חינוך סביבתי
יוזמות סביבתיות
פרויקטים
תחרויות
סניפים
הירשמו בחינם למגזין המקוון
של המועצה לישראל יפה

פעילות חנוכה לכל המשפחה בסימן מיחזור, אופנה ויצירה

בעולם האופנה, סופו של כל דבר לחזור במוקדם או במאוחר. בפרוייקט חדש, פרי שיתוף פעולה בין המועצה לישראל יפה לאקדמיה לאופנה, מקבלת אמירה זו משמעות קצת שונה: בחנוכה תוצג בכל רחבי הארץ קולקצייה מיוחדת ובה תלבושות בעיצובים עכשויים על טהרת החומרים הממוחזרים. התצוגה תלווה בדוכן הפעלה ובטקס הדלקת נרות חגיגי. 
 

 

המועצה לישראל יפה והאקדמיה לעיצוב אופנה* משיקות פרויקט סביבתי ייחודי הנוגע לאחד מהנושאים הסביבתיים הבוערים  ביותר - הפחתת הפסולת והגברת המיחזור. מטרת הפרויקט היא להעלות את המודעות הציבורית לצורך המיידי בהפחתת כמות האשפה הנשלחת להטמנה, כחלק מקמפיין רחב היקף של המועצה בנושא פליטת גזי חממה ומשבר האקלים.
 
מדי שנה מיוצרים בישראל כ-5 מיליון טונות של פסולת שרובה הגדול (80%) מועברת להטמנה וגורמת לפליטה של 7 מיליון טון גזי חממה. בהנחה שקצב הטמנת האשפה יישאר כפי שהוא היום, מעריכים במשרד להגנת הסביבה שהמטמנות יתמלאו כבר בתוך שנתיים!
 
פתיחת מטמנות חדשות לא תביא לפתרון אמיתי של הבעיה, שכן הטמנת הפסולת באתרים החדשים לא רק שאינה מפחיתה את פליטת גזי חממה, היא אף גורמת לנזקים אקולוגיים נוספים: זיהום קרקעות, זיהום מקורות מים, פגיעה בבעלי חיים ועוד.
 
אז מה הפתרון?
 
פתרון אפקטיבי אפשרי לבעיה הוא יישום דרך חדשה לניהול הפסולת שעיקרה הפרדת האשפה לשני זרמים - יבש ורטוב - והחזרת מרבית הפסולת היבשה לפס הייצור לשימוש חוזר. בנוסף לכך, נדרש אימוץ סדר יום חדש שמטרותיו צמצום כמות הפסולת, העדפת שימוש חוזר בחומרים ובאריזות לפני השלכתם לפח, ולבסוף -  העברת הפסולת למיחזור. המטרה של פרויקט האופנה לחנוכה היא לקדם את כל אותם מסרים ולעודד את הציבור לשנות את התנהגותו.
 
אופנה עם אמירה
 
כחלק ממאמציה לקידום השינוי ההתנהגותי בציבור, חברה המועצה לישראל יפה לאקדמיה לעיצוב אופנה בפרויקט חינוך סביבתי אופנתי במיוחד. במרכז הפרוייקט עומדת קולקציית תלבושות ייחודית שיוצרו מחומרים לא קונבנציונאליים ממוחזרים כמו כלים חד פעמיים, שקיות פלסטיק, ושקיות מפלסטיק מתכלה.
 
החומרים שנבחרו לייצור הבגדים מתאפיינים בתוחלת חיים קצרה במיוחד מחד ובזמן התכלות ארוך מאוד מאידך. אלו חומרים המהווים חלק נכבד מכלל פסולת האריזות, שהיא לכשעצמה כמחצית מנפח הפסולת המוטמנת. שתי העובדות הללו הופכות את המיחזור של חומרים אלו ואת הפחתת השימוש במוצרים המיוצרים מהם למרכיב הכרחי במאמץ להפחתת כמות האשפה המוטמנת.
 
האקדמיה לעיצוב הקדישה קורס ייחודי לפרויקט זה ובמסגרתו יצרו התלמידים את קולקציית "RECYCLE NOW!". הקולקציה כוללת 12 דגמים מרהיבים המשלבים בין הרצון להעביר את המסר הסביבתי הבוער לאמירה אופנתית עכשווית. במהלך חופשת החנוכה (החל מה – 13 לדצמבר ועד ה – 18 לדצמבר) תושק הקולקציה ותוצג במספר מוקדים ברחבי הארץ באירוע שיכלול גם הסברה והפעלה של הקהל.
 
פעילות אופנתית ויצירתית לכל המשפחה
 
במסגרת האירוע יוקמו מתחמים סביבתיים שיפעלו במהלך שעות אחר הצהרים העמוסות, ובהם יוצגו תלבושות הקולקציה הן על ידי שחקנים חיים והן על ידי בובות חלון ראווה. בסמוך לשחקנים שיתפקדו כ"פסלים אנושיים" יוצבו עמדות מיחזור קטנות, וכל הכנסה של בקבוק פלסטיק, פחית או כל חומר אחר ניתן למיחזור תזכה למחווה מצד הפסלים האנושיים. את המיצג תנחה טל יהושע שתשתף את הקהל ותסביר על התלבושות והחומרים מהן עוצבה הקולקציה.
 
המתחם יכלול גם פינת פעילות חינוך סביבתי לכל המשפחה בה יוכלו המשתתפים ללמוד להכין פריטים שימושיים מאריזות שונות בעזרתה של אמנית המיחזור - מירי ישראלי. דוכן ההסברה שיוקם במקום יכלול עמדה למיון אשפה בו מדריכי המועצה לישראל יפה יסבירו לקהל הרחב על סוגי הפסולת שניתן למיין בבית ויתנו טיפים לצמצום האשפה בחיי היומיום.
 
לסיום, בסוף כל יום פעילות, ייערך טקס הדלקת נרות בחנוכייה העשויה מחומרים ממוחזרים כיאה לחג החנוכה.
 
עם סיום האירועים תועבר תערוכת התלבושות המעוצבות לאחד ממרכזי התרבות במרכז הארץ שם תוצג לאורך זמן.
 
מיקום ותארכים
 
הפעילות תתקיים בקניונים שונים ברחבי הארץ, לפי הפירוט הבא:
 
• ביום ב' 14.12.2009 בין השעות 11:00 – 14:00 ו-16:00 עד 19:00 בקניון מלחה בירושלים
• ביום ד' 16.12.2009 בין השעות 16:00 – 20:00 בקניון עזריאלי בגבעתיים
• ביום ה' 17.12.2009 בין השעות 12:00 – 18:00 בקניון הזהב בראשון לציון
 
*האקדמיה לעיצוב אופנה נוסדה ב-1987 ומאז ועד היום הכשירה מאות בוגרים ובוגרות במסלולי האופנה השונים להצלחה. האקדמיה לעיצוב האופנה חרטה על דגלה שת"פ במגוון פרויקטים חברתיים מתוך מחויבות לחברה בה היא נמצאת.
 
המועצה לישראל יפה שד' רוקח 80 ת.ד 53250 תל אביב 61532 03-6423111      
  עמוד הבית | אודות | מפת האתר | צור קשר | פייסבוק  

המועצה לישראל יפה - חלוצת עיצוב הסביבה, מובילה את טיפוח סביבת החיים בישראל,
ומשפיעה בחינוך ובמעשה על עיצוב המודעות לערכי סביבה ויופי חזותי.

בניית אתרים CDTech
נקודה - שיווק באינטרנט