חינוך סביבתי
יוזמות סביבתיות
פרויקטים
תחרויות
סניפים
הירשמו בחינם למגזין המקוון
של המועצה לישראל יפה

תערוכת עיצוב תלבושות מפלסטיק מתכלה בהשראת מחזות זמר

מרי פופינס לבושה במעיל המורכב ממאות תחתיות של כוסות העשויות מתירס? מלכת הלבבות לובשת שמלה מכוסות העשויות קנה סוכר? נשמע לא מציאותי אבל הן ועוד דמויות מרהיבות נוספות מככבות בתערוכה המתקיימת בבנין המועצה לישראל יפה שנפתחה במסגרת קמפיין המועצה למזעור נזקי שקיות הפלסטיק ולקידום השימוש בפלסטיק מתכלה.
 
מלכת הלבבות, איש הפח, מרי פופינס ועוד דמויות ססגוניות אחרות ממחזות זמר ידועים היוו את ההשראה לעיצוב תלבושות שהורכבו כולן אך ורק מכלים ושקיות העשויים מפלסטיק מתכלה -  הכוסות, הצלחות והשקיות המתכלות נגזרו, נצבעו ונתפרו לכדי תלבושות מרהיבות אותן עיצבו סטודנטיות שנה ג' ממגמת עיצוב האופנה של המכללה לאומנות ועיצוב ת"א (לשעבר אסכולה-מימד) כפרויקט סוף השנה שלהן. 
 
 

 

 
דמות מתוך המחזמר "שיער" (עיצוב - קרן פרחי)

 

 
איש הפח (עיצוב - גל רז)

  
 
המועצה לישראל יפה, הפועלת למזעור נזקי שקיות הפלסטיק ולקידום השימוש במוצרים העשויים מפלסטיק מתכלה, יזמה את הפרויקט במטרה להעלות את רמת המודעות של הציבור לנזק הסביבתי הנגרם מפסולת הפלסטיק (בעיקר שקיות הפלסטיק) ובמטרה לעודד את השימוש בפלסטיק המתכלה.
 
בעולם כולו, ובתוך כך גם בישראל, הולך וגובר השימוש בשקיות פלסטיק (או "שקיות ניילון") - בעיקר אלו המחולקות חינם ברשתות השיווק לצורך אריזת ונשיאת המצרכים. נכון להיום נצרכות בישראל יותר מ-2 מיליארד (!) שקיות פלסטיק מידי שנה המהוות כ-30% מנפח הפסולת השנתית הכוללת בישראל. לשקיות אלו, כמו גם לשאר מוצרי הפלסטיק הרגיל, לוקח מאות שנים על מנת להתפרק (אם בכלל) ולכן הן יוצרות מפגעים סביבתיים חמורים: הצטברות של הררי אשפה התופסים שטחים נרחבים במטמנות, פגיעה חמורה בבעלי החיים הטועים לחשוב כי השקיות הן מזון, לכלוך ופגיעה אסטטית בנוף. בשנים האחרונות חל פיתוח מואץ של פולימרים ממקור צמחי (תירס, קנה סוכר, תפוחי אדמה ועוד) מהם ניתן להפיק פלסטיק מתכלה המדמה בתכונותיו את תכונות הפלסטיק הרגיל. מעבר לכך שהפלסטיק המתכלה זהה בתכונותיו לפלסטיק הרגיל, הוא בעל יתרונות סביבתיים מובהקים: בראש ובראשונה, הפלסטיק המתכלה כשמו כן הוא, מתכלה תוך זמן קצר - ממספר שבועות (בקומפוסט) ועד מספר שנים, ולכן אינו יוצר עומס נוסף על שטחי המטמנות ההולכים ופוחתים; הפלסטיק המתכלה מיוצר ממקורות מתחדשים (הצומח) ולא מדלק מאובנים שכמותו בעולם הולכת ומתמעטת. ולבסוף תהליך הייצור של פלסטיק מתכלה משחרר פחות גזי חממה ועל כן שימוש בו הוא דרך להלחם בהתחממות הגלובלית.
 
בתערוכת התלבושות המתקיימת בימים אלו בבנין המועצה לישראל יפה בת"א,  באה לידי ביטוי  מגמה חדשה, ההולכת וצוברת תאוצה, של עיצוב אקולוגי או "Eco-fashion" אשר משלבת שני תחומים שבעבר לא היו קשורים כלל - סביבה ואופנה. האתגר שהוצב בפני הסטודנטיות בפרויקט זה היה כפול - לא רק לעצב תלבושת המתאימה לדמות ממחזה זמר אלא שגם בו בזמן תהיה מורכבת מ"בד" או "אריג" העשויים מחומרים שבדרך כלל לא מיועדים ללבישה כמו צלחות, כוסות ושקיות. היצירתיות לא ידעה גבולות - כך נולד המעיל של מרי פופינס המורכב ממאות תחתיות של כוסות העשויות מתירס בשילוב שקיות מפלסטיק מתכלה או השמלה של מלכת הלבבות שבה חיברה המעצבת מאות כוסות מקנה סוכר וכוסות מתירס אחת לשנייה בדרך שיצרה שמלה מלכותית המתאימה לאופייה הסוער של המלכה. ללא ספק הבנות עמדו באתגר בהצלחה מרובה!
 
הדגמים מוצגים לראווה ברחבת הכניסה של בנין המועצה. כדאי לבוא לראות!
 
כתבות בנושאים דומים: 
 
יופי של פסולת - תערוכת תלבושות מפסולת (7.1.10)
 
 
המועצה לישראל יפה שד' רוקח 80 ת.ד 53250 תל אביב 61532 03-6423111      
  עמוד הבית | אודות | מפת האתר | צור קשר | פייסבוק  

המועצה לישראל יפה - חלוצת עיצוב הסביבה, מובילה את טיפוח סביבת החיים בישראל,
ומשפיעה בחינוך ובמעשה על עיצוב המודעות לערכי סביבה ויופי חזותי.

בניית אתרים CDTech
נקודה - שיווק באינטרנט