חינוך סביבתי
יוזמות סביבתיות
פרויקטים
תחרויות
סניפים
הירשמו בחינם למגזין המקוון
של המועצה לישראל יפה
ארכיון פעילויות  >>  שומרים על חלקת האלוהים הקטנה שלנו

שומרים על חלקת האלוהים הקטנה שלנו

ביום שני האחרון, ה - 25 למאי 2009, דנה וועדת הכלכלה בגורלן של המדשאות הפרטיות בישראל. הדיון נסוב סביב הכוונה להורות על ייבוש גורף של כל המדשאות הפרטיות בארץ או לחלופין להטיל על הציבור "מס בצורת" בצורה כזאת שמשמעותו גזר דין מוות על רוב הגינות הפרטיות בארץ. לקראת התכנסות הוועדה, החליטו המועצה לישראל יפה והארגון לגננות ולנוף בישראל לשלב ידיים ולהילחם ברוע הגזירה.
 

לנוכח הכוונות להורות על ייבוש גורף כל המדשאות הפרטיות בארץ (כולל אלו השייכות לבתים משותפים), יצאה המועצה לישראל יפה ביום חמישי האחרון ה - 21 במאי 2009, בפנייה דחופה לרשות המים: "הוראת השעה לאיסור טוטאלי של השקיית מדשאות פרטיות היא גזירה שהציבור לא יעמוד בה."


יש לציין כי כוונותיה של רשות המים נותרו בעינן גם לאחר ששר התשתיות מר עוזי לנדאו הביע את התנגדותו לייבוש מדשאות. במקביל להצהרותיו פרסמה הרשות עצמה כללי חיסכון בהשקיית גינות. לפיכך תמוהה במיוחד יוזמת הרשות לנפנף בהוראת השעה האמורה.


נכון להיום קיימת תקנה אחת בתוקף לגבי השקיה בגינון הפרטי. תקנה זו מתירה השקיית גינות בין החודשים מאי ועד אוקטובר (כולל) בתנאי שקיימת מערכת השקיה מסודרת הכוללת קוצב מים. כמו כן, קובעת התקנה כי השקיה בהמטרה מותרת בין השעות 19:00 ועד ל-07:00 בבוקר שלמחרת, ושהשקיה בטפטוף מותרת בכל שעות היום.


מכתב המועצה לישראל יפה
 נכתב בתיאום ובשיתוף פעולה עם הארגון לגננות ונוף בישראל. בפתח המכתב הדחוף ששוגר ביום ה', ה - 21 למאי 2009, צוין כי נוכח הסערה הציבורית סביב הנושא מהחודשים האחרונים היה ניתן להניח כי בכירי רשות המים הניחו גישה נפסדת זו מאחור. במקומה קוראת המועצה לרשות לגבש פיתרון שפוי, מידתי ומתקדם.


עוד קובעת המועצה במכתב כי יש בהוראה החדשה בוטות ודורסניות, כמו גם חדירה לנכסים פרטיים. שני אלו, צפויים לגרור התעלמות מצד הציבור ולגרום לכך שלא יושג החיסכון הנדרש במים. יודגש בהקשר זה כי הוראת השעה מתייחסת הן לדשא הצמוד לבתים הפרטיים והן לזה שבבתים המשותפים.
 

מכתב המועצה מהווה נייר עמדה מקיף המתייחס בהרחבה גם לסגולותיו ולחשיבותו המיוחדת של הדשא. הוא מפרט את שלל התפקידים של המדשאות ומקומם המהותי בחיינו - הן בפן החברתי והן בפן הסביבתי-האקולוגי. במיוחד מדגיש המכתב כי צריכת המים להשקיית כל המדשאות הפרטיות כולן נאמדת בכ-2.5% בלבד מכלל צריכת המים בישראל.


בנייר העמדה שלה אף מציעה המועצה לישראל יפה פתרון חלופי. המלצתה של המועצה היא לקבוע הקצאת מים בסיסית לגינות הפרטיות, בדומה להסדר עליו הוסכם לאחרונה באשר לגינון הציבורי. זאת במקום הגישה לפיה השקיית הדשא היא דבר מותרות שיש לכפוף לתעריפים דרקוניים.


בנוסף, מצביעה המועצה על הצלחת קמפיין "ישראל מתייבשת" ומציעה להמשיך בקו זה ולקיים קמפיין הסברה מעשי. קמפיין כזה ידריך את הציבור לחיסכון במישור הגינון הפרטי בדרך של שיתוף והסכמה. בדרך זו טמון פוטנציאל הצלחה עצום של 30% עד 40% חיסכון מכלל הצריכה לגינון הפרטי.


כתבות שפורסמו בנושא:
רשות המים: אם לא נצליח לחסוך מספיק במים - יש סיכוי להפסקות מים יזומות ביישובים - גלובס 25/05/09
המועצה לישראל יפה בפנייה לרשות המים: "איסור מקיף על השקיית מדשאות פרטיות הוא גזירה שהציבור לא יעמוד בה"- גלובס 24/05/09

המועצה לישראל יפה שד' רוקח 80 ת.ד 53250 תל אביב 61532 03-6423111      
  עמוד הבית | אודות | מפת האתר | צור קשר | פייסבוק  

המועצה לישראל יפה - חלוצת עיצוב הסביבה, מובילה את טיפוח סביבת החיים בישראל,
ומשפיעה בחינוך ובמעשה על עיצוב המודעות לערכי סביבה ויופי חזותי.

בניית אתרים CDTech
נקודה - שיווק באינטרנט