חינוך סביבתי
יוזמות סביבתיות
פרויקטים
תחרויות
סניפים
הירשמו בחינם למגזין המקוון
של המועצה לישראל יפה

מגבונים לחים: יותר נזק מתועלת

המגבונים הלחים שנכנסו בסערה לחיינו, הפכו בשנים האחרונות למוצר חובה בכל בית. אם בתחילת דרכם שימשו המגבונים בעיקר אמהות לתינוקות, היום ניתן למצוא מגבונים ייעודיים לכל חלק בבית: מגבונים להסרת כתמים מבגדים, לניקוי רצפה, להסרת אבק ממשטחים, להברקת חלונות ועוד. לפעמים, מתוך הרגל או מחוסר ידע, מושלכים המגבונים לאסלה ונשטפים לביוב – שם הם גורמים לנזקים לצנרת ולסביבה:

 

בניגוד למגבוני נייר שמתפרקים במים, מגבוני הבד אינם מתפרקים כלל ויוצרים סתימות במערכת הניקוז הביתית. הצטברות של מגבונים לחים גורמת להצפת הביוב ויצירת מפגע תבוראתי המסכן את בריאות הסובבים. עלותו הגבוהה של תיקון הצנרת נופל על כתפיי הדיירים ובהעדר מודעות להשלכות, סתימה חדשה תווצר תוך זמן קצר.

 

אך מערכת הביוב הביתית אינה היחידה שחשופה לנזקים מצד המגבונים הלחים. חלק מהמגבונים הנשטפים בצינורות הביוב מגיעים למערכות סינון המים המרכזיות ומצטברים לכדי פקעות בד גדולות ובלתי עבירות. הפקעות סותמות את מעברי המים של המערכות ומובילות להתפרצויות ביוב בקנה מידה גדול ושיבושים במערכות הניקוז של שכונות שלמות.

תיקון הנזק שנגרם עולה לרשויות המקומיות ביוקר, ונופל בסופו של דבר על כתפי משלמי המיסים - אנחנו.

 

בתרבות המודרנית בה אנו חיים, ישנה העדפה למוצרים חד פעמיים שמאפשרים לנו להשתמש במוצר ולזרוק אותו בגמר השימוש לפח. זהו אורח חיים בזבזני שאינו לוקח בחשבון את העלות הסביבתית שיש לחומרים ולמוצרים. לדוגמא, מרבית המגבונים מיוצרים מאל-בד, בד לא ארוג העשוי מהחומר הסינתטי פוליפרופילן  שאינו מתפרק בקלות.

 

המגבון שנזרק לפח בתום שימוש יחיד, גורם לאיבוד של חומרי הגלם והאנרגיה ששימשו לייצורו מחד, ומייצר לאורך זמן הררים של פסולת בלתי מתכלה מאידך.

 

הטעייה בפרסום


בשנת 2004 יזם המשרד לאיכות הסביבה פנייה אל יצרני המגבונים, במסגרתה ידפיסו על האריזה סימון בולט המבהיר שאסור להשליך את המגבונים לאסלה. מספר יצרנים נענו לקריאה, אך הדפיסו כיתוב קטן הנחבא מן העין. בנוסף, חלק מהיצרנים הדפיסו על האריזה את הסמל "נשטף באסלה", אך מדובר בהטעיה.


טענתם של היצרנים היא שהמגבונים ה"נשטפים באסלה"  מיוצרים מחומר טבעי בעל יכולת התכלות, אך תהליך ההתכלות  איטי כל כך ומתקיים רק בתנאים מסוימים, שאין הבדל מהותי בינו לבין מגבונים העשויים מחומר שאינו מתכלה.  

גם מגבונים העשויים מסיבי צלולוזה (סיבים מפחמימות וסוכרים המצויים בדפנות תאים צמחיים) משווקים כמגבונים מתכלים, למרות שתהליך ההתכלות שלהם איטי ואינו מושלם.

 

צילום: אלי נאמן

הפתרון: הפחתת צריכה והגברת מודעות


בדומה לשאר המוצרים החד פעמיים, הפתרון מתחיל בשינוי ההרגלים והפחתת הצריכה של מוצרים אלו.  אם נבחן את ההרגלים שלנו נבין שתרבות השפע הרגילה אותנו להשתמש ולזרוק, והמגבונים הלחים הם דוגמה טובה לכך. האם באמת יש צורך לנגב את הרצפה עם מגבון חד פעמי? הרי הפיתרון הרב-פעמי בדמות סמרטוט רצפה יעיל באותה מידה אם לא יותר. במצבי בהם אין מנוס מלהשתמש במגבוני בד לחים לניקוי או למטרות היגיינה, חשוב להשליך אותם אך ורק לפח האשפה, ובשום אופן לא לאסלה.


על מנת  להגביר את המודעות לנזקים הסביבתיים והכלכליים הנגרמים עקב צריכה של מגבונים לחים והשלכתם לאסלה הביתית, מקיימת המועצה לישראל יפה פעילויות בנושא המגבונים הלחים בבתי הספר ברחבי הארץ עם תלמידים בגילאים שונים:

 

 "עושים סביבה ביחד" – פעילות מיוחדת לתלמידי בית הספר היסודי, ששמה דגש על הבנת הבעייתיות בשימוש במגבונים לחים ומציאת פתרונות ברמת הכלל וברמת הפרט לנושא. הפעילות כוללת הפעלת יצירתיות ומציאת פטנטים לבעיית המגבונים, יצירת דגמים ופוסטרים בנושא, סיקור והצגת כתבות אקטואליות בנושא בפורום כיתתי או בית ספרי, וחידון כיתתי בנושא. בסוף השנה מתקיים יום קהילה בית ספרי שבו מוצגים הדגמים והפוסטרים.

 

 קמפיין סוף שנה בנושא "מגבון לח מקומו בפח" – פעילות במסגרתה יוצרים התלמידים קמפיין להעלאת המודעות של האוכלוסייה לנושא השלכת המגבונים לפח ולא לביוב. בקמפיין משתתפים תלמידים נבחרים שמקימים דוכן, מקשטים אותו, יוצרים סמל לקמפיין ומדפיסים אותו על חולצות וכובעים, מתחפשים, יוצאים בשירה, מפיקים סרטונים ומצגות – ויוצאים לנקודה מרכזית בעיר להחתים את העוברים והשבים על עצומות למען השלכת מגבונים לפח!

 

פעילות הקמפיין זכתה להצלחה רבה בבית הספר ישורון בחולון. תלמידות ביה"ס הקימו דוכן מקושט במרכז המסחרי של חולון, והחתימו את העוברים והשבים על עצומה תחת הסיסמא  "מהפך: מגבון לח? לפח!".

 

סיור הורים במרכז המבקרים של השפד"ן – המועצה לישראל יפה שולחת מדריכים אקדמיים לבי"ס על מנת להנחות את התלמידים לקראת הדרכת הורים. התלמידים ידריכו את הוריהם במרכז המבקרים של השפד"ן, הממוקם בראשון לציון, ויעבירו מסרים של שימוש מושכל במגבונים ובמשאב המים.

לקריאה נוספת על נזקי מגבונים לחים לחצו כאן

המועצה לישראל יפה שד' רוקח 80 ת.ד 53250 תל אביב 61532 03-6423111      
  עמוד הבית | אודות | מפת האתר | צור קשר | פייסבוק  

המועצה לישראל יפה - חלוצת עיצוב הסביבה, מובילה את טיפוח סביבת החיים בישראל,
ומשפיעה בחינוך ובמעשה על עיצוב המודעות לערכי סביבה ויופי חזותי.

בניית אתרים CDTech
נקודה - שיווק באינטרנט