חינוך סביבתי
יוזמות סביבתיות
פרויקטים
תחרויות
סניפים
הירשמו בחינם למגזין המקוון
של המועצה לישראל יפה

ברור כשמש

ישראל היא אומנם מדינת שטופת שמש, את זה יודעים ומרגישים כולם, אולם, בפעול למרות שהתברכנו בלפחות 280 ימי שמש בשנה - היכולים לספק אנרגיה לתחבורה ולחיים בסביבה נקייה ואיכותית יותר – כיום אנחנו ממירים פחות מ-1% מסך צריכת האנרגיה של ישראל. המשרד להגנת הסביבה הגה תוכנית השואפת לייצור 10%-20% מצריכת האנרגיה ממקורות מתחדשים אבל בשביל זה נצטרך לחכות לשנת 2030 – עד אז נמשיך ללכת שבי אחר הנפט והפחם המזהמים מבלי לנצל את מקור האנרגיה הגדול והחופשי הזה ומקורות נוספים וזמינים של אנרגיה נקייה.מאז המהפכה התעשייתית והמצאת החשמל, לפני כ-150 שנה, הולך וגובר השימוש והצורך שלנו במקורות ליצירת אנרגיה זמינה, זולה ומהירה. מקור האנרגיה הקלאסי ששימש אז ועדיין משמש את האנושות, ובכללה את ישראל, הוא הנפט והפחם – אנרגיה "עתיקה" האצורה במחצבי האדמה כבר מיליוני שנים. כיוון שמאגרי הנפט הולכים ומתדלדלים (הערכה היא כי עברנו את שיא תפוקת הנפט) ומחירו מאמיר, נעשה שימוש בשנים האחרונות גם בגז טבעי ובאנרגיה גרעינית, (הערכה היא כי עברנו את שיא תפוקת הנפט).

מקורות מתכלים אלו (שימוש מהיר במחצב שלוקח לו מיליוני שנים להתהוות) גורמים לבעיות אקולוגיות וסביבתיות רבות - מקור לזיהומים מקומיים אזוריים וגלובאליים נרחבים. על פי דו"ח האו"ם לשנת 2007, קיים קונצנזוס כמעט מלא בקהילה המדעית כי תוצרי הפליטה של אנרגיה מתכלה גורמים להגברת "אפקט החממה" ולהתחממות גלובאלית המשפיעה על הסביבה בדרכים שאת רובן כנראה שאנחנו עדיין לא מבינים במלוא משמעותם.


מצטרפים למסע סולארי במונית החשמלית


השבוע המועצה לישראל יפה יחד עם עמותת "אקולנוע" יוצאים למסע סולארי בישראל על מנת להעלות את המודעות לצורך ולאפשרות של ישראל לעבור ולהשתמש באנרגיות נקיות ובראשן האנרגיה הסולארית. למרות תגליות מאגרי הגז הגדולים, עדין, סדר העדיפויות חייב להשתנות ולשים את מלוא כובד המשקל על פיתוח טכנולוגיות שיאפשרו לנו לנצל את השמש ומקורות בלתי מתכלים אחרים כדי להפיק את האנרגיה לה אנו זקוקים.


אנרגיה מתחדשת היא אנרגיה שמקורה בתהליכי טבע מתמשכים שאינם מתכלים כתוצאה מרתימת האנרגיה האצורה בהם. מקורות אנרגיה מתחדשת כוללים (ע"פ סדר חשיבות גלובאלי): אנרגיה סולארית, אנרגיית רוח, אנרגית מים, אנרגיה ממקורות ביולוגים (ביו-דלקים), ואנרגיה גיאותרמית.


המעבר לשימוש אנרגיות מתחדשות חשוב פי כמה למדינת ישראל


כמדינה מפותחת, ישראל, צורכת חשמל בכמות גבוה לנפש גבוה. וזאת בנוסף לגידול הטבעי באוכלוסיה (הצפי כי בשנת 2030 יחיו בישראל כ-11.5 מיליון תושבים). לכן הדרישה לחשמל, הגבוהה ממילא, עולה כל הזמן והתחזית היא כי עד סוף העשור הנוכחי יוכפל הביקוש לחשמל.

חברת החשמל האמונה על אספקת החשמל במדינה, נדרשת לספק את הביקושים הגואים ולא מעט ימים בשנה מגיעה קרוב מאוד לשיא תפוקת החשמל שלה.


משימה זאת מקבלת משנה חשיבות לאור מצבה היחודי של ישראל - ישראל מוגדרת כ"אי אנרגטי" – היא נדרשת לספק בעצמה את מלוא הביקוש לחשמל, מכיוון שהיא לא יכולה לאזן את התנודתיות בביקושים בעזרת רכישת חשמל ממדינות שכנות בשעת הצורך כפי שמתנהלות מדינות רבות בעולם. לכן לא פלא שיש לחץ מתמיד על הוספת מקורות אנרגיה בעיקר בדמותן של אותם תחנות כח המבוססות על פחם כמו זאת שמתוכננת להיבנות באשקלון.


חשוב לציין שתי מגבלות מאוד קשיחות בהקשר הזה: ההסתמכות על אנרגיה ממקורות מתכלים גורמת לנו להסתמך עוד יותר על גורמים חיצוניים שכן על אף תגליות הגז הטבעי האחרונות, ישראל עדיין תלויה בייבוא של דלקים (נפט פחם, סולר, וכו') ממדינות זרות; ובנוסף המשאב שנמצא בחוסר גדול יותר בישראל הוא הקרקע המהווה מגבלה של ממש על הקמת תחנות כוח חדשות והרחבת כושר הייצור. וזאת עוד לפני שציינו בכלל את ההשלכות הסביבתיות, בריאותיות וחברתיות שיש להקמת תחנות כח פחמיות בישראל הצפופה.

לכן המעבר של ישראל למשק אנרגיה בר קיימא הופך לצורך קיומי ואסטרטגי.משק אנרגיה נקי ואיכותי לאורך שנים

משק אנרגיה בר קיימא כולל שני אלמנטים מרכזיים: התייעלות אנרגטית, עליו דיברנו לא אחת, אשר יכול לחסוך בקלות 25% מצריכת החשמל ללא השקעה מרובה יחסית; והרחבת ייצור החשמל ממקורות אנרגיה מתחדשים, ובעיקר מאנרגיית השמש.


מטרת המסע הסולארי הוא לשנות את סדר העדיפויות ולגבי ההשקעות באנרגיה ובתשתיות בשנים הקרובות: להסיר חסמים שמונעים את פיתוחם, לקדם את מקומה של ישראל כמדינה אשר מסוגלת להוביל את המחקר והפיתוח העולמי בתחום האנרגיה הסולארית ולאפשר מנוע צמיחה לישראל דרך תחום זה.


הסרת חסמים
כיום מרבית המכסות הסולאריות שהמדינה הקצתה מופנות לשדות סולאריים גדולים. ציינו כבר שעבורנו הקרקע היא המשאב הכי יקר, לכן שימוש בשטחים גדולים צריכה להעשות בצורה חכמה ובמשנה זהירות. בטרם משתמשים בשטחים "חדשים" צריך לנצל קודם את התשתיות שכבר קיימות – למשל גגות. פוטנציאל שטחי הגג בישראל שאינם בשימוש ואשר ניתן לנצלם להקמת מתקנים פוטו-וולטאים מאפשרת להשיג תפוקת חשמל בהיקף לא מבוטל.

פיתוח טכנולוגי
לישראל פוטנציאל להפוך למובילה עולמית בתחום האנרגיה המתחדשת וההתייעלות האנרגטית. הראש-היהודי ממציא פטנטנים בכל התחומים וגם על התחום הזה הוא אינו פוסח. בישראל התפתחה תעשיה סולארית לא רק של חברות התקנה, אלא גם של חברות טכנולוגיות שנמצאות בחזית הידע העולמי.


אולם למרבה הצער, ההשקעה הממשלתית במחקר המדעי בתחום אנרגית השמש קצרת ראות. וכך בעוד שקצב הפיתוח של טכנולוגיות לייצור אנרגיה ממקורות מתחדשים במדינות העולם הולך וגובר תודות לתקציבי עתק המופנים לתחום, ההשקעה במחקר ובפיתוח המקומי הולכת ופוחתת. הפיכתה של ישראל למובילה בתחום אפשרית, אך לשם כך יש להגדיר זאת כיעד לאומי מועדף. חייבים לעודד חברות נוספות ולדאוג להשאיר אותן בישראל כדי שישראל תמשיך להוביל את המו"פ בעולם.

מנוע צמיחה כלכלי
תחום האנרגיות המתחדשות, כמו תחומים אחרים של תעשיית הקלינטק הוא-הוא מנוע הצמיחה האמיתי והמקיים של המשק הישראלי בהווה הקרוב ובעתיד. זהו גם מקור אפשרי לשגשוג שלא על חשבון איכות החיים.

מחקרים בעולם מראים כי תעשיית האנרגיות המתחדשות היתה מהיחידות שלא שלא רק שלא סבלו ממיתון בעקבות המשבר הכלכלי האחרון, אלא אף הראתה צמיחה גדולה במאות אחוזים מענפי תעשייה רגילים אחרים. גם בישראל אפשר להנות משגשוג דומה. אנחנו צריכים לחזק את התעשיה הזאת בישראל ולא להרדים אותה בגלל ראיה כלכלית צרה של הטווח הקצר.על המסע

לואיס פאלמר, מורה משוויץ חלם עוד בילדותו להקיף את העולם באמצעות אנרגיה נקייה, ובעזרת מהנדסים ממספר קמפוסים בשוויץ בנה מכונית עם שני מושבים, שלושה גלגלים הגוררת עגלה עמוסה בפאנלים פוטו-וולטאים, המספקים את החשמל שמניע את הרכב.


המכונית, שהייעוד שלה הוא לשכנע מקבלי החלטות שהעתיד הוא ירוק ולכן זכתה לכינוי המונית הסולארית, מגיעה למהירות של 90 קמ"ש, כשמהצבר טעון לגמרי) ויש לה טווח נסיעה שיכול להגיע לכ-300 קילומטרים.

במסגרת המסע בישראל יפגשו פאלמר והמונית הסולארית שרים, ראשי ערים, סלבריטאים, אנשי עסקים, פעילי סביבה ואת עם ישראל.


עוד פרטים על המסע והפיעלויות המתוכננות באתר המועצה: www.israel-yafa.org.il

המועצה לישראל יפה שד' רוקח 80 ת.ד 53250 תל אביב 61532 03-6423111      
  עמוד הבית | אודות | מפת האתר | צור קשר | פייסבוק  

המועצה לישראל יפה - חלוצת עיצוב הסביבה, מובילה את טיפוח סביבת החיים בישראל,
ומשפיעה בחינוך ובמעשה על עיצוב המודעות לערכי סביבה ויופי חזותי.

בניית אתרים CDTech
נקודה - שיווק באינטרנט