חינוך סביבתי
יוזמות סביבתיות
פרויקטים
תחרויות
סניפים
הירשמו בחינם למגזין המקוון
של המועצה לישראל יפה

70% מהישראלים חוסכים 80% בצריכת החשמל

סקר עדכני מראה כי שני שלישים מבתי האב בישראל עברו לשימוש בלפחות נורה חסכונית אחת בביתם, החוסכת כ-80% מצריכת החשמל שהם כ-70 שקל בשנה בחשבון החשמל

המועצה לישראל יפה השיקה בשנת 2009 פרויקט בשם 80% פחות, שקרא לציבור הרחב לעבור משימוש בנורות הליבון הישנות לנורות חסכוניות. הורדת צריכת החשמל צריכה להיות הצעד הראשון לקראת מהלך רחב יותר של הפחתה בשיעור פליטות גזי החממה בישראל.


בהמשך לפרויקט הרלוונטי מתמיד, סקר חדש שנערך בישראל מעלה כי נכון לתחילת 2011 מעל ל-70% מבתי האב בארץ משתמשים בנורות חסכוניות. מדובר בשיפור משמעותי תוך מספר שנים. לפי הסקר, ריכוז בתי האב הגבוה ביותר (85%) נמצא באזור השרון ובאזור הדרום נמצא הריכוז הנמוך ביותר (57.4%). אולם הסקר גם מעיד כי מעל ל-80% אינם מודעים לקיומה של כספית נוזלית בנורות, לסכנות הכרוכות בכספית ולתחליפים חסכוניים ולא מסוכנים הקיימים בשוק.

מעל לשני שלישים מבתי האב בישראל עברו לשימוש בתאורה חסכונית, כך מגלה סקר חדש שבדק את שיעור המדווחים על נורות חסכוניות בביתם. ממצאים אלו מראים על עליה חדה בשימוש בתאורה חסכונית בהשוואה לשנת 2008 אז עמד שיעור השימוש על 55% בלבד.


להורדת עלון מידע שימושי - לחצו כאן


הסקר נערך עבור חברת סמיקום לקסיס, משווקת סדרת הנורות החסכוניות "יונדאי טבע" המכילות אמלגם, נתח מתכות מוצק המחליף את הכספית הנוזלית ליצירת נורות בטוחות יותר לשימוש.


מתוך הסקר עולה כי ב-71.3% מבתי האב בישראל בגילאי הביניים ומעלה (גילאי 34 ומעלה) מותקנת לפחות נורה חסכונית אחת. עוד נמצא כי השימוש בקרב אקדמאים (74.1%) גדול יותר מבעלי השכלה על-תיכונית (58.7%). בחלוקה על פי אזורי מגורים נמצא כי אזור השרון (84%) מוביל בשיעור החדירה הגבוה ביותר ואילו אזור הדרום במקום הנמוך ביותר (57.4%) בהיקף השימוש בתאורה חסכונית. האזורים: תל אביב והמרכז, אזור ירושלים והצפון עומדים על שיעור חדירה דומה (70%).
מעל ל-80% אינם מודעים להימצאותה של כספית נוזלית בנורות חסכוניות

 


מעבר לחיסכון באנרגיה וליעילות בשימושה בחלק מנורות החסכוניות קיימות גם סכנות שהציבור הרחב עדיין לא מודע להן מספיק. מנגנון ההפעלה של מרבית הנורות החסכוניות מכיל כספית נוזלית - לאחרונה פרסם המשרד להגנת הסביבה האמריקאי אזהרה, כי במקרה של שבירת נורה חסכונית, הכספית הנוזלית שבה עלולה לגרום לבעיות נשימה. המשרד קובע כי בעת שבירת נורה יש לפנות את החדר למשך 15 דקות, לעטות כפפות גומי ולאסוף את השברים לשקית אטומה. בישראל מראה הסקר כי רק קרוב לחמישית מהנשאלים ידעו לציין כי בנורות חסכוניות יש כספית נוזלית. היתר לא ידעו להשיב נכונה על השאלה.


אזהרות אלו אינן תקפות לגבי נורות פלורסנט המכילות אמלגם במקום כספית נוזלית. אמלגם הוא נתח מתכות מוצק, המכיל גם כספית, אך נתח המתכות המוצק שומר על הכספית מפני אידוי באוויר ופגיעה בדרכי הנשימה. בנוסף, מחירן של נורות אמלגם זהה למחירן של נורות כספית נוזלית ולעיתים אף זול יותר. במסגרת הקמפיין קידמה המועצה לישראל יפה נורות אמלגם בלבד, מתוך מחשבה על בריאות הציבור.


חיסכון בחשבון החשמל והורדת הזיהום


בעולם המבזבז אנרגיה רבה, תהליך שמוביל להתחממות גלובאלית, נורות חסכוניות הן אמצעי מוכח להקטנת פליטות גזי החממה של משק בית פרטי או משרד.


לעומת נורות הלהט, אורך חייהן של נורות פלואורסנט גדול פי 10 בממוצע, והן חוסכות עד 80% מצריכת החשמל לאותה כמות אור. בנורות הליבון הרגילות רק 10% מהאנרגיה מוקדשת להפצת אור, בעוד שיתר האנרגיה מוסבת לאנרגיית חום. כתוצאה מכך גורמות נורות הליבון לפליטה גדולה באופן ניכר של פחמן דו חמצני המזיק לסביבה.


מעבר ליתרון הסביבתי המשמעותי ישנו גם יתרון כלכלי במעבר לשימוש בנורות החסכוניות – שימוש בנורה פלורוסנטית קומפקטית אחת חוסך מעל 70 שקלים בשנה בצריכת החשמל ומקטין את פליטות הפחמן הדו חמצני ב-106.5 ק"ג בשנה.
המועצה לישראל יפה שד' רוקח 80 ת.ד 53250 תל אביב 61532 03-6423111      
  עמוד הבית | אודות | מפת האתר | צור קשר | פייסבוק  

המועצה לישראל יפה - חלוצת עיצוב הסביבה, מובילה את טיפוח סביבת החיים בישראל,
ומשפיעה בחינוך ובמעשה על עיצוב המודעות לערכי סביבה ויופי חזותי.

בניית אתרים CDTech
נקודה - שיווק באינטרנט