חינוך סביבתי
יוזמות סביבתיות
פרויקטים
תחרויות
סניפים
הירשמו בחינם למגזין המקוון
של המועצה לישראל יפה

שעת כדור הארץ - צורכים פחות למען הסביבה

כ-40 אלף איש הגיעו לכיכר רבין להזדהות ולהשתתף באירוע "שעת כדור הארץ" שיזמה עיריית תל אביב למען השמירה על הסביבה. גם דוכן המועצה הוצב שם, ומשך התעניינות רבה.
 


 

מקבלים הסבר על "שקית אחת פחות!" ופלסטיק מתכלה בדוכן המועצה בכיכר רבין

 

שעת כדור הארץ שהחלה כיוזמה מקומית בעיר סדיני שבאוסטרליה בשנה שעברה, תפסה תאוצה והשנה מתקיים אירוע דומה בעשרים ערים גדולות ברחבי העולם, כשתל-אביב ביניהם. היוזמה קוראת לאנשים לצמצם את צריכת החשמל שלהם למשך שעה אחת בתאריך מסוים - בתל אביב זה קרה ב-27/3/08 בין 20:00 ל-21:00. מטרת היוזמה היא להגביר את המודעות לצורך בשמירה על הסביבה ובהגנת כדור הארץ מפני הנזקים הנגרמים על ידי האדם, נזקים שאת תוצאותיהם ההרסניות אנחנו חווים כבר היום. שינויי מזג האוויר הקיצוניים שחלו לאחרונה והתייבשות הכנרת הן דוגמאות מקומיות לכך.
 
תושבי תל אביב נענו באופן חלקי לקריאה לכבות את האורות ולצמצם עד כמה שאפשר את צריכת החשמל. על פי נתוני חברת החשמל נצרכו בשעה היעודה רק 20 מגה וואט פחות מבשעה שקדמה לה - ירידה של כ-3% בצריכת החשמל לעומת הישג של 10% שנרשם בסידני בשנה שעברה. עם זאת, המחזה בכיכר רבין היה מרשים: בסיום הספירה לאחור של ראש העיר, רון חולדאי, כבו בבת אחת כל אורות בניין העירייה, והכיכר נותרה חשוכה כמעט לגמרי. מיד עם כיבוי האורות עלתה לבמה להקת כנסית השכל, במופע אוטוביוגרפיה, בליווי 40 נגנים, כאשר האנרגיה הדרושה להגברה ולתאורה הגיעה משני מקורות חלופיים: דיווש אופנים, בעזרתם האדיבה של מתנדבים מהקהל ואנשי עמותת ישראל בשביל אופניים, וגנראטור שפעל על שמן ממוחזר ששימש בעבר לטיגון פלאפל. יורם חזן, סולן להקת כנסית השכל התבדח והציע למדוושים להתחלף איתם לכשיתעייפו. הוא גם הציע לקיים הופעות נוספות במתכונת דומה של ניצול אנרגיה ממקורות חלופיים.
 
בכיכר היו פזורים גם דוכנים של גופים ירוקים שהסבירו לקהל הסקרן על סוגיות סביבתיות שונות. בדוכן המועצה הוצג קמפיין שקית אחת פחות! למען צמצום השימוש בשקיות הפלסטיק המזהמות, והוצעו לקהל חלופות סביבתיות יותר - שקיות מחומר מתכלה וסלים רב-פעמיים. השקיות המתכלות משכו את תשומת ליבם של העוברים והשבים שעצרו והתעניינו בחידוש. רובם נדהם כששמע שהשקיות עשויות מחומרים טבעיים כמו תירס ותפוח אדמה, ולכן יכולות להתכלות ולחזור לטבע בשלמותם, דבר שאינו קורה לשקיות הפלסטיק הרגילות. הקהל הרב שעבר במקום נענה לקריאה לצרוך פחות שקיות רגילות ורכש בהתלהבות את השקיות והמתכלות וסלי הבד הרב-פעמיים תמורת תרומה לפעילות למען הסביבה.
 
למרות ההיענות החלקית של תושבי העיר, נראה שהאירוע בכיכר וההד התקשורתי סביבו יגרמו מעתה לאנשים רבים לעצור ולצרוך פחות למען הסביבה - גם פחות חשמל וגם פחות שקיות.
 
המועצה לישראל יפה שד' רוקח 80 ת.ד 53250 תל אביב 61532 03-6423111      
  עמוד הבית | אודות | מפת האתר | צור קשר | פייסבוק  

המועצה לישראל יפה - חלוצת עיצוב הסביבה, מובילה את טיפוח סביבת החיים בישראל,
ומשפיעה בחינוך ובמעשה על עיצוב המודעות לערכי סביבה ויופי חזותי.

בניית אתרים CDTech
נקודה - שיווק באינטרנט