חינוך סביבתי
יוזמות סביבתיות
פרויקטים
תחרויות
סניפים
הירשמו בחינם למגזין המקוון
של המועצה לישראל יפה

החופש הגדול – מתכון לחופשה מהנה

הילדים יושבים כל היום מול הטלוויזיה ותכנית הבילוי לחודשיים הקרובים נגמרת בקניון? החופש הגדול לא חייב להיות רק חגיגת קניות אחת גדולה. מגוון רחב של פעילויות יכולות לחבר בין הורים לילדים, להציב מטרה ביתית משותפת ולתרום למרחב ציבורי נעים, נקי וירוק יותר


החופש הגדול מציב אתגרים לילדים ולמבוגרים כאחד – את הזמן הפנוי קל לבזבז בקניון, אבל עם קצת מודעות אפשר לנצל את החודשיים הארוכים כהזדמנות לשינוי ביתי ולבחינת ההרגלים גם מחוץ לבית. ברוח הקיימות, הורים וילדים יכולים להשפיע זה על זה, לדבר על נושאים סביבתיים, ולפעול יחד מתוך הנאה.

חופשת הקיץ מביאה הזדמנויות רבות ליצירה העושה שימוש חוזר בחומרים שונים, לתרגול הרגלי מיחזור, לחיסכון בדלק, בחשמל ובמים. ניהול אורח חיים בר-קיימא יכול ללוות אתכם בים, בטיולים בטבע, אצל חברים, וגם בשעות הארוכות בבית.

ריכזנו עבורכם כמה קווים מנחים ורעיונות לפעילויות מסוג זה שאפשר לעשות בחופש הגדול:

מחוץ לבית

• לנסוע באופניים או בתחבורה ציבורית – רכיבה בטוחה על אופניים ידידותית לסביבה וגם מצוינת כפעילות ספורטיבית. נסיעה בתחבורה ציבורית מעודדת עצמאות של הילדים וחוסכת נסיעה מזהמת ברכב הפרטי. אפשר לצאת ליום טיול בעיר באוטובוס, ולגלות כמה נוח להסתובב ככה.

• להשאיר סביבה נקייה – בחוף הים, בטיולים בטבע, בנסיעות לנופש, לא משנה היכן, אל תשאירו אחריכם פסולת כמו בקבוקים ושקיות חטיפים ריקות. קחו אתכם לטיול שקית זבל ולאורך המסלול מלאו בה את האשפה. בסופו של המסלול תרגישו טוב יותר ותתרמו גם לחוויה של המטיילים שיבואו אחריכם. בחופש הגדול לא חסר זמן פנוי, ותוכלו לקחת את ניקיון השטחים הציבוריים צעד אחד קדימה ולארגן לחברים ולמשפחה יום ניקוי חופים או שיקום פארק שכונתי.

• להשתמש בסלי בד במקום בשקיות פלסטיק – כשהולכים למכולת או עורכים כל קנייה שהיא, אפשר לשלוף מהתיק סל בד ולחסוך את השימוש בשקית פלסטיק, שאינה מתכלה. לאורך החופש תגלו שמנעתם כך שימוש בשקיות רבות.

• לחסוך גם בנופש – אל תשכחו שהמים שזורמים בכיור בחדר המלון הם אותם המים שזורמים גם בברז הביתי. חיסכו במים ובחשמל גם בחופשה.

 לא מבזבזים  – במקום לקנות כלים חד פעמיים שעשויים מפלסטיק שאינו מתכלה, אפשר לקחת אוכל לטיול בכלים רב פעמיים ולשתות מים מבקבוקים רב פעמיים שגם דואגים שהמים יישארו קרירים.

• לקנות רק מה שצריך באמת  – החופש הגדול הוא הזדמנות טובה להתחיל ליישם את עיקרון ההפחתה, במיוחד לאור העובדה שקניות הפכו לאחד מסוגי הבילוי המועדפים בתרבות שלנו. צריכה מופרזת של מוצרים ושירותים שונים מדלדלת את מאגר משאבי כדור הארץ המוגבל ממילא, ויוצרת ערמות של פסולת שלא נוכל להיפטר מהן. בעזרת צריכה נבונה נוכל  לצמצם את כמויות הפסולת שאנו מייצרים ואת כמות המשאבים בהם אנו משתמשים. כל הפחתה או צמצום בצריכה יועילו, ולכן כדאי להפחית אפילו קצת מהצריכה היומיומית הרגילה. הרעיון הוא פשוט לקנות פחות. לפני כל קניה אפשר לעצור ולחשוב האם אנו באמת זקוקים למוצר הזה. למשל, החולצה בחלון הראווה עם שלט של 50% הנחה באמת נחוצה? או שאולי ההנחה קורצת לנו יותר ? בנוסף, כדאי להפחית את מספר הביקורים המשפחתיים בקניון. ברגע שנמצאים בקרבת מוצרים נוצצים ושלטים זוהרים יש נטייה לבזבז הרבה כסף על כלום והילדים לומדים לקשר בין הנאה לבין צריכה.

התנהלות בת קיימא בבית

בחופש הגדול הילדים נמצאים בבית שעות ארוכות מהרגיל, אבל השהייה בבית אינה חייבת להוביל לבזבוז ולעלייה בחשבונות השונים. תשומת לב בבית תחסוך כסף ותסייע לסביבה.

• לחסוך במים – כדאי להתקין חסכמים, שמתלבשים על כל ברז ומפחיתים בשליש את צריכת המים - פתרון זול ומיידי להפחתה בחשבון המים. נוסף לכך, כדאי לעשות סיבוב בבית ובגינה ולוודא שאין מקורות מים דולפים. כך תתרמו לחסכון במים, תוודאו שאינכם משלמים חשבון מים מופרז וגם תקטינו את כמות היתושים שיגיעו לבקר הקיץ. את מי המזגנים כדאי לאגור בדלי, ולהשקות איתם את העציצים או את הגינה. (יש לקחת בחשבון שמי מזגנים הם מים מזוקקים ואין בהם מינרליים חיוניים לצמחים לכן צמח המושקה אך ורק במי מזגנים צריך לקבל גם דישון מתאים).

 לחסוך בחשמל – מודעות לבזבוז חשמל בבית תגרום לצמצום חשבון החשמל ולשמירה על הסביבה. חשוב לזכור לכבות את האור כשיוצאים מהחדר ולא להשאיר מכשירי חשמל דולקים כשלא משתמשים בהם. חישבו איפה אפשר לחסוך – למשל להחליף את הנורות לנורות חסכוניות וידידותיות לסביבה, לתלות את הכביסה על החבל במקום להפעיל מייבש, לא להפעיל מדיח רק עבור כלים בודדים. אם אתם מבלים בבית עם מזגן מומלץ לכוון אותו על טמפרטורה לא קרה מדי – 25 °נחשבת לטמפרטורה הידידותית ביותר לסביבה ולחשבון החשמל. כשאתם מפעילים את המזגן וודאו גם שהחלונות סגורים, כדי שלא ייכנס חום מבחוץ, מה שיגרום לעבודה נוספת של המזגן.

• לתת מה שלא צריך - אפשר לנצל את החופש ולעשות מעין מסיבת החלפות עם חברים או שכנים – כל אחד יביא פריטים שהוא אינו מעוניין בהם ויחזור הביתה עם פריטים מדליקים של אחרים. אפשר גם לתרום חפצים ובגדים לנזקקים. ארגונים רבים ישמחו לקבל את המכשירים החשמליים שלכם, גם אם אינם חדשים. 

 לחסוך בנייר - במקום לרכוש ספרים חדשים כדאי להירשם לספרייה השכונתית, שם יש מגוון עצום של ספרים שיספיקו לכם לכל החופש. אם את מדפיסים דפים מהמחשב נסו לחסוך בנייר בהדפסה: הדפיסו רק מה שאתם חייבים, ואם אתם כבר מדפיסים – הדפיסו משני צדדי הדף.

• למחזר מה שאפשר – בחופש הגדול אפשר להקדיש זמן להפרדת פסולת למחזור, ואף לבנות מתקן ביתי להפרדה לנייר וקרטון דק, בקבוקים ופחיות לפיקדון, בקבוקי פלסטיק גדולים, סוללות ופסולת אלקטרונית.
 
• גינה לי – גם אם יש לכם גינה בבית וגם אם לא, החופש הגדול הוא הזדמנות מצוינת לעבוד בגינה. גם הגינות בכניסות לבניינים משותפים והגינות הציבוריות משוועות בדרך כלל לתשומת לב. חווית הגינון והצמיחה מרתקת עבור מי שלוקח בה חלק, וגם תורמת למראה השכונה. אפשר גם להקים גינת תבלינים קטנה משלכם, עם צמחים שאינם דורשים השקיה. למתקדמים, כדאי לנסות ולהכין קומפוסט ביתי משאריות מזון ופסולת לדישון הגינה. הדשן הטבעי מועיל לצמחים וחוסך את השימוש בדשנים הכימיים המזהמים.
 
 
יצירה אחראית כלפי הסביבה

לפעמים זוכרים מהחופש הגדול רק את רגעי השעמום. חינוך דרך עשייה ויצירה יכול לספק רגעי הנאה שאינם נשכחים.

• קייטנות ירוקות – יותר ויותר קייטנות שמות דגש על חינוך סביבתי אקולוגי. המועצה לישראל יפה מעבירה פעילויות ירוקות במספר קייטנות שכאלה.

שימוש חוזר – כחלק מפעילויות היצירה הביתיות כדאי לעשות חיפוש בבית ולנסות למצוא שימושים חדשים לחפצים קיימים או לתקן יחד חפצים מקולקלים. השימוש לא חייב להיות פרקטי – אפשר גם להכין פסל סביבתי יפה מאוסף של חפצים שאתם כבר לא משתמשים. במקום להשליך לפח חפצים שונים, תעצרו רגע ותחשבו מה ניתן ליצור איתם. הדוגמאות רבות: מתקן לעטים ועפרונות מקופסת שימורים או קופסת פח של קפה, דמויות מגלילי נייר טואלט, תליון מפקק של בקבוק בירה, משטח לסירים חמים מפקקי שעם של יין ועוד. דוגמאות יפות תוכלו למצוא כאן.

אז במקום לרבוץ מול הטלוויזיה או המחשב, חשיבה אחרת בחופש הגדול יכולה להפוך את עונת המלפפונים לתקופה משמעותית ומהנה, שגם תתרום לסביבה.
המועצה לישראל יפה שד' רוקח 80 ת.ד 53250 תל אביב 61532 03-6423111      
  עמוד הבית | אודות | מפת האתר | צור קשר | פייסבוק  

המועצה לישראל יפה - חלוצת עיצוב הסביבה, מובילה את טיפוח סביבת החיים בישראל,
ומשפיעה בחינוך ובמעשה על עיצוב המודעות לערכי סביבה ויופי חזותי.

בניית אתרים CDTech
נקודה - שיווק באינטרנט