חינוך סביבתי
יוזמות סביבתיות
פרויקטים
תחרויות
סניפים
הירשמו בחינם למגזין המקוון
של המועצה לישראל יפה

יפים לעין וגם לבריאות: עציצי בית מטהרים את האויר

אביב הגיע, פסח בא. עבור רובנו, מזג האוויר החגיגי הוא סיבה טובה לצאת אל הטבע הפורח, אבל זהו זמן מצוין להפריח גם את הבית שלנו. כולנו יודעים שעציץ פורח מכניס לבית רעננות וצבע, אבל לרוב, איננו מודעים לחשיבות העציצים לבריאותינו.

הכנסת צמחים הביתה חשובה לניקוי הרעלים המצטברים בחלל הבית, מבלי שאנו מודעים כלל לקיומם. האוויר שבביתנו מזוהם על-ידי רעלים הנפלטים מרהיטים סינתטיים, מחשבים ומכשירי חשמל אחרים, שטיחים ובדים, פלסטיק, צבעים, חומרי ניקוי ועוד.

צמחים יכולים לשמש כפתרון פשוט ונעים, המקשט את הבית וגם פועל לטהר את האוויר שאנו נושמים. הצמחים קולטים וסופחים אליהם אדים רעילים, ומשחררים חמצן בחזרה לאוויר.

מחקרים רבים מצאו קשר ישיר בין כמות הצמחים בבית לבין תופעות כגון קשיי נשימה, שיעול, ליחה, כאבי ראש ועוד. אותם מחקרים הוכיחו כי ישנם צמחי בית הקולטים גזים רעילים שונים לתוך רקמותיהם, וכך מפחיתים אותם מסביבת בני האדם – צמח בית בודד יכול לטהר אף 10 מ"ק אוויר.קיסוס החורש

 

אז מהם הצמחים המשמשים כמטהרי האוויר הטבעיים הטובים ביותר?


קיסוס החורש
(קיסוס הדרה) הוא הצמח המומלץ ביותר לטיהור הבית. זהו צמח מטפס שנפוץ בבתים רבים, המסוגל לסלק 90% מאדי הבנזן שנפלטים לחלל. הצמח זקוק להשקיה בינונית ולמקום מואר, אך ללא קרינה ישירה. מתאים לגידול בתוך ומחוץ לבית.

דרקונית קנרית זהו צמח דמוי דקל, אותו מומלץ להניח בבית או במשרד ליד ציוד המחשב, מאחר והוא יעיל במיוחד בספיגת אדי קסילן וטרי-כלורו-אתילן – שניהם נפלטים ממחשבים, מדפסות, מכונות צילום ומחלק מהרהיטים העשויים מ-MDF. גם הוא אוהב אור ומצע לח.

שרך כליין קיפח הוא צמח יעיל לספיגת אדים כימיים ורעילים שונים, כולל פורמאלדהיד, התורם גם להגברת הלחות בבית. הוא צורך הרבה מים ולחות, אך יכול להסתדר בסביבה עם אור מועט.

ספטיפילום הוא צמח יעיל בקליטת אדי בנזן, פורמאלדהיד וכן סופח אליו חומרים שנפלטים כתוצר לוואי של נשימת האדם. קל לגידול ומשמש לצורכי נוי בזכות תפרחתו הלבנה ומראהו המיוחד. מתאים במיוחד לחדרים דחוסים ולא מאווררים, בשל יכולתו לשפר את איכות האוויר באורח דרמטי. הוא רגיש מאוד למחסור במים ואוהב אור, אך יכול להסתדר גם בעוצמת אור נמוכה.

פיקוס בנימין אף הוא מסנן אוויר מעולה ומוכר. אוהב אור ורגיש לעודף מים. המיקום האידיאלי עבורם הינו בכניסה לבית או על-יד החלון, שם יספגו את הגזים הנפלטים ממכוניות חולפות. אם תניחו אותם ליד דלת הכניסה לבית או ליד חלון הפונה לכביש – הם יספגו את הגזים הנפלטים ממכוניות חולפות.


דקל אריקה/ כריסלידוקרפוס מצהיב
- צמח זה מעולה להוספת לחות לאוויר ולסינון מזהמי אוויר ביתיים רבים. הוא אוהב מקומות חמימים ומוארים שאינם חשופים לרוחות וזקוק להשקיה מועטה.

המועצה לישראל יפה שד' רוקח 80 ת.ד 53250 תל אביב 61532 03-6423111      
  עמוד הבית | אודות | מפת האתר | צור קשר | פייסבוק  

המועצה לישראל יפה - חלוצת עיצוב הסביבה, מובילה את טיפוח סביבת החיים בישראל,
ומשפיעה בחינוך ובמעשה על עיצוב המודעות לערכי סביבה ויופי חזותי.

בניית אתרים CDTech
נקודה - שיווק באינטרנט