חינוך סביבתי
יוזמות סביבתיות
פרויקטים
תחרויות
סניפים
הירשמו בחינם למגזין המקוון
של המועצה לישראל יפה

אנרגיות חיוביות

התחממות כדור הארץ הופכת את ימי הקיץ לחמים יותר מאי-פעם, והדרישה לחשמל שוברת שיאים מדי שנה. כיצד נוכל לייעל את הפקת האנרגיה ולהפחית את הזיהום הנוצר בתהליך בנוסף לבזבוז המשאבים הטבעיים שלנו?

משנה לשנה ההתחממות הגלובלית נותנת בנו את אותותיה.
הטמפרטורות של הקיץ הישראלי עולות ואיתן צריכת החשמל הביתית של כל אחד מאיתנו. מחיר הצריכה המוגברת איננו מתבטא רק בתשלומים הגבוהים לחברת החשמל, אלא גם בנזק הסביבתי וזיהום האוויר הנגרמים בתהליך ייצור החשמל.

מעצם היותה מדינה מפותחת, ישראל היא צרכנית חשמל ברמה גבוהה, ולצד הגידול הטבעי באוכלוסייתה, הדרישה לחשמל גוברת עם השנים ודוחקת את גבולות כושר הייצור של חברת החשמל, העומד כיום על  כ-12,000  מגה וואט. ליכולת של חברת החשמל לספק את הביקוש הגובר יש חשיבות מיוחדת בשל הגדרתה של ישראל כ"אי אנרגטי" -  היא נדרשת לספק בעצמה את מלוא הדרישה לחשמל מכיוון שאין סביבה מדינות עימן היא מקיימת הסכם לרכישת חשמל בעת הצורך, פתרון נוח ונפוץ בקרב מדינות אחרות בעולם.ייצור החשמל בישראל מבוסס על שריפת מקורות אנרגיה מתכלים - פחם, גז טבעי, סולר ומזוט שאינם מתחדשים בהתאם לקצב הצריכה הגובר וגורמים לבעיות אקולוגיות וסביבתיות רבות - מקור לזיהומים נרחבים, פליטת גזי החממה והתחממות גלובאלית. הסולר והמזור מיועדים לספק חשמל בשעות עומסי שיא, שבהן מתקשה מערכת הייצור המבוססת פחם לספק את הביקוש לחשמל וכן כעתודות בטחוניות לשעת חירום.

צמצום הצריכה - השפעה מצטברת

גילוי מאגרי הגז הטבעי במים הכלכליים של ישראל הם בשורות משמחות כי הן מפחיתות את התלות במקורות אנרגיה חיצוניים ויכולים על פי הערכות לספק את דרישות האנרגיה של תושבי ישראל למשך 50 השנים הקרובות אם לא יימכר לחו"ל. אך יש לזכור כי גם בתהליך הפקת אנרגיה מגז טבעי נפלטים לאוויר מזהמים וגזי חממה התורמים לזיהום האוויר ולהתחממות הגלובלית.

לכן התבססות על מקורות אנרגיה מתכלים וחיצוניים היא בזבזנית, מזיקה לסביבה ולא ניתן כדאי עליה לאורך זמן. לנו במדינת ישראל שהתברכה ב-285 ימי שמש בשנה  יש שפע של אנרגיה זמינה, נקייה וחינמית שפשוט אינה מנוצלת בגלל שאין מדיניות משלתית תומכת הנובעת מחוסר רצון לשינוי והשפעה של גורמים בעלי עניין.

אולם יש מקור נוסף, פשוט וזמין הרבה יותר – התייעלות אנרגטית. הכוונה בהתייעלות אנרגטית היא ליכולת לנצל בצורה טובה יותר את משאבי האנרגיה. מבחינתנו הצרכנים המשמעות היא להמשיך לשמור על איכות החיים המודרנית, רק לעשות זאת תוך שימוש מופחת באנרגיה בעקבות ניצול יעיל יותר שלה. מחקרים מראים כי התייעלות אנרגטית יכולה להפחית את הביקוש לחשמל ב-20% לפחות!

פעולות פשוטות להתייעלות אנרגטית כוללות:
• הקפדה על כיבוי האור ומכשירי החשמל הפועלים בחדר בעת עזיבתו.
• שימוש מושכל במכשירים בזבזניים כגון מכונת כביסה ומדיחה כלים – הפעלת המכשיר רק כשהוא מלא, ובטמפרטורה נמוכה.
• ניקוי הלוח הסולארי של דוד השמש כדי שיחמם מים ביעילות גבוהה יותר
• החלפת נורות הליבון הבזבזניות בנורות פלורסנטיות קומפקטיות  (CFL) הצורכות 80% פחות חשמל, מפיצות כמות שווה של אור ובעלות אורך חיים הגדול פי 8.
• ניצול שעות השמש הרבות לייבוש כביסה על חבל במקום במייבש כביסה חשמלי.
• כיוון המזגן לטמפרטורה אידיאלית של 24 מעלות והפעלתו רק בחדר שהדלתות והחלונות בו סגורים.
• הפעלת מכשירי חשמל בזבזניים בשעות הערב או הבוקר ולא בשעות השיא.
• רכישת מכשירי חשמל חדשים בעלי דירוג אנרגטי גבוה, המתבטא בחסכון בצריכת החשמל שלהם (כדאי לבדוק את הזכאות להחלפה של מקררים ומזגנים ישנים ובזבזניים בפרוייקטים המסובסדים של משרד האנרגיה והמים).

כשמדברים על חסכון מיד עולה השאלה: "לכבות את האור/להחליף נורה, זה מה שיציל את העולם?". התשובה היא כן. ראינו את זה קורה בקמפיינים דוגמת "80% פחות" של המועצה או "שעת כדור הארץ" – האפקט המצטבר של הרבה אנשים שמכבים את האור משפיע מהותית על צריכת החשמל. אם נעשה את זה ביום יום שלנו – ההשפעה לאורך זמן תהיה גדולה.

המועצה לישראל יפה שד' רוקח 80 ת.ד 53250 תל אביב 61532 03-6423111      
  עמוד הבית | אודות | מפת האתר | צור קשר | פייסבוק  

המועצה לישראל יפה - חלוצת עיצוב הסביבה, מובילה את טיפוח סביבת החיים בישראל,
ומשפיעה בחינוך ובמעשה על עיצוב המודעות לערכי סביבה ויופי חזותי.

בניית אתרים CDTech
נקודה - שיווק באינטרנט