חינוך סביבתי
יוזמות סביבתיות
פרויקטים
תחרויות
סניפים
הירשמו בחינם למגזין המקוון
של המועצה לישראל יפה

גינות קהילתיות: חקלאות עירונית ושיתופית

השטח הנטוש והמוזנח בקצה השכונה יכול להפוך לגינה ירוקה שתחזק את הקשרים בין התושבים ותסייע לקידום ערכים של אזרחות פעילה וטיפוח הסביבה

רובנו רגילים לפגוש ירקות ופירות על מדפי הסופר או בדוכני השוק, לאחר שגודלו לצורכי שיווק מסחרי, פעמים רבות בעזרת חומרי הדברה מזיקים או שימוש בהורמונים שמשווים להם מראה נפוח ונוצץ. לאן נעלמה החקלאות האורגנית של פעם? אז זהו, שהיא לא נעלמה – צריך רק לחפש אותה. בשנים האחרונות ניתן למצוא אותה יותר ויותר ממש בתוך הערים, בצורת גינות קהילתיות.

מהי גינה קהילתית?

גינה קהילתית היא פרויקט בו מאמצים תושבי אזור מסוים אזור לא בנוי בשכונה והופכים אותו לגינה ירוקה ומטופחת, העומדת לרשות התושבים. הגינה קהילתית נותנת מענה למגוון של צרכים: יצירת מקום מפגש קהילתי, חיזוק הקשרים הבינאישיים של חברי הקהילה, העצמה של האוכלוסיה המקומית, יצירת זיקה של התושבים כלפיי סביבתם, סיפוק אישי מפעולות הגינון והאינטרקציה עם הטבע והאדמה, לימוד והתנסות בתחום הגננות וגידול עצמאי של מזון טרי ואורגני. 

 

כיצד גינות קהילתיות תורמות לאיכות החיים?

• יצירת קהילה מגובשת – יצירת גינה קהילתית מעודדת את המשתתפים לקחת חלק בעבודת צוות של קבוצה רב-גילאית ורב-תרבותית. במהלך העבודה בגינה נוצרים ומתהדקים קשרים בין-אישיים והקבוצה מתגבשת ומבלה זמן איכות יחד.

• עידוד אזרחות פעילה – גינה קהילתית מעניקה לתושבים הזדמנות לקחת אחריות על מראהו של מקום מגוריהם ולפעול למען איכות חיים טובה יותר. בתהליך יצירת הגינה הקהילתית מתחזקת תחושת השייכות של האדם לסביבת מגוריו ויוצרת מסגרת תומכת ונעימה למפגשים חברתיים ותרבותיים.

• שיפור חזות השכונה – גינה  קהילתית יוצרת תחושת גאווה מקומית בקרב התושבים ומחזקת את הקשר שלהם לסביבת מגוריהם. גינות קהילתיות המוקמות בשטחים מוזנחים מהוות נכס עבור הרשויות משום שהן מנצלות שטחים מוזנחים, יוצרות ריאות ירוקות ומייפות את  היישוב.

• חינוך לטיפוח הסביבה – הגינה מאפשרת לילדים ולצעירים להחשף לתכנים סביבתיים ומגבירה את מודעותם לחשיבותו של טבע עירוני, מיחזור, צריכה חכמה, חקלאות בת-קיימא ואף הרגלי תזונה נכונים המשלבים מזון טרי ואורגני.

• גידול צמחים בעלי תועלת – בגינה קהילתית יש מקום לבחור אילו צמחים ניתן לשתול ולגדל: ירקות ופירות למאכל, צמחי תבלין, צמחי מרפא, פרחים המבשמים את האוויר ומוסיפים צבע או עצים שנותנים צל לסביבה ונעים לשבת תחתיהם.

• שימור מיני צמחים ובעלי חיים – בגינה ניתן לגדל מינים רבים של צמחים ועצים. גינה מגוונת ומטופחת משמשת כבית לבעלי חיים שונים המוצאים בה מזון ומחסה. 
 
גינות קהילתיות בישראל – איפה וכמה?

הגינה הקהילתית הראשונה בישראל הוקמה בשכונת נווה צדק  בשנת 1983. הגינה הוקמה ביוזמת תושב השכונה,  דוד הירש, אשר חיפש דרך מקורית להפסיק את שפיכת הפסולת בקרן ברחובות שלוש ושטיין. הגינה סיפקה לתושבי השכונה ריאה ירוקה ומקום מפגש נעים ומזמין. הגינה, שהוקמה ללא תיאום עם הרשויות והייתה בסכנת הריסה, זכתה להכרה מטעם עיריית ת"א בשנת 1993 והפכה לגינה ציבורית המתוחזקת על ידי העירייה.

כיום פועלות בישראל כ-200 גינות קהילתיות, אליהן מצטרפות גינות חדשות מדי חודש. חלק מהגינות הקהילתיות מוקמות ונתמכות על ידי ארגונים סביבתיים או מוסדות חינוכיים כגון: בתי ספר, גנים, מתנ"סים ומרכזים קהילתיים, וחלק מהן פועלות באופן עצמאי כיוזמה קהילתית של אדם או קבוצה.
במסגרת פעילותה הסביבתית ותוכניות הלימוד שהיא מקיימת בבתי ספר, המועצה לישראל יפה יוזמת ומסייעת בהקמת גינות קהילתיות בשיתוף תלמידי בתי ספר ומתנדבים בסניפים ברחבי הארץ. דוגמאות לגינות קהילתיות אשר מטופחות על ידי תלמידים של בתי הספר ותושבי השכונה ניתן למצוא בסניפי המועצה לישראל יפה הפזורים ברחבי הארץ:

חיפה –  במסגרת פרוייקט שיפור חזות השכונה, הקימו תלמידי בית הספר "נירים" בסיוע מתנדבי סניף חיפה של המועצה לישראל יפה, את הגינה הקהילתית בלב שכונת נווה דוד. התלמידים והמתנדבים עמלו רבות על הקמת הגינה ושתלו עצים, שיחים ודשא. משהושלמה הקמתה ב-31 באוקטובר, נחנכה הגינה בטקס חגיגי במעמד ראש העיר יונה רהב.

• שוהם –  ב-2012 יצאו מתנדבי סניף באר שבע של המועצה לישראל יפה והאגף איכות הסביבה במועצה המקומית שהם, ביוזמה להקמת גינה קהילתית בשכונת יעלים. בתחילת השנה נחנכה הגינה בטקס רשמי, במהלכו הוענק לה שמה: "הגינה של השכונה". השם הזוכה, שהוצע ע"י שחר לינצ'בסקי מבית הספר היסודי "אבני החושן, נבחר במסגרת תחרות שמות עירונית. טקס חנוכת הגינה כלל פעילויות לכל הגילאים: הילדים השתתפו בסדנת סיפור ויצירה אודות הדחליל שבגינה על ידי הסופרת סיגל מגן והמבוגרים לקחו חלק בסדנאות היכרות עם צמחי תבלין לחליטת תה ולהכנת סוכריות מרווה, שהועברו ע"י רוני קריין. הגינה מטופחת ומטופלת היטב על ידי תלמידי בית הספר "אבני החושן".

השרון – בנובמבר 2011 הוקמה גינה קהילתית בבית הספר "שילה", על ידי מתנדבים מסניף כפר סבא של המועצה לישראל יפה ותלמידים מבית הספר. לאחרונה הורחבה הגינה כדי לאפשר לכל כיתה לקבל ערוגה משלה ולשתול בה צמחי מאכל לפי בחירתה. ביום השנה להקמת הגינה, נציגים מכיתות ה'-ו' הכינו ארוחת בוקר אורגנית לכל תלמידי בית הספר עם הירקות וצמחי התבלין שגידלו בגינה המשותפת. ארוחת הבוקר הייתה אירוע חוויתי ובלתי נשכח, שהתקבל בהתלהבות הן מצד התלמידים והן מצד המורים.

  

המועצה לישראל יפה שד' רוקח 80 ת.ד 53250 תל אביב 61532 03-6423111      
  עמוד הבית | אודות | מפת האתר | צור קשר | פייסבוק  

המועצה לישראל יפה - חלוצת עיצוב הסביבה, מובילה את טיפוח סביבת החיים בישראל,
ומשפיעה בחינוך ובמעשה על עיצוב המודעות לערכי סביבה ויופי חזותי.

בניית אתרים CDTech
נקודה - שיווק באינטרנט