חינוך סביבתי
יוזמות סביבתיות
פרויקטים
תחרויות
סניפים
הירשמו בחינם למגזין המקוון
של המועצה לישראל יפה
מחוייבות אישית ירוקה בנס ציונה  >>  סיום שנה 2012 במרכז לחינוך סביבתי

סיום שנה 2012 במרכז לחינוך סביבתי

חלוקת הפרסים לעבודות בתוכנית "עיר וסביבה" 2012

במהלך חודש יוני 2012 התקיימו טקסי הסיום של תוכניות הלימוד הרב-שנתיות של המרכז לחינוך סביבתי. המועצה לישראל יפה העניקה פרס לבתי הספר המשתתפים בתוכנית "עיר וסביבה 2012" בטקס חגיגי. בשנת הלימודים הנוכחית השתתפו בתוכנית כ-20 בתי ספר יסודיים וחטיבות ביניים, וכ-700 תלמידים לקחו חלק בלימודי עיר וסביבה.

למועצה הוגשו עשרות עבודות שעמדו בקריטריונים של כתיבת עבודת חקר מדעית / כמותית. בחלק מהעבודות התקיימה עשייה ירוקה המשלבת בין המחקר לפעילות המעשית.

ועדת הפרס לכתיבת עבודת חקר כללה את ד"ר שרה קלאצ'קו ראש תחום סביבה, את ד"ר איריס גרייצר ראש תחום לימודי העיר והסביבה, את מורן מזרחי רכזת עירוטופ, את עידית אדלר דוקטורנטית לנושא כתיבת עבודות חקר באוניברסיטת בר- אילן ואת מרב ניר, מנהלת המרכז הלימודי. חברי ועדת הפרס ציינו כי הבחירה בזוכים היתה קשה מאוד, והביעו הערכה רבה למורים המובילים את תהליך כתיבת החקר, למנהלים המעודדים מאמץ זה ולתלמידים שהכינו עבודות ברמה אקדמית לכל דבר, ובתהליך אף הפכו לשגרירי סביבה בישובם.

המרכז ללימודי סביבה מוביל את כתיבת עבודת החקר מזה שש עשרה שנה, מתוך אמונה כי תהליך החקר מאפשר הבנה מעמיקה של תכני סביבה ויוצר במקביל יצירתיות וסקרנות.הזוכים בתעודות הצטיינות לעבודות מחטיבת הביניים:
תומר אלישע ועמית חזן מחטיבת הביניים ע"ש יגאל אלון , תיכון קריית שרת חולון בהנחיית המורה אפרת קוזאי.
טום קריחלי ועומר זרבי מחטיבת הביניים ע"ש יגאל אלון , תיכון קריית שרת חולון בהנחיית המורה אפרת קוזאי.

הזוכים בתעודת הצטיינות לבי"ס יסודי:
ניימן ומרווה פיסטינר מבית הספר שקד, נס ציונה, בהנחיית המורה נועה חייט.
ירדן כהן וענבר גמליאל מבית הספר שקד, נס ציונה, בהנחיית המורה נועה חייט.
הדרי בר מבית הספר שקד, נס ציונה, בהנחיית המורה נועה חייט.
יסמין רובינשטיין מבית הספר שקד, נס ציונה, בהנחיית המורה נועה חייט.
ירדן שוורץ ורוני קריו מבית הספר בן צבי, נס ציונה, בהנחיית המורה שירלי וידר.
שחר גלאם מבית הספר בן צבי, נס ציונה, בהנחיית המורה שירלי וידר.
לנעמה שטרית ואבישג ברעם מבית הספר סביונים, נס ציונה, בהנחיית המורה סנדרה ליבוביץ'.

הפרסים לכתיבת עבודת החקר לחטיבות הביניים:
בפרס השני זכתה עבודתם של חן סיני ובר נקש מבית הספר ע"ש יגאל אלון , תיכון קריית שרת חולון, בהנחיית המורה אפרת קוזאי. העבודה עוסקת בנושא הפרדת הפסולת האורגנית והאנאורגנית. על העבודה נאמר: העבודה מדגישה שככל שמודעות התושבים לחשיבות הפרדת הפסולת האורגנית והאנאורגנית תהיה גבוהה, כך תתבצע הפרדה בפועל ע"י התושבים. לאור הממצאים ממליצים החוקרים לעודד הפרדת פסולת ע"י העלאת המודעות בקרב התושבים תוך שימוש במודעות פרסום בנושא, הקמת מרכז פעילות לילדים וקשישים ותמיכה מקצועית לאוכלוסייה ברכישת קומפוסטר.

הפרס הראשון הוענק לאביב שחר ועמית שץ מביה"ס מקיף א', אשקלון - בהנחיית המורה רינת כהן. העבודה עוסקת ברצון העיר אשקלון להפוך לעיר ירוקה תוך מתן תמריצים כלכליים למפעלים סביבתיים. על עבודתן של אביב ועמית נאמר: עבודה מעולה העומדת בכל הקריטריונים המדעיים לכתיבת עבודת חקר מדעית / כמותית . עבודה ייחודית בנושא חדש המגלה ממצאים משמעותיים לגבי מודעות תושבי העיר אשקלון לתמריצים כלכליים הניתנים למפעלים סביבתיים, משמעות הדבר וחשיבות העניין בעיני התושבים ואף בעירייה. העבודה מציגה בצורה מדעית כי רוב הציבור באשקלון מעוניין שהעירייה תשקיע במתן תמריצים כלכליים למפעלים ירוקים ובכך תשפר את מיתוגה של העיר אשקלון כעיר ירוקה.הפרסים לכתיבת עבודות חקר בבתי הספר היסודיים:
בפרס שני זכתה עבודתם של זיו טיברמן ואביב כספי, מבית הספר שקד, נס ציונה בהנחיית המורה נועה חייט. על עבודתם של זיו ואביב נאמר: ייחודיות העבודה בכך שבודקת כיצד השתנו הרגלי המיחזור של תושבי שכונת טוסקנה בנס ציונה בעקבות הצבת פחים להפרדת הפסולת בשכונתם.
בפרס ראשון זכתה עבודתן של נטע כהן ורוני וילנאי מבית הספר בן צבי, נס ציונה, בהנחיית המורה שירלי וידר. העבודה עוסקת בנושא סביבתי מקורי – מודעות תושבי שכונת גבעת האירוסים בנ"צ לבעיית מחסור המים בארץ ונכונותם להשתמש בחסכמים בבתיהם. ייחודיות העבודה בריבוי כלי חקר מדעיים, בדרך המקורית והמגוונת של ניתוח הממצאים, סקירת ספרות עשירה בתחום ופרק מעמיק של דיון והסקת מסקנות.

הפרסים בתחרות ניתנים, כמו כל שנה, בחסות חברת UMI . חברת UMI פועלת רבות למען קידום הרעיון של פיתוח בר- קיימא בנושאי סביבה. החברה דוגלת בשימוש מושכל בקדמה טכנולוגית יחד עם מודעות לשמירה על איכות החיים והסביבה.


טקס סיום תוכנית "עושים ישראל יפה" בעיר לוד

כמעט כל 17 בתי הספר בעיר לוד השתתפו בתוכנית, אשר כללה תלמידים מכיתות ב' עד ח' בשלושת המגזרים: חילוני, ערבי ודתי, כשלכל שכבת גיל ולכל מגזר הותאמו התכנים הרלוונטיים.

מטרת התוכנית "עושים ישראל יפה" היא להקנות ידע ולהגביר את המודעות בקרב התלמידים בעיר לשמירה ולטיפוח הסביבה, בשילוב עשייה ירוקה בפועל כדי להשיג שינוי בשטח. העשייה הירוקה נבחרה בתחום של קיימות או של טיפוח חזות בית הספר. שיא התוכנית היה הענקת תעודות לבית הספר הזוכים בביצוע של פרוייקט עשייה ירוקה ע"י ראש העיר.

בנוסף התקיים בעיר פרוייקט של מנהיגות ירוקה – עשרה תלמידים מכל בית ספר קיבלו תגבור בתכנים הסביבתיים ובנוסף עסקו בפיתוח מיומנויות מנהיגות במהלך מספר מפגשים לאורך השנה. אותם תלמידים חזרו לבתי הספר שלהם והפעילו את שאר התלמידים וההורים לפעול בשטח למען הסביבה.

בתי הספר שזכו בהוקרה על עשייתם המחייבת הם בית ספר נועם המאירי (ממלכתי דתי) על הכנת פינת ישיבה מצמיגים ממוחזרים, בית ספר אל-זהרא על פיתוח מתחם אקולוגי בבית הספר במקומה של פינה מוזנחת ושימוש בהשקייה חסכונית, ובית ספר מעפילים שיחד עם ההורים יצר קיר גרפיטי והאיר פינה מוזנחת בבית הספר.

סרטון יצירת קיר הגרפיטי של בית ספר מעפיליםמצגת הכנת פינת ישיבה, בית ספר נועם המאירי

מצגת פיתוח מתחם אקולוגי, בית ספר אל-זהרא

 

המועצה לישראל יפה שד' רוקח 80 ת.ד 53250 תל אביב 61532 03-6423111      
  עמוד הבית | אודות | מפת האתר | צור קשר | פייסבוק  

המועצה לישראל יפה - חלוצת עיצוב הסביבה, מובילה את טיפוח סביבת החיים בישראל,
ומשפיעה בחינוך ובמעשה על עיצוב המודעות לערכי סביבה ויופי חזותי.

בניית אתרים CDTech
נקודה - שיווק באינטרנט