חינוך סביבתי
יוזמות סביבתיות
פרויקטים
תחרויות
סניפים
הירשמו בחינם למגזין המקוון
של המועצה לישראל יפה

סדר ט"ו בשבט - חידוש מסורת יפה

ראש השנה לאילנות, הלא הוא ט"ו בשבט, אינו עתיר מנהגים בהיותו חג צעיר יחסית, ובעת האחרונה הוא נכרך לרוב במנהג הנטיעות. מנהג מוכר פחות (אך דווקא ותיק יותר) הוא ההתכנסות ביום זה למשתה חגיגי - "סדר" של ממש, כמו בפסח, מלווה ב'ארבע כוסות', באכילת פירות, ובהגדת נפלאות הטבע בארץ. מסורת יפה זאת, שמיוחסת למקובלי-צפת מהמאה ה-16, קיבלה השנה משנה-משמעות בשל היות תשס"ח שנת שמיטה ונגזר עלינו להימנע מנטיעות במהלכה. המועצה לישראל יפה לקחה יוזמה ופנתה אל גורמי קק"ל ואל קברניטי עיריית תל אביב בהצעה לערוך סדר ט"ו בשבט משותף כהלכתו בבית המועצה שבפארק הירקון, ולציין בכך את חג האילנות בסימן שמירה על הסביבה ומתוך כוונה למסד מסורת שתונהג גם להבא. הקרן הקיימת ועיריית תל-אביב-יפו נענו מיד, וברצון. 
 
בשעות אחר הצהרים המאוחרות של יום ג', ט"ו בשבט תשס"ח, התכנסו באולם המבואה המחודש של בניין המועצה אישי ציבור, מחנכים, אנשי סביבה והמון בני נוער. מזג האוויר החורפי והגשום שבחוץ לא הפריע להתפתחות אווירה חמה ונעימה בתוך הבית: האורות עומעמו והמוזמנים התיישבו סביב שולחנות בר גבוהים או לצד שולחנות קפה נמוכים כשהם עמוסים ביין ושפע פירות העונה. במרכז כיכר המבואה הוצב השולחן המרכזי, כשמימדיו ענקיים וגם הוא שופע כל טוב.
 

שולחן הסדר מלא בכל טוב - סדר ט"ו בשבט במועצה לישראל יפה

 
את הסדר פתח ראש עיריית תל-אביב-יפו, רון חולדאי, שציין את מקור החג ודיבר בשבח השטחים הפתוחים בעיר וחשיבותו של הטבע העירוני לתושביה. אחריו נשא דברים יו"ר המועצה לישראל יפה, אברהם כץ עוז, שהרחיב בדבר גווניו המיוחדים של החג ואודות המימד העדכני שנוסף לו - שמירת הסביבה. עוד נכחו: נשיא המועצה לישראל יפה, גדעון פת, יו"ר ועדת החינוך של קק"ל וסגן ראש עיריית תל-אביב-יפו, ארנון גלעדי, מנהל המחלקה לחינוך פורמאלי בקק"ל, אבי מוסן, מנהלת אגף החינוך בעיריית תל-אביב, דפנה לב, ורבים וטובים נוספים. את הערב הנחו במשותף תמי מולד-חיו, מנכ"ל הפורום הישראלי לאחריות חברתית ואכיפה אזרחית וחה"כ הד"ר דב חנין, יו"ר-עמית של השדולה החברתית-סביבתית בכנסת; אורחי הסדר הוזמנו להקריא קטעים ולשאת דברים. להקת צופי תל אביב הנעימה (ואפילו סחפה) בשירים ישראליים ממגוון סגנונות. לא-פחות מ-30 דברי מאכל - על פי מיטב המסורת - הוגשו לסועדים, עיקרם ממבחר פרי הארץ, והאורחים לגמו ארבע כוסות יין המסמלות את עונות השנה: יין לבן כסמל לסתיו ולתרדמת הטבע, יין לבן ומעט אדום כסמל לחורף ולראשית ההתעוררות, יין שמחציתו לבן ומחציתו אדום - כסמל לאביב, ויין אדום כסמל לימי הקיץ החמים.
 
אשל סגל, מנכ"ל המועצה לישראל יפה: "מדובר באירוע מרכזי המחדש מסורת ותיקה המקדישה יום-חג לצומח בארץ ישראל. בעידן המודרני אנחנו מוסיפים ל"סדר" את מימד השמירה על הסביבה, ומציעים לראות בחג גם יום ציון אקולוגי. מובן שבשנה כזו, שנת שמיטה, הופך הסדר שלנו להיות לסממן הטקסי העיקרי של ט"ו בשבט". נראה כי הצלחת האירוע המקסים הזה תוביל לכך כי לא נוותר עליו גם בשנים הבאות וכי נשוב ונתכנס סביב שולחן בכל ט"ו בשבט לספר בשבח אילנות ארצנו ופרייה.
 
 

 

מנכ"ל המועצה מר אשל סגל

ח"כ דב חנין מנחה את הסדר

     

 

ראש עיריית תל אביב-יפו מר רון חולדאי נושא את דבריו. מימין - נשיא המועצה מר גדעון פת ומשמאל - יו"ר המועצה מר אברהם כץ-עוז

להקת צופי תל אביב בפעולה

המועצה לישראל יפה שד' רוקח 80 ת.ד 53250 תל אביב 61532 03-6423111      
  עמוד הבית | אודות | מפת האתר | צור קשר | פייסבוק  

המועצה לישראל יפה - חלוצת עיצוב הסביבה, מובילה את טיפוח סביבת החיים בישראל,
ומשפיעה בחינוך ובמעשה על עיצוב המודעות לערכי סביבה ויופי חזותי.

בניית אתרים CDTech
נקודה - שיווק באינטרנט