חינוך סביבתי
יוזמות סביבתיות
פרויקטים
על התחום
ריפוי בגינון - חממות טיפוליות
שיקום אתרים היסטוריים
פיתוח סביבתי והקמת גנים ציבוריים
רשימת הפרויקטים של המועצה
תחרויות
סניפים
הירשמו בחינם למגזין המקוון
של המועצה לישראל יפה
פרויקטים  >>  ריפוי בגינון - חממות טיפוליות

ריפוי בגינון - רותמים את הטבע לטובת המטופלים, ולהיפך

היום כבר ברור כי לטיפוח סביבתי יש משמעות רחבה בהרבה מזו האסתטית, וכהוכחה מספיק לבקר באחת החממות הטיפוליות של המועצה לישראל יפה. הודות לשיטת הטיפול החלוצית והמרתקת הזו משוקמים בכל רחבי הארץ מטופלים ובעלי מוגבלויות מכל הסוגים ומכל הגילאים.
 

 
ריפוי בגינון נמנה על מקצועות הבריאות הפרא-רפואיים המשמשים ככלי מסייע בתהליך הטיפול, ההחלמה והשיקום של בעלי צרכים מיוחדים. תחום זה רותם את הטווח הרחב של הפעילויות הקשורות לגינון ומתאים אותן לבעיות רפואיות שונות כמו נכויות פיזיות, נכויות רגשיות וקוגניטיביות ומחלות נוירולוגיות.
 
 תועלת לצמח, תועלת למטופל
 

הטיפול בצמחים תורם לרווחתם ולהתפתחותם האישים של המטופלים בדרכים שונות ומגוונות. רשימת יתרונותיו כוללת:

  • שיפור בקורדינצייה ובכישורים המוטוריים המושג באמצעות הפעילות הגופנית הכלולה בטיפול בצמחים
  • יצירת תחושת ייעוד ומטרה הודות לאחריות האישית של המטופל לצמח
  • שיפור בביטחון העצמי ובדימוי העצמי של המטופל בעקבות הצלחה בטיפוח הצמחים
  •  הגברת המודעות לסביבה בשל הצורך להיות קשוב לצרכיו של הצמח ולהתגבר על מכשולים שונים
  • גירוי אינטלקטואלי המתבטא בהתעניינות של המטופלים בזני הצמחים, במבנה שלהם ובתחומי ידע שונים שמתקשרים לצמחים
  •  פיתוח כישורים חברתיים במסגרת האינטראקציה הקבוצתית הסובבת את הטיפול בצמח, המעוצבת כך שתעודד שיתוף פעולה, קבלת אחריות ופיתוח כישורי מנהיגות
  •  יצירת מסגרת מסודרת המאפשרת קיום פעילויות נוספות התורמות לרווחת המטופל כמו מכירות צמחים וטיולים בחיק הטבע
  •  שיפור יכולת המטופל להתמודד עם תסכול ואובדן הודות לתהליך הממושך של הטיפול בצמח שכולל הן הצלחות והן אכזבות
  •  אפשרות להתפתחות תעסוקתית בתחום הגינון, באמצעותה יכולים נכים ומטופלים הסובלים מהפרעות נפשיות למצוא מקור פרנסה ולהפוך לעצמאים


המטופלים המתנסים בריפוי בגינון חוזרים ושבים מרצונם לגינה, כשהם מלאי רעננות ורצון להשתתף בפעילויות השונות. האווירה המרגיעה במקום, בתוספת תהליכי הצמיחה הנראים היטב לעין, הופכים את מיזמי הריפוי בגינון למוקד של גאווה לכל המעורבים בהם. במועצה לישראל יפה הצטברו סיפורי הצלחה למכביר על שיפור עצום בחייהם של מטופלים, שהתחולל הודות לפעילותם בחממות הטיפוליות.

 
הקמת חממה טיפולית
 
החממה הטיפולית משמשת את האדם ואת הצומח בעת ובעונה אחת ובנייתה מתוכננת בהתאם. הקמת חממה טיפוסית כרוכה בהשקעה רבה הכוללת תכנון אדריכלי ייעודי, קבלת היתרי בניה, יצירת תשתית ראויה של מיזוג והשקיה, רכישת ציוד והכשרת מטפלים לעבודה במקום. המטפלים בגינון העובדים בחממות מגיעים מעיסוקים שונים בתחום הטיפול והשיקום: אחיות, מרפאים בעיסוק, עובדים סוציאליים, קלינאי תקשורת, פיזיותרפיסטים, פסיכולוגים, נציגי שירות תעסוקה ודיאטטיקנים.  

 

 

המועצה לישראל יפה מתגאה להיות מחלוצות היישום של מודל הריפוי בגינון בישראל. עד כה יזמה המועצה, באמצעות תרומות שגייסה, את הקמתם של קרוב ל - 20 חממות טיפוליות במרכזים רפואיים ובמוסדות שונים ברחבי הארץ.
בין החממות שהקימה המועצה ברחבי הארץ נמנות חממות טיפוליות בשורה של מוסדות, ובהם בית חולים רמב"ם בחיפה בית לוינשטיין ברעננה, בית החולים תל השומר ברמת גן, בית החולים אסף הרופא בראשון לציון, בית החולים ברזילי באשדוד, בית חולים לניאדו בנתניה, מרכז פיליפ ליאון בירושלים, מרכז פגועי ראש של משרד הביטחון ביפו, בית ספר אופק בהרצליה, בית ספר עידוד ברחובות, כפר עידוד בנתניה (דיור מוגן לאנשים עם מוגבלויות), בית ספר ניצנים בעכו, בית ספר עוז בחולון, בית ספר מגן בבאר שבעועוד היד נטויה.

המועצה לישראל יפה שד' רוקח 80 ת.ד 53250 תל אביב 61532 03-6423111      
  עמוד הבית | אודות | מפת האתר | צור קשר | פייסבוק  

המועצה לישראל יפה - חלוצת עיצוב הסביבה, מובילה את טיפוח סביבת החיים בישראל,
ומשפיעה בחינוך ובמעשה על עיצוב המודעות לערכי סביבה ויופי חזותי.

בניית אתרים CDTech
נקודה - שיווק באינטרנט