חינוך סביבתי
אתר המרכז ללימודי סביבה
על התחום
אודות המרכז לחינוך סביבתי
פעילויות לחברות וארגונים
תכניות לימוד לבתי ספר
הדרכות לצה"ל
יוזמות סביבתיות
פרויקטים
תחרויות
סניפים
הירשמו בחינם למגזין המקוון
של המועצה לישראל יפה
חינוך סביבתי  >>  הדרכות לצה"ל

הדרכות לצה"ל – חוויה ייחודית עם ערך מוסף

פעילות חינוך חווייתית, מעניינת ובעלת ערך מוסף מחכה לכם במרכז לחינוך סביבתי; הכל במסגרת חבילה שאושרה על ידי חיל החינוך, בה נכלל כל מה שנדרש לקיום הפעילות: מיקום, הדרכה, אביזרים ועזרים וכמובן – תוכן מסקרן ומעשיר. כל מה שנותר לעשות הוא להתקשר, להתייצב ולהתמוגג מנחת.
 

 

המועצה לישראל יפה מזמינה את חיילי צה"ל להשתתף בתוכנית חינוך סביבתי מעוררת מחשבה ומסקרנת, שנבנתה במיוחד למען ירוקי המדים. התוכנית, אותה מעבירים מדריכי המרכז לחינוך סביבתי, נותנת לחיילים ולמפקדיהם הזדמנות נדירה להיות חלק ממגמה שהולכת ומתחזקת בצבא - מודעות סביבתית הלכה למעשה.

תוכנית ההדרכות לצה"ל נבנתה במיוחד עבור חיילים וקצינים עם דגש על חווייתיות והשתתפות פעילה. היא מורכבת משישה ימי פעילות, שבהם יום סיור וחמישה ימי סדנא בהם לומדים החיילים כיצד הם משפיעים על הסביבה בצבא ובחיים האזרחיים.

חייל, שפר סביבתך!

הנושאים בהם מתמקדות ההדרכות של המרכז לחינוך סביבתי רלוונטיים לכל חייל ולכל אזרח, שכן הם עוסקים בסוגיות יום יומיות הנוגעות לכולנו: בעיית המשבר הסביבתי, הצטברות הפסולת והפתרונות האפשריים לה, משבר המים העולמי, שימור שטחים פתוחים, מעבר מצרכנות יתר לאורח חיים ירוק וסוגיות חשובות נוספות.

הדרכות "צה"ל למען הסביבה" עוסקות לא רק בנושאים סביבתיים עולמיים ולאומיים, אלא גם במטרדים סביבתיים הקשורים באופן ישיר לפעילות צה"ל ובסיסיו. לדוגמה: הנזקים הנגרמים לקרקעות ולמאגרי מי התהום על ידי מערכות הניקוז של בסיסי צה"ל, פגיעה בשטחים הפתוחים ובבעלי החיים, הצומח והנחלים על ידי אימונים שגרתיים ועוד.

למי מתאימה התכנית?

תוכנית החינוך הסביבתי לצה"ל מתאימה לחיילים בכל דרגי הצבא: לחיילים וקצינים בשירות חובה ובשירות קבע, שלמעשיהם ולהרגליהם השפעה ישירה על הסביבה, ולדרגי הפיקוד והקצונה, המשפיעים על הסביבה באופן נרחב בהחלטותיהם.

מבנה מערך ההדרכה "צה"ל למען הסביבה"

מערך ההדרכה שמציעה המועצה לישראל יפה ליחידות צה"ל מורכב משישה ימי פעילות:

 • המשבר הסביבתי - מערך שיעור הכולל מצגת ודיון בנושא שימוש היתר במשאבי כדור הארץ ברמת צה"ל וברמת הפרט.
   
 • פסולת - מערך הכולל סדנא ומצגת המקנים הבנה של בעיית הפסולת בישראל ומעניקים לחיילים כלים לצמצום הבעיה באמצעות שינוי התנהגותי.
   
 • משבר המים - פעילות במתכונת של סדנא העוסקת במשבר המים בישראל. תוכנית הסדנא שמה דגש על יצירת שינוי בעמדות החיילים, הנגדים והקצינים ברמת הפרט וברמת היחידה כמענה למשבר המים.
   
 • סיור מודרך לאורך הירקון - מערך שיעור הכולל מצגת וסיור רגלי, באמצעותם מוסברת לחיילים חשיבותו של הירקון כנכס לאומי ומוצגת בפניהם הפרת האיזון הסביבתי שמתרחשת לאורכו. במהלך הסיור מודגשות בפני החיילים חשיבות השטחים הפתוחים במרחב העירוני והשפעת מי הנחל על עולם החי והצומח.
   
 • שמירת טבע (שטחים פתוחים) - סדנא הכוללת מצגת העוסקת בפוטנציאל הנזק הסביבתי שעלול לגרום צה"ל בשטחים הפתוחים. מטרתה ליצור שינוי התנהגותי ביחסם של החיילים והמפקדים לסביבה, ולהגביר את ההכרה בצורך לשמירה על הטבע ועל העתיקות.
   
 • טביעת רגל אקולוגית וקיימוּת בצה"ל - סדנא המציגה את ההשפעה של כל אחד מאיתנו על המשבר הסביבתי ומקנה למשתתפים בה כלים לבחינת טביעת הרגל האישית והצבאית בטבע. הסדנא מעלה הצעות לשינוי הרגלי צריכה ברמת הפרט והיחידה, ולהגשמת אידיאולוגיה של קיימוּת (Sustainability) בצה"ל כמענה למשבר הסביבתי.

הסדנאות מועברות על ידי מדריכים מנוסים של המרכז לחינוך סביבתי, ובהן משולבות גם הרצאות מפי מרצים מומחים מהאקדמיה.

לפרטים נוספים ולהזמנות ניתן לפנות אל ענת בדוא"ל או בטלפון 03-6423111 שלוחה 124 או 129.
 
עלון הפעילויות לצה"ל (PDF)
 
 

המועצה לישראל יפה שד' רוקח 80 ת.ד 53250 תל אביב 61532 03-6423111      
  עמוד הבית | אודות | מפת האתר | צור קשר | פייסבוק  

המועצה לישראל יפה - חלוצת עיצוב הסביבה, מובילה את טיפוח סביבת החיים בישראל,
ומשפיעה בחינוך ובמעשה על עיצוב המודעות לערכי סביבה ויופי חזותי.

בניית אתרים CDTech
נקודה - שיווק באינטרנט