חינוך סביבתי
יוזמות סביבתיות
פרויקטים
תחרויות
סניפים
הירשמו בחינם למגזין המקוון
של המועצה לישראל יפה

חוקי מחזור חדשים מבטיחים רוח חדשה


המשרד להגנת הסביבה עומד ליישם תוכנית סיוע מקיפה לרשויות המקומיות בתחום המחזור. על פי התוכנית, בתוך שלוש שנים יפרידו כחצי מיליון מתושבי ישראל בבתיהם פסולת לצרכי מיחזור. התחזית היא כי עד סוף העשור יעשו זאת כמחצית מתושבי ישראל

חוקי המיחזור היוצאים לדרך מביאים איתם תקוות חדשות. עם זאת, היא תלויה בחינוך ובהסברה לציבור, בשיתוף פעולה של הרשויות המקומיות ובמציאת שוק למוצרים הממוחזרים.


השר להגנת הסביבה גלעד ארדן הציג תוכנית סיוע לרשויות המקומיות, שמטרתה לשנות את התפיסה המקובלת לטיפול בפסולת ולהנחיל את ההבנה כי פסולת אינה מטרד אלא משאב. עלות התוכנית 3 מיליארד ש"ח, מתוכם יקצה המשרד להגנת הסביבה 1.5 מיליארד ש"ח במשך עשור לסיוע לרשויות המקומיות.


הסיוע יכלול מספר מרכיבים: הקמת תשתית לאיסוף פסולת שיפרידו התושבים למרכיבים יבשים ורטובים; הקמת מתקנים למיון ומיחזור פסולת; ורכישת משאיות איסוף. בנוסף, הרשויות הראשונות שיעברו באופן מלא להפרדת פסולת במקור יקבלו מגוון הטבות ותמריץ של 200 מיליון שקלים.


מה טומן לנו עתיד המיחזור?


תוכנית הסיוע לרשויות המקומיות משתלבת בשורת מהלכים שיובילו למהפכה כוללת בתחום מיחזור הפסולת הביתית בישראל. בין המהלכים ניתן למצוא את חוק האריזות (חוק שיאושר בקרוב בכנסת, המטיל על יצרנים למחזר את האריזות שייצרו), הקמת מתקנים לטיפול בפסולת המופרדת, העלאת גובה היטל ההטמנה ופעילות הסברה נרחבת לציבור.


פעילות זו תעודד את הציבור לקחת חלק פעיל במחזור הפסולת, וכלל המהלכים יביאו למציאות חדשה בישראל. הפסולת תנוהל כמשאב כלכלי, שיצור אלפי מקומות עבודה חדשים, יסייע בהפקת חשמל ויכניס מיליארדים לכלכלת ישראל.

הרפורמה תכלול את התייקרות ההיטל שמשלמות היום הרשויות עבור הטמנת פסולת. עליית המחירים תאלץ את הרשויות להעדיף מיחזור פסולת, והמשרד יסייע להם ישירות מכספי ההיטל להקים מתקני מיון ומיחזור פסולת. בינתיים, ההכרעה על ייקור היטל ההטמנה מ-50 שקלים לטונה ל-100 שקלים נתקלת בהתנגדות מצד הרשויות המקומיות.


עם זאת, הרשויות המקומיות חוששות שהמהלך יטיל עליהן עלויות כלכליות כבדות מאד, ותוהות אם יהיו מספיק מתקני מיון ומיחזור לטיפול בפסולת המופרדת. סגן ראש עיריית תל אביב-יפו, עו"ד דורון ספיר, ציין ש"אם לא יהיו מתקנים בקצה תהליך ההפרדה בבית, הרי שעבדנו על התושבים, כי הפסולת תלך שוב להטמנה".


המועצה לישראל יפה מובילה את החינוך לחשיבה ירוקה


חלק מתקציב היוזמה החדשה מיועד לחינוך ולהסברה על מנת להניע שינוי עמוק ביחס לפסולת בקרב הציבור בישראל. ללא תהליכי חינוך והסברה רחבים ומובנים היוזמה לא תיקלט בציבור. המועצה לישראל יפה היא הכתובת לעיריות ורשויות מקומיות המעוניינות להניע תהליך חינוכי בתחום החינוך הסביבתי.


המרכז ללימודי ישראל יפה
פועל כמרכז חינוך סביבתי מזה 17 שנה והמועצה לישראל יפה מקיימת בו פעילות חינוכית ענפה. המרכז הוא הזכיין הרשמי של משרד החינוך לפיתוח והעברת תוכניות חינוך סביבתי בבתי הספר. בנוסף, בחר משרד הביטחון במועצה לישראל יפה כגוף ההדרכה הרשמי והבלעדי של צה"ל לנושאי הסביבה.


המרכז לחינוך סביבתי
מפעיל מרכז הדרכה גדול בתל אביב, שלוחה נייחת בבאר שבע, וניידות הפועלות בצפון הארץ ובדרומה. באמצעות השלוחות הניידות מקיים המרכז פעילויות לקבוצות תלמידים ובוגרים ביישובי הפריפריה.


בזכות הפעילות הענפה והניסיון הרב, המועצה לישראל יפה היא הגוף המתאים להוביל את ההיבט החינוכי של היוזמה החדשה. המועצה לישראל יפה היא גוף ההדרכה וההטמעה המקצועי ביותר בישראל.


לפרטים והזמנות יש לפנות למרכז לחינוך סביבתי בדוא"ל 
או בטלפון 03-6423111 שלוחות 124/129.

המועצה לישראל יפה שד' רוקח 80 ת.ד 53250 תל אביב 61532 03-6423111      
  עמוד הבית | אודות | מפת האתר | צור קשר | פייסבוק  

המועצה לישראל יפה - חלוצת עיצוב הסביבה, מובילה את טיפוח סביבת החיים בישראל,
ומשפיעה בחינוך ובמעשה על עיצוב המודעות לערכי סביבה ויופי חזותי.

בניית אתרים CDTech
נקודה - שיווק באינטרנט