חינוך סביבתי
יוזמות סביבתיות
פרויקטים
תחרויות
סניפים
הירשמו בחינם למגזין המקוון
של המועצה לישראל יפה

תוכנית "עירוטופ" לשנת 2007 הסתיימה - מספר המשתתפים הוכפל

מספר התלמידים שהשתתפו השנה בתוכנית עירוטופ, תוכנית יחודית של המועצה לישראל יפה לכתיבת עבודות חקר בהיקף של יחידת לימוד אחת במסגרת בחינת הבגרות בגיאוגרפיה, הוכפל השנה והגיע לכ-460 תלמידים.
 

 
בימים אלו הסתיים המחזור הרביעי של תוכנית העירוטופ, פיתוח ייחודי של המרכז לחינוך סביבתי של המועצה לישראל יפה לכתיבת עבודת חקר בתחום הגיאוגרפיה העירונית, אשר מזכה את הכותב אותה - תלמיד תיכון מהמגמה הגיאוגרפית, בנקודה אחת (מתוך חמש) בבחינת הבגרות בגיאוגרפיה. השנה מספר התלמידים שהגישו עבודות גמר הוכפל ועומד על 460 תלמידים מ-13 בתי ספר שונים - משער הנגב בדרום ועד לחדרה בצפון. ממוצע הציונים עמד השנה של 91.1 - גם הוא נמצא במגמת עליה מהשנים הקודמות.
 
תוכנית עירוטופ מתבצעת באופן בלעדי על ידי המועצה לישראל יפה ומקנה לתלמידי המגמה הגיאוגרפית הזדמנות להתנסות במחקר מעשי וכתיבה מדעית בנושאי סביבה שונים. במהלך השנת הלימודים מתקיימים חמישה מפגשים בהם מונחים התלמידים באופן קבוצתי ופרטני על ידי צוות המדריכים המקצועי והמיומן של המרכז - כולם תלמידי תואר שני או דוקטורנטים מתחום הגיאוגרפיה והארכיטקטורה. במפגשים אלו מקבלים התלמידים הנחיה החל משלב הכרת מושגי יסוד בתחום הגיאוגרפיה והסביבה העירונית, בחירת נושא ושאלת מחקר, דרך הכרת חומר עיוני רלוונטי ועריכת מחקר כמותי, ועד להסקת המסקנות וכתיבת המאמר. הציון הסופי מורכב מציוני מגן הניתנים על ידי המדריכים ומורי בית הספר, וציון בחינה בעל פה, הניתן על ידי בוחנים מיוחדים המוסמכים לכך מטעם משרד החינוך.
 
מבין מגוון הנושאים שבחרו התלמידים לחקור השנה נמצאו עבודות בנושאים "פיקנטיים" ויוצאי דופן כמו "השפעת האוכלוסיה התימנית בראש העין על מרכזיות הזמר המזרחי בעיר" ו"כיצד יהודי צרפת שינו את שוק הנדל"ן בנתניה?".
 
הוגת הרעיון והרוח החיה מאחורי התוכנית, מנהלת המרכז הלימודי של המועצה לישראל יפה הגב' חיה יוגב, אשר קיבלה תואר "מומחה" מטעם משרד החינוך בעקבות פיתוח התוכנית, מציינת: "פרוייקט העירוטופ תואם את גישתו החדשה של משרד החינוך, הרואה בכתיבת עבודת חקר, על ידי התלמידים, כלי פדגוגי חשוב. אולם אין די בכך, חשוב לציין, שלצד הניסיון האקדמי שרוכש התלמיד במהלך כתיבת עבודה מדעית, הוא גם מתנסה בחקר סביבתו הקרובה - עיר, שכונה, בית ספר או אפילו רחוב, בצורה שמחזקת את תחושות הקשר שלו לסביבת מגוריו ותורמת להעלאת המודעות והרגישות לנושאים אלו".
 
פרט לתוכנית עירוטופ לבגרות, מקיים המרכז הלימודי גם תחרות כתיבת עבודות חקר בנושא עיר וסביבה לתלמידי חטיבת הביניים, ותוכנית לתלמידי כיתות ה'-ו' בכתיבת עבודות חקר דומות. 
 
פרטים נוספים על תכנית עירוטופ
 
פרטים נוספים על מגוון תוכניות החינוך הסביבתי של המועצה
 

 


המועצה לישראל יפה שד' רוקח 80 ת.ד 53250 תל אביב 61532 03-6423111      
  עמוד הבית | אודות | מפת האתר | צור קשר | פייסבוק  

המועצה לישראל יפה - חלוצת עיצוב הסביבה, מובילה את טיפוח סביבת החיים בישראל,
ומשפיעה בחינוך ובמעשה על עיצוב המודעות לערכי סביבה ויופי חזותי.

בניית אתרים CDTech
נקודה - שיווק באינטרנט