חינוך סביבתי
יוזמות סביבתיות
פרויקטים
תחרויות
סניפים
הירשמו בחינם למגזין המקוון
של המועצה לישראל יפה

טקס השקת חוזה עם הסביבה

לקראת הבחירות לרשויות המקומיות שתתקיימנה בחודש נובמבר 2008, חברו יחדיו המועצה לישראל יפה ומרכז השלטון המקומי בישראל וגיבשו לראשונה חוזה עם הסביבה  - אמנה סביבתית המחייבת את ראשי הרשויות הנבחרים לשדרג את איכות וסביבת החיים של התושבים בעירם.
 


 
האמנה הסביבתית הושקה בטקס שהתקיים בתחילת ספטמבר בבנין המועצה לישראל יפה בנוכחות שר הפנים - חה"כ מאיר שטרית, יו"ר וועדת הפנים והסביבה של הכנסת - חה"כ אופיר פז-פינס, יו"ר מרכז השלטון המקומי בישראל וראש עירית כרמיאל - מר עדי אלדר ויו"ר המועצה לישראל יפה - מר אברהם כץ-עוז. במהלך הטקס הוצג הרציונל העומד מאחורי האמנה בפני הבאים - חברי כנסת, אנשי המרכז לשלטון מקומי ואורחי המועצה וכמובן המתמודדים עצמם - ראשי עיר מכהנים ומועמדים נוספים שבאו לא רק לשמוע על היוזמה החדשה אלא אף לחתום עליה ובכך להתחייב קבל עם ועדה לעשות למען עירם ולמען איכות חיי המתגוררים בה.
 
האמנה הסביבתית מבקשת לקדם את מימוש זכותו של כל אדם ליהנות מחיים בסביבה בריאה ויפה והיא מתבססת על חמישה עקרונות הכוללים את טיפוח נכסי הטבע והמורשת המקומיים המצויים במרחב היישובי; תפיסה תכנונית לפיה האדם עומד במרכז המרחב הציבורי ולא תשתית או כלי רכב ולכן יש להשקיע במרחב החיים העירוני ולשמור על טיפוח השטחים הפתוחים; חינוך לאחריות סביבתית על ידי קידום של פעילות חינוך סביבתי והעצמת המודעות הסביבתית; שקיפות וזמינות מידע בדבר נושאים סביבתיים ודווח אודות כל מעשה או מחדל סביבתי; ופיתוח תכנית אב אסטרטגית ישובית רב-שלבית אשר תפרט צעדי עשייה סביבתית, ותהיה מלווה בהליך של שיתוף הציבור בתכנון.
 
המתמודדים הנבחרים יהיו צריכים להציג תוכנית פעולה כאמור וליישם כל שנה לפחות חמש פעילויות ממנה. במסיבת עיתונאים שנערה טרם הטקס, ביקשה המועצה לישראל יפה והשותפים לה לגייס את כלי התקשורת השונים כדי שבעזרתם תוכל לפקח ולפרסם את פעילותם או חוסר פעילותם של ראשי העיר הנבחרים.
 
את מסמך האמנה יצר צוות המורכב מתשעה מומחים מהאקדמיה, מתחומי הסביבה ומהשלטון המקומי בישראל, שעמל במשך תקופה על מנת לגבש אמנה מפורטת המקיפה את עיקרי תחומי השלטון המקומי ואיכות החיים ביישוב. בראש הצוות עומדת ד"ר מיקי הרן - ראש החוג ללימודי סביבה במכללת קרית אונו ולשעבר מנכ"ל המשרד להגנת הסביבה, ואיתה עמלו ירמי אולמרט - לשעבר ראש המועצה המקומית גבעת שמואל, עו"ד איתן הברמן - מומחה במשפט ציבורי, חוקתי, מינהלי ועסקי, אשל סגל - מנכ"ל המועצה לישראל יפה, שרון עזריאל - משנה ומ"מ מנכ"ל מרכז השלטון מקומי, פרופ' ארזה צ'רצ'מן - הפקולטה לארכיטקטורה ובינוי ערים של הטכניון, דב קהת - יועץ אסטרטגי, לשעבר מנכ"ל משרד הפנים, מוטי קפלן - מתכנן מתאר וסביבה ואורלי רונן-רותם - מנכ"ל מרכז השל לחשיבה ומנהיגות סביבתית.
 
תפקידן של המועצה לישראל יפה והמרכז לשלטון מקומי בישראל לא יסתיים לאחר הבחירות לרשויות המקומיות, אלא יימשך כל עוד ראשי הרשויות המקומיות יזדקקו לסיוע, הכוונה או ייעוץ, שיינתן על ידי שתיהן במידת האפשר. כמו כן ימשיכו המועצה והמרכז לשלטון מקומי בישראל לעקוב באיזו מידה מיושמות ההתחייבויות בפועל על ידי נבחרי הציבור, כי הרי הזירה המשפיעה ביותר על כל אחד ואחת מאיתנו היא הזירה המקומית.
המועצה לישראל יפה שד' רוקח 80 ת.ד 53250 תל אביב 61532 03-6423111      
  עמוד הבית | אודות | מפת האתר | צור קשר | פייסבוק  

המועצה לישראל יפה - חלוצת עיצוב הסביבה, מובילה את טיפוח סביבת החיים בישראל,
ומשפיעה בחינוך ובמעשה על עיצוב המודעות לערכי סביבה ויופי חזותי.

בניית אתרים CDTech
נקודה - שיווק באינטרנט