חינוך סביבתי
יוזמות סביבתיות
פרויקטים
תחרויות
סניפים
הירשמו בחינם למגזין המקוון
של המועצה לישראל יפה
מאמרים וטיפים ירוקים  >>  מאמרי יו"ר המועצה

מאמרי יו"ר המועצה

נקודת חן: בולענים

 

על הבולענים בים המלח כבר שמעתם? הבולענים הם בורות שנפערים בסביבות חופי ים  המלח, בעיקר באיזורים שהיו בעבר שפכי נחלים. באיזורים אלו העפר והסחף התערבבו  במלח הים ויצרו תערובת של קרקע ומלח. כל עוד היו מים מלוחים בסביבה החזיקה התערובת  מעמד, אך בעקבות התערבות האדם, השתנתה התמונה. הן אנו והן הירדנים סגרנו  את  השיברים  של  הירדן והובלנו את המים לנגב ולחקלאות של ישראל ושל ירדן,  ובכך מנענו מבעד מים חדשים להזין את ים המלח. במקביל, הגברנו מאד את אידוי מי הים  על מנת ליצר  אשלגן ועוד מיני דשנים וחומרים. התוצאה - בעשרות השנים האחרונות ירד מפלס מי ים המלח באופן קיצוני, וקו המים נסוג בעשרות מטרים.

 

באיזורים שהיו בעבר מקום סמוכים לקו המים ניטעו  מטעי  תמרים, נסלל כביש, נבנו בתים ומגרשי חניה. באיזורים הללו, שפעם היו סמוכים לחוף, ירדו גשמים, ועברו זרמי שטפונות של מים מתוקים שהמיסו  את  המלח שבתערובת הסחף והקרקע. המלח המומס זרם עם המים לים והותיר אחריו חלל - זהו הבולען. לכן, לא פלא כמובן שהבולענים  נפערו  במטעי התמרים  של עין  גדי,  שהרי בהשקאת התמרים, החקלאים עשו  בדיוק  את מה  שגורמים השטפונות למלח!

 

הפתרון  הנכון לפגיעה  הנמשכת שאנו והירדנים  פוגעים  בים  המלח הוא כמובן, למלא מחדש את  הים בקצב נכון, על ידי העברת מים מהים התיכון או ים סוף לים המלח. בשביל  לקדם תוכניות מסוג  זה מדינת ישראל חייבת מנהיגים עם חזון, כי אם נמשיך בדרך הנוכחית  סופנו  שניפול  כולנו לבולען.

 

כל טוב

 

בברכת סביבה  ראויה,

 

אבהרהם כץ עוז, יו"ר המועצה לישראל יפה

 

 

לקריאה נוספת:

 

שקיעתו של המקום הנמוך בעולם, הארץ, 9 באפריל 2015

תיעוד נדיר מול המצלמה: כך נפער בולען בים המלחאברהם כץ-עוז, יו"ר המועצה לישראל יפה

המועצה לישראל יפה שד' רוקח 80 ת.ד 53250 תל אביב 61532 03-6423111      
  עמוד הבית | אודות | מפת האתר | צור קשר | פייסבוק  

המועצה לישראל יפה - חלוצת עיצוב הסביבה, מובילה את טיפוח סביבת החיים בישראל,
ומשפיעה בחינוך ובמעשה על עיצוב המודעות לערכי סביבה ויופי חזותי.

בניית אתרים CDTech
נקודה - שיווק באינטרנט