חינוך סביבתי
יוזמות סביבתיות
על התחום
אות מגשים ישראל
אות יקיר ישראל יפה
שבוע אדם וים
פרס עזריאלי
שקית אחת פחות!
האמנה הסביבתית
בחירות נקיות
80% פחות
מונית השמש בישראל
הסרט HOME בישראל
הערוץ הסביבתי
ארכיון פעילויות
פרויקטים
תחרויות
סניפים
הירשמו בחינם למגזין המקוון
של המועצה לישראל יפה
יוזמות סביבתיות  >>  80% פחות

80% פחות – אותה התאורה בהרבה פחות אנרגיה


הדרך הפשוטה והיעילה ביותר להקטין את פליטות גזי החממה, הגורם העיקרי להתחממות גלובלית, היא התייעלות אנרגטית וצמצום צריכת החשמל. למאמץ הזה כל אחד מאיתנו יכול לתרום בפעולה אחת פשוטה – מעבר לנורות חסכוניות באנרגיה.
 
בנורות הליבון הרגילות רק 10% מהאנרגיה משמשים להפצת אור, בעוד שיתר האנרגיה מוסב לאנרגיית חום. כתוצאה מכך גורמות נורות הליבון לפליטה גדולה באופן ניכר של פחמן דו חמצני המזיק לסביבה. לעומתן, נורות פלורסנטיות קומפקטיות (CFL) הנמצאות בשוק כבר היום צורכות 80% פחות חשמל מנורות הליבון הרגילות – ומפיצות כמות שווה של אור.
 
מעבר ליתרון הסביבתי המשמעותי ישנו גם יתרון כלכלי במעבר לשימוש בנורות החסכוניות – שימוש בנורה פלורוסנטית קומפקטית אחת חוסך 73.6 שקלים בשנה (הודות לחיסכון בצריכת החשמל) ומקטין את פליטות הפחמן הדו חמצני ב-106.5 ק"ג בשנה.
 
על הקמפיין
 

פרויקט 80% פחות שהתקיים ברחבי הארץ בחודשים נובמבר ודצמבר של שנת 2009, קרא לציבור הרחב לעבור משימוש בנורות הליבון הישנות לנורות חסכוניות, נטולות כספית נוזלית. באמצעות נורות אלה ניתן לצמצם את היקף צריכת החשמל הביתית לתאורה בישראל בכ-80%, מבלי חשש לנזק סביבתי בשל תכולת כספית. הפחתה זו של צריכת החשמל נהגתה כצעד לאומי ראשון לקראת מהלך רחב יותר להפחתה בשיעור פליטות גזי החממה בישראל.
 
הקמפיין, פרי יוזמה משותפת של המועצה לישראל יפה וחברת סמיקום לקסיס, נערך בחסות עיריית תל אביב ובתמיכת חברת החשמל. במהלך הפרויקט נקראו תושבי ישראל להחזיר נורות ליבון ישנות לכ-1,000 נקודות איסוף שמוקמו ברשתות השיווק הגדולות ובחנויות פרטיות בכל רחבי הארץ. הנורות שהובאו לנקודות נאספו במיכלי איסוף ייעודיים והועברו על ידי ניידות מיוחדות למיצג מרשים שנבנה בכיכר רבין בתל אביב. כלי התקשורת השונים בארץ נרתמו גם הם לקידום הפרויקט. בנוסף, בתקופת הפרויקט החנויות המשתתפות הציעו את הנורות החסכוניות במחיר מוזל.

מדינות רבות באירופה הובילו את המעבר לנורות החסכוניות על ידי חקיקה שהורידה בהדרגה את נורות הליבון מהמדפים. בישראל, טרם יצאה לפועל יוזמת חקיקה דומה, ועל כן עלה הצורך בקמפיין התקשורתי.
מידע נוסף על נורות חסכוניות ועל תרומתן לסביבה אפשר למצוא באתר הפרויקט ובעלון מידע, פרסום של המועצה לישראל יפה. עוד באתר - מחשבון חיסכון לחישוב החיסכון הכספי והצמצום בפליטת גזי החממה.

70% מהישראלים חוסכים 80% בצריכת החשמל


סרטון על פרויקט 80% פחות ב-YouTube
 
סרטון משעשע באנגלית המראה כיצד להחליף נורה לנורה חסכונית באנרגיה:
 

המועצה לישראל יפה שד' רוקח 80 ת.ד 53250 תל אביב 61532 03-6423111      
  עמוד הבית | אודות | מפת האתר | צור קשר | פייסבוק  

המועצה לישראל יפה - חלוצת עיצוב הסביבה, מובילה את טיפוח סביבת החיים בישראל,
ומשפיעה בחינוך ובמעשה על עיצוב המודעות לערכי סביבה ויופי חזותי.

בניית אתרים CDTech
נקודה - שיווק באינטרנט