חינוך סביבתי
יוזמות סביבתיות
פרויקטים
תחרויות
סניפים
הירשמו בחינם למגזין המקוון
של המועצה לישראל יפה

לאן זורמים מי הגשמים?

מגרשי חנייה ענקיים, בתים עם חצרות מרוצפות, מרכזי קניות וכבישי אספלט הם שכבה בלתי חדירה, המונעת את חלחול מי הגשמים אל מאגרי מי התהום. המשמעות היא בזבוז של מיליוני ליטרים של מי שתייה, המוזרמים לביוב ולים. לא חבל?

מי הגשמים מהווים חלק חשוב ממחזור המים הטבעי בכדור הארץ: ראשיתו של המחזור בקרני השמש הפוגעות במים ומחממות אותם. אדי המים העולים למעלה מתקררים ומתעבים, ויוצרים עננים הנישאים עם הרוחות אל היבשה ומורידים את טיפות המים שנמשכות מטה בשל כוח הכבידה. כ-78% ממי הגשמים היורדים על פני היבשות מקורם במים המתאדים מן האוקיינוסים. מים אלו חוזרים אל אותם אוקיאנוסים בתום התהליך בצורת משקעים, נהרות ומי תהום.

לפני תהליך העיור המואץ, התקיים מחזור המים ללא הפרעה וחלחול המים התאפשר כמעט בכל מקום. מי הגשמים שירדו בנקודות גבוהות זרמו אל מקומות נמוכים יותר, ושם נאספו באגמים ובנחלים או חלחלו אל מאגרי מי תהום טבעיים.

כיום כמובן שהמצב שונה לחלוטין, בשל ריבוי המרחבים העירוניים במדינות המתועשות בעולם. בישראל למשל, הבנייה המואצת מכסה את אקוויפר החוף (מצבור מי תהום ממנו נשאבת כמות עצומה של 250 מלמ"ק מים בשנה) בשטח בנוי של מפעלים, מלונות, עסקים ובתי מגורים שאינו חדיר למים, ומקשה על מאגריו להתמלא מחדש.

בנוסף,  מי הגשמים הזורמים ברחובות המצופים אספלט מזדהמים בעת זרימתם במורד הכבישים ואף גורמים להצפות ונזקים לרכוש. הפתרון הנפוץ ברוב הערים – ניקוז מי הגשמים אל מערכת הביוב, פותר אמנם את סכנת ההצפות, אך חלק גדול מהמים הולך לאיבוד.

לאור הממצאים העגומים הללו, גברו בשנים האחרונות המאמצים להעלות את המודעות לחשיבות הניהול והשימור של מי גשמים, וכיום ניתן לראות יוזמות בנושא ברחבי העולם. דוגמה מעוררת השראה לשימוש מושכל במי גשמים ניתן לראות בלוס אנג'לס, שם הוסב לאחרונה מרכז אחזקה של אוטובוסים לפארק מים ייחודי, האוגר מי גשמים ומהווה נכס קהילתי. הפארק בדרום העיר נפתח כחלק מיוזמה עירונית בשם Proposition O ומטרתו לשפר את איכות המים בעיר, לטפל בזיהום מי הגשמים, ליצור בתי גידול חדשים לבעלי חיים  ולעורר מודעות בקרב הקהילה.

אוספים מי גשמים בבתי ספר

גם בישראל נמצאו חלוצים שירימו את הכפפה: עיריות עכו ורעננה יזמו לאחרונה  את הצבתם של מיכלי איסוף מי גשמים בבתי ספר ברחבי העיר. מאגרי המים המוצבים בחצר הבניין מתמלאים ומתרוקנים בהתאם לכמות המשקעים היורדים, באמצעות מרזבים שמובילים את המים מהגג למיכלי האיסוף. מהמיכלים המים עושים דרכם באמצעות משאבה ומשמשים להדחת האסלות בשירותי בית הספר.

בבית הספר היסודי קהילתי ע"ש שז"ר לחשיבה ויזמות טכנולוגית בעכו פועלת התכנית מזה כשנה.  לצד החיסכון הכלכלי, קיים כמובן גם רובד חינוכי: נוכחותם של מיכלי אגירת המים בבית הספר מעלה את נושא החיסכון במים לסדר היום, מגבירה את המודעות של התלמידים ומציגה להם דרך חיים אקולוגית וידידותית יותר לסביבה. 

בבתי הספר "יחדיו" ו"היובל" ברעננה הותקנה מערכת לאיסוף מי גשמים המורכבת ממיכלי אגירה גדולים בהם נאגרים המים ומועברים ישירות למיכלי ההדחה בחדרי השירותים. בחודש דצמבר 2009 נקבע שיא אגירה בבית הספר "היובל": במהלך לילה סוער אחד נאספו 16,000 ליטרים של מים!

גם עיריית הרצליה עושה מאמצים לניצול מי הגשמים באמצעות מדיניות עירונית הקובעת אחוז שטחי החלחול שהתושבים מחויבים להותיר בתחומי המגרש עליו נבנה ביתם, לצד תוכנית אב לניקוז שיוצרת מערכת גרביטציונית המזרימה את המים לשקע המצוי בפארק הבאסה.


בריכת יער ליד חדרה. צילום: GFDL

דרך נוספת לאגור מי גשמים היא באמצעות שלוליות חורף. השלוליות הן מערכת אקולוגית עונתית שנוצרת מהיקוות של נגר עילי – מי גשמים, בשקעים בקרקע (טבעיים או מעשה ידי אדם). השלוליות וסביבתן מהוות בית גידול לבעלי חיים שונים, והן גם יכולות לשמש גם יעד תיירותי בעל ערכים חינוכיים. בישראל מצויות בריכות חורף בהרצליה, נתניה, חדרה ואזורים נוספים. הרשויות המקומיות הן האמונות על שימורן, לטובת הסביבה והתושבים.

אך לא צריך לחכות לפתרון שתיזום העירייה או הרשות המקומית. על מנת לסייע לניצול נכון של מי הגשמים, אפשר פשוט לדאוג לניקוי המרזבים בבניין לקראת החורף, כדי לאפשר למים להתנקז ביעילות, ולכוון את פתח היציאה שלהם כך שלא יפנה אל חנייה או שטח בנוי, אלא לגינה עם אדמה, בה יוכלו המים לחלחל ולהשלים את מחזור המים הטבעי.

*רוצים ללמוד עוד על שימוש נבון במשאב המים? המרכז ללימודי סביבה של המועצה לישראל יפה מפעיל תוכניות לימוד ייחודיות בנושא לבית ספר יסודי, לתלמידי חטיבות הביניים ולחטיבה עליונה. מידע נוסף גם במילון המונחים באתר שלנו.
 

 
המועצה לישראל יפה שד' רוקח 80 ת.ד 53250 תל אביב 61532 03-6423111      
  עמוד הבית | אודות | מפת האתר | צור קשר | פייסבוק  

המועצה לישראל יפה - חלוצת עיצוב הסביבה, מובילה את טיפוח סביבת החיים בישראל,
ומשפיעה בחינוך ובמעשה על עיצוב המודעות לערכי סביבה ויופי חזותי.

בניית אתרים CDTech
נקודה - שיווק באינטרנט