חינוך סביבתי
יוזמות סביבתיות
פרויקטים
תחרויות
סניפים
הירשמו בחינם למגזין המקוון
של המועצה לישראל יפה

צרכני אנרגיה חכמים - גם בחורף

בדומה לתקופת הקיץ, גם בימי החורף הקרים נרשם זינוק משמעותי בצריכת האנרגיה הביתית למטרות חימום. עם קצת הכנה מראש, תוכלו לעבור חורף נעים וחם ללא הוצאות חשמל מנופחות, שמכבידות על הכיס וגם על הסביבה


בעונת החורף זולל ביתנו אנרגיה רבה עקב הצורך בחימום הבית, חימום המים וכו'. הדבר מתבטא לא רק בחשבון החשמל התופח, אלא גם בנזק מצטבר לסביבה ובניצול מואץ של משאבי הטבע הנדרשים לשם הפקת האנרגיה הזאת. עם זאת, התנהלות נבונה מצדנו עשויה להפחית באופן ניכר את כמות האנרגיה שאנו צורכים - גם בחורף.

חימום הבית תלוי בגורמים רבים, הראשון שבהם הוא תקינות המבנה והתשתיות בבית. באמצעות מספר בדיקות פשוטות ניתן לגלות את האזורים המועדים לפורענות, הדורשים תיקונים או טיפול מונע:

 • גג - על מנת למנוע דליפות וחדירת מים לתוך הבית, בדקו האם שכבת האיטום על הגג שלמה ואחידה, ללא סדקים או פגיעות ניכרות לעין. ניקוז לקוי או שקעים בציפוי הגג יגרמו להיווצרות שלוליות מים אשר עשויות לחלחל אל התקרה ולגרום לכתמי רטיבות ועובש על הקירות, התנפחויות והתקלפויות צבע בתקרה, ריח עובש לא נעים וסדקים בקירות.

 • דוד שמש – דודי השמש פועלים במהלך החורף באופן אינטנסיבי על מנת לספק מים חמים לכל בני הבית. חיוני לבדוק את אטמי הברזים בקולטי השמש ולוודא שלא התייבשו כדי למנוע נזילות ובזבוז מים. גם הסרת אבנית מצנרת המים וגוף הדוד משפיעה ישירות על יכולת ההולכה ומאריכה את משך חיי הדוד וגוף החימום בפרט.

 • קירות חיצוניים – סדקים חיצוניים בקירות הבית עלולים לפגוע בבידוד הבית ומאפשרים חדירה של לחות ורטיבות. למניעת לחות בקירות חיצוניים, מומלץ להשתמש בציפוי שקוף דוחה גשם, המונע חדירת רטיבות מבחוץ, אך גם מאפשר לקיר "לנשום" ולנדף את הרטיבות.

 • ארונות חשמל – ארונות חשמל שממוקמים מחוץ לבית וחשופים לפגעי מזג אויר, מהווים סכנה בטיחותית במידה ואינם אטומים כראוי. חיוני לוודא שהארונות לא מאפשרים חדירת מים פנימה וניתנים לנעילה.

 • איטום חלונות - בבואכם לבדוק את מצב חלונות הבית שימו לב לנקודות החיבור בין משקוף החלון לבין הקיר החיצוני. במקרה של סדקים, מקלפים את חומר האיטום הישן ומורחים דבק פליאוריתני האוטם ביעילות. כדי למנוע הצטברות מים במסילות החלונות חשוב לנקות את פתחי ניקוז בפרופיל המסילה ולוודא שאינם סתומים.


צילום: פק"מ אנרגיה


כיצד לחמם את חדרי הבית ביעילות?


לאחר שוידאנו את התקינות החיצונית והפנימית של הבית, עלינו לבחור את אמצעי החימום החסכוני והבטוח ביותר עבור בני הבית.
להלן כמה מכשירים הנחשבים ליעילים במיוחד:

 • תנור אינפרא - תנור המתבסס על מנורת אינפרא אדום שמפיקה חום ומקרינה אותו, במקום לפזר אויר חם כמו מזגן או מפזר חום. לתנור אינפרא יש בדרך כלל מספר דרגות חימום, טיימר ובדגמים מתקדמים גם מנגנון שמכבה את התנור אוטומטית במקרה והוא נופל. תנור אינפרא הוא פתרון חימום חסכוני ויעיל לחדרים קטנים עד בינוניים

 • מקרן חום - תנור המבוסס על צלחת מתכת שחלקה הקדמי כולל סט של ספיראלות חימום, וחציה האחורי מצופה חומר אטום המקרין את החום קדימה. למקרן החום יש מספר דרגות חימום וטיימר חימום. הוא עובד במתח נמוך יחסית ונחשב חסכוני ביחס לתנורים אחרים.

 • קונווקטורים - מפזר חום גדול ורחב הדומה במראהו לרדיאטור ומסוגל לחמם איזור קטן במהירות אך בצורה שקטה ובטיחותית. קונווקטורים הינם בעלי תרמוסטטים לקביעת טמפרטורה רצויה, מספר דרגות חימום והם מספקים אויר חם ונעים, עם מידה טובה של לחות. עלות רכישתם זולה ועלות התפעול שלהם זולה אף היא.

 • מזגן - על אף הפרסומים הרבים בדבר בזבזנותו של המזגן, מדובר במכשיר בעל מקדם יעילות גבוה, כלומר הוא מנצל באופן טבעי חלק מהחום הקיים בחוץ. על מנת לעשות שימוש חכם במזגן, חשוב להקפיד על ויסות הטמפרטורה ל-20 מעלות צלזיוס, חממו רק את החדר שאתם שוהים בו, שמרו על הטמפרטורה הקיימת באמצעות סגירת הדלתות החלונות, ודאגו לרכוש טיימר שיכבה את המכשיר חצי שעה לאחר הכניסה למיטה.

 • חימום תת-רצפתי - זהו אמצעי חימום אקולוגי וחסכוני הבנוי ממערך של צינורות מים חמים או גופי חימום חשמליים המונחים מתחת לריצוף ותחתיהם מיושמת שכבת בידוד תרמי. חימום תת רצפתי מפזר את החום באופן שווה בחלל הבית ועיקר העלות הוא בהתקנה הראשונית. פיתרון זה רלוונטי עבור מי שמתכנן לעבור לבית חדש, שכן הוא מתבצע בשלב הבניה.


צילום: brownguacamole


כיצד נדע אם מכשירי החימום הם יעילים או בזבזניים?

על פי הנחיות משרד התשתיות, האנרגיה והמים, על כל מכשיר חשמלי צריכה להיות מודבקת מדבקה המפרטת את צריכת החשמל שלו, בדירוג מ-A ועד G. עם זאת, לא פשוט לתרגם את צריכת החשמל של כל מכשיר לעלות הכספית שהוא מייצר. ישנן מספר דרכים לגלות מהי רמת הצריכה של מכשירי חשמל מסוים.


בשוק קיימים מגוון מכשירי מדידת זרם המתחברים לשקע חשמל ואליהם מתחבר המכשיר החשמלי שברצונכם למדוד את צריכתו. המכשיר מציג את צריכת החשמל של המכשיר הנמדד בזמן אמת ומאפשר לכם לדעת מהי עלות ההפעלה שלו לאורך זמן.

אפשרות נוספת היא אפליקציה סלולרית בשם
Electricity calculato המחשבת את עלות ההפעלה של מכשירים חשמליים על ידי הזנה ידנית של מספר נתונים כמו תעריף החשמל, סוג המכשיר וצריכת הקילוואט הרשומה עליו.


לסיום, מספר טיפים לחסכון בחשמל במהלך החורף:

 • שימוש יעיל בצרכני חשמל בזבזניים - מדיח הכלים, מייבש הכביסה ומכונת הכביסה הם דוגמאות למכשירים הנמצאים בשימוש תדיר, אך צורכים כמות לא מבוטלת של חשמל. עם זאת, ניתן לייעל את צריכת החשמל שלהם על ידי הפעלתם בעודם מלאים ככל האפשר ובתוכניות עבודה קצרות בטמפרטורה נמוכה.
 • סגירת פתחים – הקפדה על סגירת חלונות ודלתות משמרת את הטמפרטורה הרצויה, מונעת בריחה של חום מהחדר ומפחיתה את העוצמה ומשך הפעולה הנדרשים מאמצעי החימום.

 • תאורה חסכונית - נורות LED (ראשי התיבות של Light Emitting Diode) הן גופי תאורה הפולטים אור בזרם חשמלי נמוך מאוד. איגוד של מספר נורות LED יוצר מקור אור יציב לפרק זמן ארוך הודות לאורך חיים של כ-60,000 שעות - פי 6 מזה של נורת ליבון רגילה.

 • שעון שבת לדוד המים – בהעדר שעות שמש מספקות, אנו נאלצים להפעיל את הדוד החשמלי על מנת לחמם מים בכמות הדרושה לנו למקלחת, שטיפת כלים ושימושים נוספים. חשוב לזכור שדוד חשמלי הוא "זולל חשמל" מצטיין ורצוי להפעיל אותו לזמן קצר ככל שאפשר. התקנת שעון שבת או טיימר מאפשרים להקציב פרק זמן ידוע מראש לחימום המים ומונע מצב בו הדוד פועל שעות נוספות רק בגלל ששכחנו לכבות אותו.
המועצה לישראל יפה שד' רוקח 80 ת.ד 53250 תל אביב 61532 03-6423111      
  עמוד הבית | אודות | מפת האתר | צור קשר | פייסבוק  

המועצה לישראל יפה - חלוצת עיצוב הסביבה, מובילה את טיפוח סביבת החיים בישראל,
ומשפיעה בחינוך ובמעשה על עיצוב המודעות לערכי סביבה ויופי חזותי.

בניית אתרים CDTech
נקודה - שיווק באינטרנט