חינוך סביבתי
יוזמות סביבתיות
פרויקטים
תחרויות
סניפים
הירשמו בחינם למגזין המקוון
של המועצה לישראל יפה

לוח שחמט בכיכר ספרא

בטקס שנערך ביום רביעי, 30/07/2008, בכיכר ספרא בירושלים, בנוכחות נשיא המועצה לישראל יפה גדעון פת, יו"ר המועצה לישראל יפה אברהם כץ-עוז וראש עיריית ירושלים (דאז) - אורי לופוליאנסקי,  הושק לוח שחמט מרוצף - מהבודדים בארץ שקיים בגודל כזה ולרווחת הציבור, פרי יוזמה משותפת של המועצה לישראל יפה ועיריית ירושלים. 
 

 
במסגרת הפרויקט הוחלף ריצוף הכיכר, בחלק שהוקצה לכך, למשבצות שיש בצבעי שחור-לבן התואמים לוח שחמט, ולרשות מנהלת כיכר ספרא, שתחת סמכותה יופעל מעתה הלוח מידי יום, הועברה מערכת כלי משחק המתאימים בגובהם ללוח. כמו כן הוצבו לנוחות המשחקים ספסלי ישיבה בצד רחבת המשחק אשר מעניקים אווירה אינטמית ומבדילים את לוח המשחק ממתחם הכיכר הגדולה, שבתחומה שוכן גם בניין העירייה. תכנון הלוח וביצועו הופקדו בידי משרד התכנון לייטרסדורף, בראשותו של האדריכל ומתכנן הערים טומס לייטרסדורף.
 
על אף שראש העירייה, לופוליאנסקי, פנה לפני זמן קצר יחסית למועצה בבקשה לסיוע בהקמת מתקן שיביא הנאה לציבור בכיכר ספרא, הרעיון לבניית לוח שחמט, התכנון, וכן ההקמה נרקמו ונשלמו עד ליום הטקס, תודות למהירות הפעולה של המועצה לישראל יפה ולתיאום היעיל עם אדריכל העירייה, עופר מנור.
 
לאחר הברכות שנשאו פת, כץ-עוז ולופוליאנסקי, שציין את הצטיינותו רבת השנים של העם היהודי במשחק, הדהים שחקן השחמט, פחטר גוחבט, את הקהל, על ידי כך שהתמודד במשחק מול ראש העירייה לופוליאנסקי, תוך כדי שעיניו קשורות והוא מסתמך על זכרונו בלבד.
 
בתום אירוע ההשקה הוזמנו משתתפי הטקס לאולם מועצת העירייה לצפות במשחק ראווה בו התמודד אלוף ישראל בשחמט, מר מקסים רודשטיין במשחק מול 32 שחקנים בעת ובעונה אחת.
 
בין פעילותיה של המועצה לישראל יפה לאורך שנות פעילותיה נמנו יוזמות מקומיות רבות ומגוונות כגון ריהוט רחוב, שילוט חוצות ועוד, אולם להקמת לוח השחמט יש ערך מוסף: טיפוח שטח צבורי לשם הנאת הציבור ומפגש חברתי חינם אין כסף, פעולה חשובה ביותר דווקא בתקופה בה אנו עדים ליותר ויותר הפרטות של המרחב הציבורי.
 
פעילות המועצה בירושלים, באמצעות הסניף המקומי בניהולה של רויטל הראל, היא מגוונת ומקיפה מגזרים שונים: מניקיון שטחים פתוחים, דרך שוק קח-תן ועד לתחרויות מקומיות. בקרוב תחל בנייתו של המרכז ללימודי ישראל יפה בקרית הלאום בבירה, וכך תטיל המועצה עוגן בתחום החינוך הסביבתי בצורה סדורה בבירה.
 
אשל סגל, מנכ"ל המועצה לישראל יפה, אמר כי "המועצה לישראל יפה שמחה לתרום למרקם האורבאני של ירושלים. למועצה עניין רב בהעמקת פעילותה לטיפוח הסביבתי של העיר, והיא בוחנת באופן שוטף מעורבות במיזמים שונים בעיר. גולת כותרת להם - ללא ספק - הוא המרכז ללימודי-סביבה שעומדת המועצה להקים בעיר לשירות מערכת החינוך הפורמאלית במטרופולין ירושלים ולתועלת מערכות החינוך הבלתי-פורמאליות והקהל הבוגר. המועצה לישראל יפה מציינת לשבח את שיתוף הפעולה המלא לה היא זוכה מגורמי העירייה בכל נושא סביבתי."
 
כעת, נותר רק שהירושלמים, וכן חבריהם מאזורים אחרים בארץ, ינצלו את המתקן הייחודי שנבנה למעשה לכבודם, יגיעו לכיכר ספרא, ויאתגרו עצמם במשחק החשיבה המפורסם. 
 

 
ראש עיריית י-ם (דאז) אורי לופוליאנסקי וחובב שחמט צעיר

 

המועצה לישראל יפה שד' רוקח 80 ת.ד 53250 תל אביב 61532 03-6423111      
  עמוד הבית | אודות | מפת האתר | צור קשר | פייסבוק  

המועצה לישראל יפה - חלוצת עיצוב הסביבה, מובילה את טיפוח סביבת החיים בישראל,
ומשפיעה בחינוך ובמעשה על עיצוב המודעות לערכי סביבה ויופי חזותי.

בניית אתרים CDTech
נקודה - שיווק באינטרנט