חינוך סביבתי
יוזמות סביבתיות
פרויקטים
תחרויות
סניפים
הירשמו בחינם למגזין המקוון
של המועצה לישראל יפה

ביקור ראשון לנציגי הרשות הפלסטינאית בבניין המועצה לישראל יפה - סיפתח לשיתוף פעולה סביבתי

קבוצה של אנשי מפתח מתחום הסביבה מהרשות הפלסטינאית הגיעה לביקור במרכז הלימודי של המועצה לישראל יפה בת"א, בתחילת דצמבר 2007.
 
הקבוצה שמנתה כשלושים בעלי מקצוע מתחומים שונים המשיקים לסביבה -  מהנדסים, מתכננים ואנשי חינוך, הגיעה ליום הסברה שהועבר על ידי אנשי המרכז הלימודי בשפה האנגלית.
 
במהלך היום נחשפה הקבוצה למגוון התוכניות הלימודיות של המועצה, עם דגש על נושא הפסולת המוצקה. הקבוצה הגיעה למרכז לאחר ביקור באתר לסילוק פסולת ברמת חובב. 
 
 
 
 
אנשי המשלחת מהרשות במרכז המועצה בת"א
 
הביקור הוא תולדה של שיתוף פעולה בין המועצה לישראל יפה ולבין איגוד ערים לענייני סביבה אגן בית נטופה, הממוקם בסח'נין, המוביל פעילות סביבתית וחינוך סביבתי במגזר הערבי ישראל.
 
שיתוף פעולה זה כבר הוליד בעבר פעילות סביבתית למען הישוב הערבי כאוכב שבגליל: צעדה למען הגברת מודעות התושבים לשמירה על הטבע והסביבה, לאורך תוואי המעיינות שבקרבת הישוב.
 
בתחומי הרשות הפלסטינית קיימים הרבה אתרים לא חוקיים לסילוק פסולת, אליהם מושלכת פסולת רבה, שחלקה מוגדר כרעיל (בגלל נוכחות של מתכות וחומרים כימיים) אשר מקורו הוא בתעשייה ובבתי חולים. הסכנות הנובעות מכך זו הן הפצת ריח רע, התפשטות של זיהומים ומחלות, ובעיקר זיהום אקוויפר ההר (המשתרע לאורך שדרת ההר: מהרי הכרמל ועד לבקעת באר שבע) -  מאגר מי התהום האחראי על אספקתו של חלק משמעותי מהמים המתוקים למדינת ישראל ולרשות.
 
מערך ההדרכה האקולוגי של המועצה לישראל יפה, מכיל, בין השאר, חומר המטפל בבעיית הפסולת: מהטמעת זמני ההתכלות של חומרים שונים, דרך הבנת המפגעים הנובעים מאתרים פתוחים לסילוק פסולת, ועד להצעת פתרונות חלופיים לאתרים אלו (מיטמנות, מיחזור, שמוש חוזר, שימוש בפסולת לייצור אנרגיה, ועוד). 
 


עינאדי הגריס, רכזת פרויקט מנהיגות וקיימות סביבתית מטעם איגוד הערים בקעת בית נטופה, ואורן שלמה מהמרכז הלימודי של המועצה, מדגימים לאורחים מהרשות מהו מארג מזון

 
לדברי אשל סגל, מנכ"ל המועצה לישראל יפה: "משיחות עם גורמי תכנון וחינוך ברשות הפלשתינאית ברור חד משמעית כי הבעיה המרכזית של איכות הסביבה ברשות היא העדר מודעות והבנה בנושאים הסביבתיים, בעיקר אצל הגילאים הצעירים. המועצה לישראל יפה, המתמחה בתחום זה, החליטה לסייע לגורמי הרשות הפלשתינאית הן במישור הפדגוגי והן במישור התכנים ממדעי הסביבה. יש לברך על שיתוף הפעולה הזה, וזאת הן משום ש'סביבה' הוא מצע משותף קלאסי למטרת שכנות טובה, והן משום של'סביבה' אין גבולות, וככל שאיכותה תעלה באזורנו - ייטב גם לנו".
 
המועצה לישראל יפה שד' רוקח 80 ת.ד 53250 תל אביב 61532 03-6423111      
  עמוד הבית | אודות | מפת האתר | צור קשר | פייסבוק  

המועצה לישראל יפה - חלוצת עיצוב הסביבה, מובילה את טיפוח סביבת החיים בישראל,
ומשפיעה בחינוך ובמעשה על עיצוב המודעות לערכי סביבה ויופי חזותי.

בניית אתרים CDTech
נקודה - שיווק באינטרנט