חינוך סביבתי
יוזמות סביבתיות
פרויקטים
תחרויות
סניפים
הירשמו בחינם למגזין המקוון
של המועצה לישראל יפה

סוללות את דרכן למי השתייה

על פי סקר חדש רק 40 אחוזים מהציבור ממחזרים את הסוללות המשומשות, ורק 28 אחוזים משתמשים בסוללות נטענות. שינוי בהרגלי השימוש בסוללות, המכילות מתכות כבדות שעלולות לזהם את מי התהום אם לא יוטמנו כראוי, יתרום להפחתת הנזק האדיר הנגרם לסביבהסוללות חד פעמיות משמשות אותנו במגוון מכשירים חשמליים וגאדג'טים שונים. הן נוחות, לא יקרות במיוחד, ומיד לאחר שהתרוקנו ניתן לזרוק אותן לפח, לשכוח מהן ולקנות חדשות. אבל האם זהו באמת סוף הסיפור? תפיסה בת קיימא בוחנת את כל התהליך שעובר מוצר, ולא רק את רגע השימוש בו. ולכן הסיפור האמיתי מתחיל רק מרגע שמשליכים את הסוללה לפח.
 

סוללות חד פעמיות מכילות מתכות כבדות ורעילות כגון כספית, אבץ, ליתיום, נחושת ועופרת. המתכות האלה מזיקות לבני האדם ולסביבה בכללותה, גם כשהן מצויות בכמות קטנה מאוד. סוללה המושלכת לפח האשפה הרגיל ומגיעה למזבלות, מחלידה, מתפרקת במהירות וכל החומרים הרעילים הנמצאים בה דולפים אל הקרקע. הגשם היורד על המזבלות עלול לסחוף איתו את המתכות הכבדות והרעילות, ובזמן חלחול מי הגשמים לקרקע לזהם את האדמה ואת מי התהום. סוללה אחת בגודל D מספיקה כדי לגרום לזיהום של מיליון ליטרים של מי תהום!


המצב בישראל


בישראל, המודעות לסכנות הטמונות בהשלכת הסוללות המשומשות מתפתחת באיטיות. על פי סקר שנערך על ידי חברת גיאוקרטוגרפיה בהזמנת חברת סמיקום לקסיס, המשיקה סדרה חדשה של סוללות נטענות, 72 אחוזים מהישראלים עדיין משתמשים בסוללות חד-פעמיות, ורק 40 אחוזים מקפידים להשליכן למיכלי האיסוף, מהם הן נשלחות לאתר ההטמנה הייעודי ברמת חובב.


ההערכות הן שבישראל נמכרות מדי שנה 90 מיליון סוללות בממוצע. חישוב פשוט יעלה כי לאשפה הרגילה נזרקות מדי שנה 40 מיליון סוללות. זו כמות עצומה של חומרים רעילים המתווספים כל שנה ומזיקים לאדם ולטבע.


60 אחוזים מן הישראלים עדיין לא מפרידים את הסוללות מהפסולת הרגילה. וזאת על אף שבערים רבות הוצמדו לכלובי איסוף הבקבוקים למחזור תיבות המיועדות לסוללות משומשות. אך ישנם ממצאים מעודדים יותר בסקר: 42 אחוזים מן המשתתפים אמרו שאם מכלי האיסוף יהיו נגישים יותר, הם יקפידו יותר על הפרדת הסוללות מהפסולת הכללית.


אשר סגל, מנכ"ל המועצה לישראל יפה, אמר כי "הגברת המודעות לצורך באיסוף סוללות היא עוד נדבך בדרך לניהול מתקדם של פסולת בישראל. יש משמעות רבה לאיסוף הסוללות על מנת להטמינן בצורה מבוקרת. נוכחנו בעבר במאבקים סביבתיים נוספים שקיימנו, דוגמת הפחתת השימוש בשקיות פלסטיק, כי קיימת נכונות בציבור לעבור להתנהלות סביבתית ומקיימת בהנחה שיסופקו התנאים הנדרשים. על הרשויות למצוא את הדרכים המתאימות לספק לאזרחים מתקנים לאיסוף סוללות קרוב לבתיהם".


סוללות נטענות – שינוי בהרגלי הצריכה


שימוש בסוללות נטענות הוא הפתרון המוצלח ביותר לבעיית זיהום הסוללות ויש לו יתרונות רבים. בכל סוללה נטענת ניתן להשתמש עד 1,000 פעם. זהו חיסכון עצום של אלף סוללות חד פעמיות, שגורם לצמצום משמעותי בזיהום הקרקע והמים ולצמצום נפח האשפה המוטמנת. ואולם, על אף היתרונות הברורים של השימוש בסוללות נטענות, על פי הסקר רק 22 אחוזים מהנשאלים בסקר משתמשים בהן לעיתים או באופן קבוע.


כל רגע נכון לשינוי בהרגלים. אספו את הסוללות החד-פעמיות הריקות, השליכו אותן למכל האיסוף הקרוב והשתמשו מעתה והלאה בסוללות רב-פעמיות נטענות. פעולה מתוך אחריות סביבתית לוקחת בחשבון שהפח אינו התחנה האחרונה, ודורשת מאיתנו לחשוב מה קורה גם אחרי תום השימוש שלנו במוצר מסוים.


כיום יש בשוק מגוון רחב של סוללות נטענות לבחירתכם, כשהאיכותיות שבהן יישמרו על 85 אחוזי טעינה למשך שנה תמימה. לאחר שנה יש להשליך את הסוללות הנטענות למכלי האיסוף.

המועצה לישראל יפה שד' רוקח 80 ת.ד 53250 תל אביב 61532 03-6423111      
  עמוד הבית | אודות | מפת האתר | צור קשר | פייסבוק  

המועצה לישראל יפה - חלוצת עיצוב הסביבה, מובילה את טיפוח סביבת החיים בישראל,
ומשפיעה בחינוך ובמעשה על עיצוב המודעות לערכי סביבה ויופי חזותי.

בניית אתרים CDTech
נקודה - שיווק באינטרנט