר לכתכם ולגרום לפליטת פחמן דו-חמצני נוסף. מומלץ לכסות את הגחלים במים או בחול ליתר בטחון.
 • לא משאירים לכלוך בשטח– הקפידו להשאיר את המקום נקי גם עבור אלה שיבואו אחריכם, ולפני שאתם מתקפלים דאגו לקחת איתכם את כל הזבל שנשאר באזור המדורה.

 • לא שוכחים למחזר- גם בחוץ, כמו בבית, חשוב למיין את הפסולת בסוף המדורה, ולאסוף למחזור או להחזרה בתמורה לפיקדון פריטים כמו ניירות, קרטונים, בקבוקי משקה ופחיות.

נזהרים מאש – כמו מאש

מדורות ל"ג בעומר מהוות סכנה לא רק לסביבה אלא גם לחוגגים, ובעיקר לצעירים שבהם. מדי שנה פוקדים בערב החג ילדים רבים את חדרי המיון בעקבות תאונות שונות שמתרחשות בזמן השהות מסביב למדורה. בעזרת הקפדה על מספר כללי בטיחות בסיסיים תקטינו את הסיכונים לפגיעה ותוכלו לחגוג בבטחה:

 • מיקום- כשאתם בוחרים את המקום בו תדליקו את המדורה הקפידו לבחור שטח נקי וחשוף, רחוק משטחים בנויים או מצמחיה העלולה להתלקח. אין להדליק מדורה בקרבת מתקני דלק, או מתחת לקווי חשמל וטלפון. ביערות ובחורשות יש להדליק מדורה במקומות המיועדים לכך בלבד. מסביב לאזור המדורה סדרו מעגל אבנים שימנע את התפשטות האש.

 • אמצעי כיבוי- בדקו שיש בקרבתכם אמצעים לכיבוי אש למקרה הצורך, כמו מקור מים או חול. מומלץ להביא לשטח גם מטף נייד.

 • סכנת פיצוץ- אל תזרקו למדורה ברזלים, זכוכיות, מסמרים או אבנים. חומרים כאלה עלולים להתפוצץ מחומה של האש ולפגוע במי שנמצא בקרבת המדורה.

 • תפוח אדמה לוהט (מדי)– צליית תפוחי האדמה במדורה הראשית עלולה להוביל כוויה. לכן, עדיף לצלות את תפוחי האדמה באש קטנה או בערימת הגחלים, כך בטוח יותר, ידידותי יותר וטעים יותר!

 • לא שואפים עשן– אל תשבו קרוב מדי למדורה, והקפידו גם שלא להימצא בכיוון זרימת העשן ממנה. כך תימנעו משאיפתם של החלקיקים המזהמים שנפלטים לאוויר בתהליך הבעירה.
פרטים נוספים אודות בטיחות בל"ג בעומר תוכלו למצוא באתר שירותי הכבאות וההצלה.

המועצה לישראל יפה - פרטי קשר
טלפון 03-6423111
פקס 03-6422839
אימייל info@israel-yafa.org.il
אתר http://www.israel-yafa.org.il
כתובת המועצה לישראל יפה
שד' רוקח 80
ת.ד 53250
תל אביב 61532
סגור