חינוך סביבתי
יוזמות סביבתיות
פרויקטים
תחרויות
סניפים
פעילות הסניפים
כרמיאל, הצפון והעמקים
טבריה, עמק הירדן והמרחב
חיפה
נתניה, השרון והשומרון
גוש דן
רחובות
שהם
ירושלים
אשדוד
באר שבע והדרום
אילת
הירשמו בחינם למגזין המקוון
של המועצה לישראל יפה
סניפים  >>  שהם

סניף שהם


מנהל הסניף: מר רוני קינדרמן 
מרחב פעילות: שהם, מודיעין, ראש העין, אלעד, לוד, פתח תקוה
כתובת:
ת.ד. 1879, שהם 73142
טלפון:
03-9723057

מפעילויות הסניף

לכל עץ יש שם

במהלך השבועות האחרונים התקיימה פעילות מצד מנהלת סניף שהם, תמי ויזנפלד.

הפעילות התקיימה בישוב שהם בשיתוף תלמידי ביה"ס ניצנים. במהלך הפעילות תלמידי בית הספר העניקו שם לכל עץ בגנים ציבוריים ובגינת ביה"ס, ותלו שלטים עם שמות העצים ומידע מתומצת לגביהם. 
הסברה בנושא פסולת אלקטרונית

במסגרת "פסטיבל המוזה 2015" שנערך בישוב שוהם, הקימו המועצה המקומית יחד עם המועצה לישראל יפה מתחם הסברה בנושא פסולת אלקטרונית ודרכי הטיפול בה. הפעילות בדוכן כללה תחנת יצירה בה הכינו הילדים מגנט למקרר עם הנחיות למיחזור הפסולת האלקטרונית, תחנת הדרכה והפעלה באמצעות משחקים ייחודיים בנושא פסולת אלקטרונית, ושתי תחנות הסברה לקהל המבוגר.
פעילות בפנימייה במבשרת ציון
סניף שהם שיתף פעולה עם מפעל "אבן וסיד" בפעילות לילדי פנימייה במבשרת ציון, על מנת לאפשר לילדים בעלי מוגבלויות לחוות יום כיף במהלך הקיץ. הפעילות הייתה יוזמה משותפת של מנהלת סניף שהם תמי ויזנפלד עם מנהל המחצבה שמוליק נחומי ורוני קינדרמן, מתנדב מ"נאמני פארק שוהם".
הפעילות כללה סיור מודרך ומונגש בחורבת תנשמת, שנחשפה לפני כשנה במסגרת שת"פ עם קק"ל, רשות העתיקות ו"מחצבות אבן וסיד".
יום נקיון בסביבת בתי הספר

במסגרת יום הניקיון הלאומי התקיימה פעילות בהובלת הגב' תמי ויזנפלד, מנהלת סניף שהם. במסגרת יום זה, יצאו תלמידי כיתות ג' מחמישה בתי ספר בישוב, מן החינול הממלכתי-דתי והממלכתי, לפעילות ניקיון בסביבות בתי הספר. בסך הכל השתתפו במבצע כ- 300 תלמידים.הפעילות התרכזה בניקיון גינות המשחק וסביבות בתי הספר, כאשר הציוד - כפפות ושקיות איסוף - התקבל ממקורות הקרן הקיימת לישראל.שיקום בניינים בשכונת רמת אשכול

סניף שוהם בניהולה של תמי ויזנפלד ממשיך בפעילותו לגיוס מפעלי תעשיה להיבטי תרומה לקהילה. במסגרת הפרוייקט נרתמה חברת "אבן וסיד" לשיפוץ בניין מוזנח ליד רחוב סטרומה, המאכלס משפחות ערביות ויהודיות קשות יום. באותה הזדמנות שופץ גם גן ילדים בשכונת הרכבת בלוד, בסיוע של שוטרי תחנת המשטרה המקומית ותושבי השכונה המעורבת: ילדים, בוגרים ומבוגרים.

עלות הפרוייקט שכלל בין השאר עבודות גידור, הקמת מעקות בטיחות, שיפוץ וצביעה, פיתוח חצר וגינון, נאמדת בלמעלה מ- 120,000 ₪. בתום השיפוץ המקיף, ביקר שר הפנים בשכונה והתרשם מתוצאות המאמץ המשותף.שיקום בניינים בשכונת רמת אשכול בלוד
הפרויקט אותו רקחה מנהלת הסניף תמי ויזנפלד ושקודם על ידי המתנדבות והפעילות החברתיות בעיר, הגברות ליה שטיינברג ופאתן זינאתי רתם גם את מחצבות "אבן וסיד" ועירית לוד לפעילות חברתית בשכונת רמת אשכול המורכבת מאוכלוסיה קשת יום מעורבת, יהודים וערבים.

במסגרת הפעילות בשכונה שבוצעה מחודש מאי עד יוני, 2011, שופצו הביניינים בשכונה שהיו ממצויים במצב תחזוקתי קשה שכלל: חשמל מנותק וחשוף בחדרי מדרגות, מרחב ציבורי משותף לא ראוי ועוד. בפעילות השיפוץ בשכונה לקחו חלק עובדים מ"אבן וסיד", תושבי השכונה וכן שוטרי הסניף המקומי בשכונה.

תושבי השכונה העידו כי השינוי שנעשה בשכונה היה מרהיב וניכר כי גרם להתעוררות חיובית בקרבם כולם.חזור למעלה

גינת פלסטיפלורה

בסניף שוהם שותלים פרחים מפלסטיק ממוחזר, ומלמדים את הילדים כיצד לשלב אמנות ושימוש חוזר


בסניף שוהם של המועצה לישראל יפה, הועשרה גינת הפלסטיפלורה שבחצר המועצה בפרחים רבים נוספים. הפרחים המיוחדים עשויים מבקבוקי פלסטיק של שתיה קלה. בתהליך העשייה אספו הילדים בקבוקים, חתכו אותם והכינו מהם פרחים שצבעו בצבעים מיוחדים. בתהליך לקחו חלק קבוצת אנשים עם צרכים מיוחדים ממושב גן חיים שחתכה ועיצבה אף היא את הפרחים בהדרכתו של האמן אורי דה בר.
את הגינה שתלה כתה ח' 10 מחטיבת הביניים "יהלום" בניצוחה של המחנכת אורי הירשמן-כהן. היוזמה הברוכה לפעילות, שהתקבלה בברכה על ידי תמי ויזנפלד, מנהלת סניף המועצה לישראל יפה, היתה של הכיתה וועד ההורים במטרה לתרום לקהילה ולשפר את איכות החיים בשוהם.
האמן אורי דה בר תרם לפרויקט ברוחב לב מזמנו ומנסיונו, ומר יגדל אך, מנהל פארק המיחזור ברקת, תרם את הצבעים המיוחדים לפרחים. מתנדבי הסניף מודים מקרב לב לכל התורמים מזמנם וממרצם לאיכות החיים ביישוב.שיעור במיחזור במועצה המקומית שהם

תלמידי המועצות הירוקות בשהם הופתעו לגלות שאפילו בניינים אפשר למחזר. התלמידים, המשמשים כשגרירי ההגנה על הסביבה בבתי הספר היסודיים ובקהילה, נחשפו לתגלית זו במטמנת ברקת בישוב. בביקור שערכו במקום ביוזמת מנהלת סניף המועצה לישראל יפה בשהם, הם צפו במיחזור פסולת בניין ובהפיכתה לחומר המשמש כמצע לתשתיות ולכבישים.

במסגרת לימודי איכות הסביבה בבתי הספר היסודיים בשהם, ביקרו תלמידי המועצות הירוקות בעיר במטמנת ברקת בישוב, בתחילת חודש יולי 2009. שם נחשפו התלמידים לתופעה חדשה עבורם – מיחזור פסולת בניין. יוזמת הביקור היתה אורה ארנליב, מנהלת סניף המועצה לישראל יפה ורכזת החינוך הסביבתי של היישוב.

המועצות הירוקות הן קבוצות תלמידים מבתי הספר היסודיים בשהם, המשמשים כשגרירי ההגנה על הסביבה בבתי הספר ובקהילה. הן הוקמו כחלק מקידום החינוך הסביבתי בשהם, ומהוות חלק מ"חוד החנית" של העשייה הירוקה הענפה ביישוב.

מטמנת ברקת היא מחצבה שהוסבה לאתר מיחזור עבור חומרים שונים: פסולת בניין, פלסטיק, צמיגים, זכוכית וגזם עצים. היא נמצאת באזור התעשייה הצפוני של שהם ומנוהלת על ידי חברת א.ס.פ.י שהעבירה את ההדרכה לתלמידים במקום.
התלמידים צפו בתהליך מיחזור של פסולת הבניין שהועברה למקום, המורכבת לרוב משאריות מבנים ישנים שנהרסו וכן מעפר ומלט שהתווספו לה. למיחזור פסולת זו חשיבות רבה מפני שלרוב היא מושלכת שלא כחוק בשטחים הפתוחים ובוואדיות ובכך גורמת נזקים לסביבה ופוגעת בנוף. החומר הממוחזר מפסולת הבניין משמש לרוב כמצע לכבישים.

אורה ארנליב, מנהלת סניף המועצה בשהם, סיפרה על הביקור: "מנהל האתר, יגדל אך, נתן הסבר מקיף לתלמידים אודות האתר הקולט פסולת בניין שעברה מיון ונמצאה מתאימה למיחזור. התלמידים צפו בהתפעלות בגריסת פסולת הבניין ובהחזרת הפסולת למצב של חומר גלם לשימוש חוזר, למשל, כמצע לתשתיות ולכבישים".

מטמנת ברקת


ילדי שהם לומדים על מיחזור פסולת בניין במטמנת ברקת


חזור למעלה

שבוע שכולו ירוק בשהם
בניה בבוץ כבימים עברו, הכנת בולים בנושא הגנת הסביבה וטוויית צמר באמצעות פלך מסורתי, כל אלו הם רק חלק מפעילויות שבוע איכות הסביבה של המועצה המקומית שהם. סניף המועצה לישראל יפה לקח חלק מרכזי בהוצאה לפועל של הפעילות ביישוב הירוק.

המועצה המקומית שהם תמיד התבלטה לטובה בפעילותה הענפה למען הסביבה. אולם בשבוע איכות הסביבה שערכה בה בין התאריכים 15/03/09 ל - 19/03/09 נצצה מחויבותה לקידום המודעות לנושאים ירוקים ולחינוך סביבתי יותר מתמיד.

במסגרת השבוע התקיימו מגוון פעילויות סביבתיות בשיתוף עם התושבים ועם ילדי בתי הספר היסודיים העיר. ארגונו של השבוע המיוחד יצא לפועל הודות לשיתוף הפעולה בין מנהלת סניף המועצה לישראל יפה בישוב, אורה ארנליב, לאגף חינוך וקהילה של מועצת הישוב.

בבית ספר "אבן חן" נהנו הילדים ממגוון סדנאות במסגרתן התנסו ביצירה ובהכנת מוצרים ממוחזרים בכוחות עצמם: סדנת בניית לבנים מבוץ, סדנת הכנת נייר מעיסת נייר משומש וסדנה להכנת צמר בה טוו חוטים בפלך וצבעו אותם. המשותף לפעילויות אלו הוא שבכולן הילדים חוו תהליך יצירה שאינו פוגע בסביבה ואינו מבזבז משאבי אנרגיה מתכלים.

בבית הספר "אבני החושן" הקימו התלמידים עמדת הסברה שנועדה לעודד את התושבים לשנות את הרגליהם ולהימנע מגרימת נזק לסביבה. התלמידים שאיישו את העמדה סיפקו לנוכחים באירוע מידע על תכונות החומרים השונים וזמני התכלותם ועל נושאים אקולוגיים נוספים. הם עשו זאת באמצעות תשחצים, תשבצים, דפי צביעה וכתבות שעל הכנתן היו אמונות תלמידות החברות במועצה הירוקה של בית הספר.

גם בתוך בית הספר עצמו התקיימו פעילויות חינוך סביבתי והסברה לתלמידים: הכנת בולים בנושא איכות סביבה, סדנאות יצירת סלים לשימוש רב פעמי, והדבקת ה כרזות "חבל על הסביבה יש פח אשפה" על כל פחי האשפה בבית הספר.

בית ספר "ניצנים" גם הוא הקדיש את פעילותו בשבוע הסביבה לקהילת הישוב: במשך השבוע צבעו התלמידים את מתקני "גן תמנון" בישוב וניקו אותו, ו"ביום הקהילה", שחתם את שבוע הסביבה, הם העבירו סדנאות בנושאים סביבתיים כגון חסכון במים ואורח חיים בריא יותר.

לחגיגה הסביבתית המקומית נרתמה גם חברת המים הלאומית מקורות. כלל תלמידי בתי הספר היסודיים של שהם (כ- 500 תלמידים) הודרכו על ידי מדריכת מקורות, עליזה הר שושנים, וקיבלו הסבר מקיף מלווה בסרטון אודות מקורות המים השונים במדינה, דרכי העברתם לבתים, וכמובן עצות שימושיות (שכיום הן כבר חובת המציאות) לגבי שימוש נבון וחסכוני במים.

תלמידי בי"ס "ניצנים" צובעים את גן "תמנון"

תלמידי בי"ס "אבן חן" לומדים כיצד להכין נייר ממוחזר

מחנכים לסביבה ירוקה במועצה המקומית שהם

השנה, קיימה המועצה המקומית שהם, לא אחת, כי אם שתי פעילויות לציון ט"ו בשבט: נטיעות מסורתיות ביער ברקת ותערוכת ציורי ילדים המוקדשת לנושאים ירוקים ולאמנות ידידותית לסביבה. המועצה לישראל יפה גאה לקחת חלק בפרויקטים הסביבתיים של המועצה המקומית, ומזמינה את כל המעוניין בכך להתרשם וללמוד מהפעילות.

המועצה המקומית שהם ידועה כאחת מהרשויות המקומיות הפעילות ביותר בכל הקשור לשמירה על הסביבה ולחינוך סביבתי. לכן, עבורה ראש השנה לאילנות הוא חג אמיתי, המלווה בפעילות ענפה במיוחד. השנה ציינה שהם את המועד בשתי פעילויות שונות: נטיעות עצים כמיטב המסורת הארצישראלית ותערוכה סביבתית מיוחדת המציגה ציורים של ילדי שהם.

פעילות הנטיעות של שהם הינה פרי שיתוף פעולה בין הקרן הקיימת לישראל למועצה המקומית. היא נערכה בהובלתה של אורה ארנליב, מנהלת הסניף המקומי של המועצה לישראל יפה ובשיתוף עם אגף החינוך במועצה המקומית שהם. בנטיעות השתתפו חמשת בתי הספר היסודיים מהישוב, בליווי מוריהם וחלק מהוריהם.

במהלך פעילות הנטיעות, שהתקיימה במהלך השבוע שקדם לט"ו בשבט, נִטּעו שתילים ברחבי הישוב. כל אחד מהשתילים סומן, כך שהתלמידים יוכלו להמשיך ולעקוב אחר צמיחתם בחלוף השנים.

במקביל, התקיימו אירועי "השנה הירוקה" של שהם שנפתחו ב- 06/02 בנטיעות לאורך דרך הביטחון שבקצה הישוב, והמשיכו עם צעדת משפחות בפארק יער שהם.
לסיכומו של דבר, ניתן להכתיר את יום הנטיעות כהצלחה גדולה, לאור מטרותיו שהושגו: ליבוי אהבת הטבע בקרב הילדים, פיתוח נאמנות ומחויבות מצד הילדים לטיפול עתידי בשתילים, וכמובן ייעור והפרחה של הארץ.

נטיעות במדרון "גן החבל"

מנהלת סניף שהם לשעבר של המועצה לישראל יפה - אורה ארנליב ותלמידי "אבן חן" מהישוב בנטיעות ט"ו בשבט

חזור למעלה

תערוכת "ילדי שהם שומרים על סביבה בריאה"

הבאים לבניין מועצת שהם עד ה - 28/02/2009, יגלו על קירותיו שלל ציורים ססגוניים, המציגים טבע, צמחייה ומגוון פעילויות ירוקות. ציורים אלה הינם חלק מתערוכה של ציורי ילדים מבתי הספר היסודיים בשהם, שנוצרה ביוזמתה של מנהלת הסניף המקומי של המועצה לישראל יפה, אורה ארנליב. חלל התערוכה עוצב על ידי האוצרת והמעצבת זהבה קפלן, שאספה וסידרה את ציורי הילדים, בהם ניתן לראות עצים, פרחים, חורשות ופעילויות כגון רכיבה על אופניים ומיחזור.

התערוכה מציינת לא רק את ראש השנה לאילנות, אלא גם את שנת הלימודים הנוכחית שהוכתרה על ידי משרד החינוך כ"שנה ירוקה". מטרתה של שנה זו היא הגברת המודעות הסביבתית והדגשת הצורך בהשתתפות פעילה של הילדים במאבק למען הגנה על הסביבה.

יש לציין שהעקרונות הירוקים באו לידי ביטוי לא רק בנושאי הציורים אלא גם באופן יצירתם. התלמידים יישמו בתהליך היצירה עקרונות של שימוש חוזר על ידי שימוש בחומרים כגלילי נייר טואלט וגזרי עיתונים וקרטון. בפתיחת התערוכה, שנערכה רשמית ב - 11/02/2009, הציגו תלמידי בת הספר "ניצנים" את מופע הריקוד "שומרים על הסביבה", כעדות לכך שכישרונם אינו מוגבל לציור בלבד.

לדברי ארנליב, מטרות התערוכה הן: "להגביר המודעות לסביבה, להציג באמצעות ציור את הפעילויות המגוונות לשמירה על איכות הסביבה, ולהדגים שימוש חוזר בחומרים, ניצול יעיל של משאבים, חיסכון במים ואנרגיה והפחתת השימוש בשקיות פלסטיק". כל המעוניין לגלות כיצד באו לידי ביטוי עקרונות אלו בתערוכה, מוזמן להגיע לבניין העירייה בתאריך המיועד, ולחזות ביצירות במו עיניו.

תמונה מתערוכת "ילדי שהם שומרים על סביבה בריאה"

הריקוד "שומרים על הסביבה"

 
"תתחיל היום ותחסוך מחר" - יום הניקיון הבינלאומי בשהם

כאלף משתתפים לקחו חלק בפעילות יום הניקיון הבינלאומי שצוינה בשהם בפעילות נמרצת שהביאה לאיסוף של כטון אשפה מהשטחים הפתוחים במקום.

הפעילות ביום הניקיון הבינלאומי שחל ב-26/11/2008 בשהם נעשתה בשיתוף פעולה של הגופים הירוקים בישוב: אגף איכות הסביבה במועצה, קק"ל, המועצה לישראל יפה, המשרד להגנת הסביבה, אגף חינוך וקהילה, יחידת הנוער חמש, מנהלי בתיה"ס היסודיים, רכזות החינוך הסביבתי בבתיה"ס ורכזי תנועת הצופים.

כאלף ילדים תלמידי בית הספר היסודיים ביישוב, חניכי תנועת הצופים, ילדי גן איצטרובל ומבוגרים הפשילו שרוולים וניקו ביסודיות את הפארק, הגנים הציבוריים והרחובות הסמוכים להם. חשיבות רבה יוחסה לניקיון פארק יער שהם: כ - 2000 דונם של חורש ממזרח ליישוב המהווה ריאה ירוקה לקהילת היישוב. הפארק משמש את מבקריו, תושבי שהם בעיקר, למיגוון פעילויות: טיול בין עצי הבוסתן ובין צמחיה מגוונת, חשיפה לשרידים ארכיאולוגיים מתקופת התלמוד ומהתקופה הביזנטית ומצפור המשקיף לכיוון מישור החוף. בעתיד יסללו מסלולי אופניים בכל רחבי הפארק.

אורה ארנליב, מנהלת סניף המועצה לישראל בשהם ורכזת חינות סביבתי באגף איכות הסביבה בישוב, ציינה שהיקף ההשתתפות במבצע הניקיון היה מרשים: "כמות האשפה שנאספה היתה גדולה והמחויבות של התלמידים והתושבים למבצע הניקיון היתה מרשימה מאוד". ארנליב הוסיפה שסיסמת יום הניקיון הבינלאומי בשנת 2008 היתה "תתחיל היום תחסוך מחר", ומטרתה הגברת המודעות למצבורי האשפה ולזיהום לו אחראים בני האדם. "חשיבות יום הניקיון אינה רק בניקיון היישוב, אלא בחסכון זיהום סביבתי", מסכמת ארנליב, "ולפעילות יש כמובן גם חשיבות חינוכית וערכית. רצונה של הקהילה ליצור שינוי ולתרום לסביבה ולאיכות החיים הולכת וגדלה. תקוותנו היא שבעזרת תהליך אשר כולל פעילות, לימוד ועשייה, ילכלכו הדורות הבאים פחות, יצמצמו את כמויות האשפה, ימחזרו יותר ויכירו בהשפעת מעשינו על הסביבה".

ביום הניקיון בישראל השתתפו כמאה אלף איש בכ- 75 מוקדים ובסך הכל נאספה אשפה במשקל כולל של 820 טון.

מנקים את יער שהם - יום הניקיון הבינלאומי בשהם 26/11/2008

 הגינה של השכונה

ילדים, מבוגרים וגימלאים נהנים מהפעילויות הנערכות בגינה הקהילתית בשהם, שכעת גם זכתה לשם רשמי - "הגינה של השכונה".

הגינה הקהילתית בשכונת יעלים בשהם הוקמה לפני כשנה ביוזמת הסניף המקומי של המועצה לישראל יפה ואגף איכות הסביבה במועצה המקומית שהם אך רק עתה לכבוד השנה החדשה היא נחנכה בטקס רשמי שבמהלכו גם הוענק לה שמה - "הגינה של השכונה". לאורחי הטקס חיכו פעילויות מגוונות - לילדים נערכה סדנת סיפור ויצירה אודות הדחליל שבגינה על ידי הסופרת סיגל מגן ולמשתתפים המבוגרים יותר נערכו סדנאות היכרות עם צמחי תבלין לחליטת תה ולהכנת סוכריות מרווה, שהועברו ע"י רוני קריין.

לצורך בחירת השם התקיימה תחרות שמות בין תלמידי בתי הספר בעיר, והשם הזוכה שייך לשחר לינצ'בסקי מבית הספר היסודי "אבני החושן". לילדי כיתתה של שחר הוענק ספר במתנה.

השם "הגינה של השכונה" הוא לא רק שם קליט, אלא גם כזה המגדיר את אופייה של הגינה וטיבה - גינה שהוקמה בשיתוף התושבים ולטובתם ותוכננה לשמש לצרכי שונים כמו פנאי ובילוי, גידול צמחים, וטיפוח צמחי תבלין שונים.

המתחזקים והמטפחים הקבועים של הגינה הם תלמידי בית הספר "אבני החושן" הסמוך לה, אולם כגינה קהילתית יבקרו בה בקביעות גם תלמידי בתי ספר אחרים בעיר, וכן מבוגרים שלא יוותרו על צמחי התבלין שבה.

גינה לכולנו - ילדים והורים נהנים ממגוון הפעילויות מהגינה הקהילתית בשכונת יעלים בשהם
 

יום ניקיון בשהם

במועצה המקומית שהם פעילות למען הסביבה היא כבר דבר שבשגרה ובתי הספר בישוב משתתפים תדיר בפעילויות למען הסביבה כחלק משגרת הלימודים שלהם.

הפעם, היו אלו תלמידי בתי הספר היסודיים "צוקים", "אבן חן" ו"רבין", שהשתתפו ביום ניקיון מיד לאחר ל"ג בעומר במטרה לנקות את שאריות המדורות. הפעילות התבצעה הן בתוך היישוב והן בפארק יער שהם - יער קסום המשתרע על כ-2,000 דונם מזרחית ליישוב. את שאריות הפסולת אספו התלמידים לשקיות שקיבלו מהמועצה לישראל יפה ומהקק"ל. היום הניקיון נערך בהובלת האגף לאיכות הסביבה בראשות חיננית וייס, בשיתוף המועצה לישראל יפה והאגף לחינוך לבתי הספר שליווה את היום גם בהסברה.

ילדי בית הספר "רבין" בפעילות - יום הניקיון בשהם, 05/2008


 


חזור למעלה


הם ממחזרים גם תקליטורים

רבים כבר התרגלו למתקני איסוף הבקבוקים והנייר ואף משתמשים בהם באופן סדיר. אבל מה קורה כשרוצים להיפטר מתקליטורים שכבר לא בשימוש? גם השלכת תקליטורים לאשפה פוגעת בסביבה, לכן בשהם החליטו למחזר גם אותם ובנקודות מרכזיות הוצבו מתקנים למיחזור תקליטורים.

התקליטור ולאחרונה גם ה-DVD, הם אמצעי אחסון נתונים דיגיטליים ששינו את הדרך שבה אנחנו צורכים ומעבירים מוסיקה, סרטים ונתונים. למרות שהדור הבא של אמצעי האחסון והשמע הדיגיטלי כבר כאן - נגני ה-MP3 וה-MP4 שבהם מאוחסנים הנתונים ישירות במכשיר, עדיין רבים משתמשים וכנראה עוד ימשיכו להשתמש בתקליטורים כיוון שהם זמינים וזולים מאוד. מאותה סיבה ממש אנחנו מקלים ראש בשימוש בהם - לא מנצלים את מלוא נפח האחסון בהם, וממהרים להפטר מהם ולזרוק אותם לאשפה. אבל הבעיה היא שהתקליטור עשוי מחומר פלסטי מסוג פולי-קרבונט (ממנו עשויים גם הבקבוקים) ושכבה דקה של אלומיניום, שני חומרים שאינם מתכלים, מצטברים ומזהמים את הסביבה.

על מנת להוציא את התקליטורים (CD, ו- DVD) ואריזותיהם מזרם האשפה ולמנוע זיהום, הוחלט בשהם, להציב 11 מיכלי מיחזור ייעודיים בנקודות מרכזיות בתחום היישוב. המיכלים הוצבו בצמוד למיכלי איסוף בקבוקי הפלסטיק, בסמוך לתאי דואר, בבתי ספר, בגנים ובנקודות נגישות נוספות. הסמיכות למתקני מיחזור הפלסטיק הקיימים יוצרות פינות מחזור מרוכזות המקלות הן על התושבים את מלאכת פיזור האשפה והן על החברה האוספת אותם, אביב תעשיות מחזור, אשר אחראית גם לאיסוף הבקבוקים.

"אביב תעשיות מחזור" נמצאת עדיין בשלבי הרצת קו מיחזור התקליטורים. התקליטורים עצמם הנאספים בינתיים רק מרעננה ושהם, מיועדים ליצוא לחו"ל, שם ישמשו לייצור רכיבים שונים בתעשיית הרכב. קופסאות האריזה של התקליטורים העשויות פוליסטירן מופרדות מהדיסקים ומשמשות למגוון מוצרים בתעשייה המקומית.
על מנת להעלות את המודעות לנושא ולדרבן את התושבים למחזר, מושקעים משאבים בקמפיין חינוכי בגני הילדים ובתלמידי בתי הספר על מנת להפכם לסוכני שינוי. בכל בית ספר מונו כ- 20 תלמידים לשמש כ"פעילים ירוקים", והם עוברים מכיתה לכיתה ומסבירים לשאר התלמידים על חשיבות המיחזור. התלמידים אוספים ומביאים מהבית את כל הפסולת למחזור ומרכזים אותה בפינת איכות הסביבה הקיימת בכל בית ספר. משם דואגים הפעילים הירוקים להעבירה למתקנים שברחוב.
נקווה שיוזמה זאת תצלח ותתפשט גם לערים אחרות שישכילו להפוך את מחזור הנייר, הבקבוקים, הסוללות והתקליטורים לעניין שבשגרה.


חזור למעלה

טקס הענקת פרסי תחרות "הגינה היפה" בשהם

בטקס החגיגי שהתקיים בסוף מאי2007 נכחו ראש מועצת שהם, מר גיל ליבנה, מחזיקת תיק איכה"ס במועצה - הגב' דפנה רענן-כהן,מנהלת האגף - הגב' חיננית וייס ונותני החסויות: ארגון גננות ונוף ומשתלת "וונדי" בשיתוף הסניף המקומי של המועצה לישראל יפה, אותו מנהלת הגב' ענת דותן.

את התחרות, על כל 40 משתתפיה, אירגן האגף לאיכות הסביבה במסגרת מסורת שנתית שהתקיימה זו הפעם השלישית ברציפות. צוות השופטים הורכב כולו ממתנדבי המועצה שהוסמכו לכך. בתחרות היו שלוש קטגוריות לגינון נאה, אשר בכל אחת משתתף סוג אחר של מבנה- בית פרטי, דירה במבנן (בלוק עירוני- מתחם של כמה בניינים) ודירת גן.

הדגשים בתחרות זו הושמו על גינון בר-קיימא- גינון שמטרתו היא לשמור על הסביבה שלנו אסתטית ובריאה, תוך התחשבות בצרכי הדורות הבאים, וכמו כן על טיפוח גינה המכילה צמחייה ארץ ישראלית שמותאמת לאקלים המקומי הצחיח, ומכאן- חסכון משמעותי במים להשקיה, וגם על גננות לרווחת הכלל - על אף שהגינות תרמו לטיפוח פנים הבתים, חלק מעשיית המשתתפים, כגון גזימת גדר חיה מסביב לחצר או טיפוח עדניות במרפסת, תרמו גם לחזות החצונית של הבניין והרחוב.

כמאה חובבי גינון נכחו בערב זה, שעסק, מעבר להענקת פרסים לזוכי התחרות, בנושא גינון בר-קיימא. במועצת שהם כבר הוחלט ,שבכל גינה ציבורית שתוקם בשטחה, יהיה שימוש בצמחייה מקומית וחסכונית בצריכת מים, והקפדה על חומרי הדברה מתאימים.

בערב נהנה הקהל גם מהרצאתו של אורי אדלר, מדריך לחקלאות אורגנית במשרד החקלאות, אשר עסקה בנושא "גינון בר קיימא בדגש על גידולים אורגניים בארץ ובעולם" ולהרצאתה של סימה קגן, חוקרת במינהל המחקר החקלאי ומאקלמת צמחי נוי שעסקה בנושא "אקלום צמחי נוי בגן בר קיימא".

הזוכים במקומות הראשונים היו: בקטגורית הגינה היפה זכתה משפחת פנקר מרחוב החושן, בקטגורית הגינה במרפסת או בדירת גן זכתה משפחת אגרנט מרחוב קדם, ובקטגורית מבנן זכה ועד המבנן בשד' עמק איילון 14. שש גינות נוספות קיבלו ציון לשבח על מקוריות, הרמוניה וצבעוניות. כמובן שכל הזוכים הם מתחומי המועצה המקומית שהם.גינה יצירתית שהשתתפה בתחרות בשהם
 
לזוכים המאושרים בשלושת המקומות הראשונים הוענקו פרסים כספיים למימוש במשתלת "וונדי" בגובה כולל של 2000 ש"ח, ולשאר הזוכים הוענקו קורסים לטיפוח הגינה או מנויים לעתונות מקצועית, מתנת ארגון גננות ונוף. עשרת הנרשמים הראשונים לתחרות קיבלו "צ'ופר" על זריזותם - שוברי קניה לכלי גינון.

זוהי לא הפעם הראשונה בה מתרחשת פעילות ירוקה בשהם ,בשיתוף פעולה עם המועצה לישראל יפה - בחודש מרץ נערך בישוב שבוע איכות סביבה בבתי הספר היסודיים אשר התקיים במסגרת ארצית עם הכוונה של המשרד להגנת הסביבה. במהלך השבוע העבירו נציגי המועצה פעילויות סביבתיות חינוכיות לילדים.

אנו מקווים שתחרות זו, כפי שהתקימה בשהם, תדרבן רשויות נוספות לערוך תחרויות גינון וטיפוח הסביבה בתחומן.
 
המועצה לישראל יפה שד' רוקח 80 ת.ד 53250 תל אביב 61532 03-6423111      
  עמוד הבית | אודות | מפת האתר | צור קשר | פייסבוק  

המועצה לישראל יפה - חלוצת עיצוב הסביבה, מובילה את טיפוח סביבת החיים בישראל,
ומשפיעה בחינוך ובמעשה על עיצוב המודעות לערכי סביבה ויופי חזותי.

בניית אתרים CDTech
נקודה - שיווק באינטרנט