חינוך סביבתי
יוזמות סביבתיות
פרויקטים
תחרויות
סניפים
הירשמו בחינם למגזין המקוון
של המועצה לישראל יפה

מנגל ידידותי גם לסביבה

עם ישראל אוהב לחגוג את חגיו בטבע וכמובן לקחת עמו את המנגל, מדורת השבט המודרנית. אך אחרי שהרבה אחרי שהגחלים יתקררו, תישאר בשטח "מזכרת" בדמות הררי פסולת ושאריות מזון. אז כיצד ניתן ליהנות מהמנגל ולשמור על הטבע תוך מזעור הנזקים הסביבתיים? המועצה לישראל יפה ריכזה כמה רעיונות שיהפכו את ה-"על האש" שלנו לידידותי לסביבה:

שימוש מינימלי בכלים חד פעמיים –  עיקר הפסולת נוצרת מאריזות מזון ושימוש בכלים חד-פעמיים שאותם אנחנו ממהרים לזרוק לפח לאחר שימוש בודד. כלים אלו אינם מתכלים או ממוחזרים אלא מועברים לאתרי הטמנה, שם הם תופסים נפח רב במשך שנים ארוכות. גם כשמשתמשים בכלים חד-פעמיים, ניתן לעשות זאת בצורה מושכלת ולצמצם את הפסולת המושלכת לפח אם מסתפקים בסט אחד של כלים לכל סועד למשך הארוחה.

שימוש בכלים רב-פעמיים –  הדרך הפשוטה ביותר לצמצם באופן משמעותי את כמויות האשפה בפיקניק היא להשתמש בכלים רב-פעמיים, ממש כפי שאנו עושים בבית. שימוש בכלים רב פעמיים נעים יותר לסועדים ויכול לשמש למספר רב של אירועים.

שימוש בכלים מתכלים – שימוש בכלים מתכלים בקומפוסט היא דרך מצוינת לצמצם את הפגיעה הסביבתית. מהלך הפרדת האשפה בערים מתקדם וניתן כבר למצוא פחי אשפה נפרדים לפסולת רטובה (פח חום) ולפסולת יבשה (פח ירוק). את הכלים המתכלים בקומפוסט ניתן להשליך לפח החום ביחד עם שאריות מזון, והם יועברו לטיפול מתאים לאחריו יחזרו כדשן למעגל הטבע. חשוב לדעת כי אם תזרקו את הכלים מהפלסטיק המתכלה לפח הרגיל הם יגיעו למטמנות הרגילות עם שאר הפסולת.

חישוב נכון של כמות המזון –  על פי נתוני ה-OECD, הישראלים משליכים לא פחות מ-14% מהמזון אותו הם קונים, סכום חודשי הקרוב ל-300 שקלים בממוצע וכ-3,600 שקלים בשנה. לבשר בפרט מחיר סביבתי גבוה – החל משטחי החקלאות העצומים הנדרשים לגידול המזון להאכלת החיות ועד להשפעה של הפסולת וההפרשות שהן עצמן מייצרות. 
חישוב כמויות המזון באופן מושכל יצמצם את כמות האוכל שנזרקת בסיום הפיקניק, וגם יחסוך לנו בעלויות. לשם כך בררו מבעוד מועד כמה סועדים מתוכננים להגיע, מי מהם אוכל בשר וכמה מהאורחים הם ילדים שצורכים פחות מזון.


וגם פיקניק לא חייב להיות רק אוכל -
אפשר לשלב פעילויות כמו משחקי כדור ומשחקי חברה המשתפים את כל האורחים - ממחניים ו"שמות" ועד "משחק הדגלים" ו-"מחפשים את המטמון". גם מחזק את הקשר בין האנשים, וגם שורף קלוריות (של האוכל שאכלנו קודם...)

בחירת מיקום מתחשב בסביבה –  כדאי שמיקום המנגל יתחשב גם ב'ממנגלים' האחרים ובעיקר בסביבה. לא כל שטח מתאים למנגל, וחשוב לוודא כי ניתן להבעיר אש באזור הנבחר מבלי לסכן את הטבע ואת בעלי החיים המצויים בו. בישראל קיימים מספיק אזורים מורשים ל"על האש", ואין צורך לבחור דווקא את האתרים בהם קיימת רגישות גבוהה. גם באזורים מורשים חשוב להרחיק את המנגל מעשבים יבשים ולהקפיד על הוראות הבטיחות.
 
שמירה על סביבה נקייה –  כמויות האשפה שמצטברות במהלך הפיקניק לא רק שממלאות את המטמנות אלא יכולות גם לגרום לפגיעה מסיבית בפינות החן שלנו. שאריות מזון ושקיות פלסטיק מהוות סכנת חיים ממשית לבעלי החיים באזור. לכן, יש להשליך את האשפה רק לפחים מוסדרים או להצטייד בשקיות אשפה ולקחת אותה אתנו ולא להשאירה על יד הפח.


זכרו להפריד את בקבוקי הפלסטיק משאר האשפה ולזרוק אותם לאחת המחזוריות שתמצאו בדרך. ואם כבר מפרידים - כיום בישראל מופרדת האשפה למספר זרמים, תלוי בישוב בו נמצאים. מלבד הפרדה לרטוב (חום) ויבש (ירוק) והבקבוקים שציינו קודם, ישנו גם הפח הסגול – לצנצנות ובקבוקי זכוכית; הפח כתום – לכל שאר האריזות – קופסאות שימורים, קרטוניות מיץ ומיכלי פלסטיק של סלטים ומעדנים, והפח הכחול לאריזות נייר וקרטון.  
 
שימוש זהיר באש – לאורך כל השנה פורצות שרפות בגלל רשלנות של מטיילים. חשוב לזכור שהשימוש באש בחיק הטבע כרוך תמיד בסכנה, ועלינו לנקוט במשנה זהירות: להימנע מלהבות גדולות, להגיע עם מים המיועדים לכיבוי שריפה, להימנע מחומרי בעירה לא מאושרים שיכולים להתקלח במהירות ולפגוע בסובבים, וכמובן, להקפיד על כיבוי יסודי ובטוח של הגחלים ולפנות אותם למעגן המיועד לכך. עוד על בטיחות באש בחיק הטבע במאמר זה.


לקריאה נוספת:
הצעות למשחקים בחיק הטבע
מדורה בטוחה - טיפים לבטיחות באש


חג שמח!

המועצה לישראל יפה שד' רוקח 80 ת.ד 53250 תל אביב 61532 03-6423111      
  עמוד הבית | אודות | מפת האתר | צור קשר | פייסבוק  

המועצה לישראל יפה - חלוצת עיצוב הסביבה, מובילה את טיפוח סביבת החיים בישראל,
ומשפיעה בחינוך ובמעשה על עיצוב המודעות לערכי סביבה ויופי חזותי.

בניית אתרים CDTech
נקודה - שיווק באינטרנט