חינוך סביבתי
יוזמות סביבתיות
על התחום
אות מגשים ישראל
אות יקיר ישראל יפה
שבוע אדם וים
פרס עזריאלי
שקית אחת פחות!
האמנה הסביבתית
בחירות נקיות
80% פחות
מונית השמש בישראל
הסרט HOME בישראל
הערוץ הסביבתי
ארכיון פעילויות
פרויקטים
תחרויות
סניפים
הירשמו בחינם למגזין המקוון
של המועצה לישראל יפה
יוזמות סביבתיות  >>  שקית אחת פחות!

שקית אחת פחות!

שקית אחת פחות

בשנים האחרונות הפכה הצריכה החורגת והבלתי אחראית של שקיות פלסטיק לאחד מגורמי הפגיעה האקולוגית הקשים ביותר במדינת ישראל. מדי יום מחולקות בישראל כ – 8.5 מיליון שקיות פלסטיק ברשתות השיווק ומדי שנה מחולקות בה כ – 3.5 מיליארד שקיות בסך הכל. מימדיה ההולכים וגדלים של התופעה והנזק העצום שהיא גורמת לסביבה הביאו את המועצה לישראל יפה ליזום קמפיין הקורא לישראלים למגר את צריכת השקיות המוגזמת ולהשתמש בשקית אחת פחות.

זמן השימוש הממוצע בשקית חד-פעמית הוא כ - 20 דקות. אחריהן נזרקת השקית ומוצאת את דרכה לאתרי האשפה. אולם בטבע ממשיכה השקית להתקיים לתקופת זמן ממושכת הרבה יותר – מאות שנים חולפות עד להתכלות החומר הפלסטי. בזמן הזה השקיות מכערות את הסביבה, מתעופפות ברוח, נתקעות בצמרות עצים, נשטפות אל הים, חונקות בעלי-חיים, מהוות פוטנציאל לזיהום קרקעות ומאגרי המים ותופסות נפח רב בשטחים ההולכים ומתמעטים להטמנת אשפה.

המועצה לישראל יפה קוראת לציבור להצטרף ליוזמה הלאומית לצמצום נזקי שקיות הפלסטיק. באמצעות שינוי קטן בתודעה ובהרגלי הצריכה יכול כל אחד מאיתנו לצמצם באופן משמעותי את הפגיעה בסביבה. מה עושים? פשוט מאוד:שקית מפלסטיק מתכלה ממקור צמחי

 • אורזים בחוכמה ומנצלים בצורה מירבית את כושר הנשיאה של השקית החד-פעמית
 • עושים שימוש חוזר בשקית גם בקניות הבאות
 • מסרבים לשקיות נוספות כשאין בהן צורך
 • מעדיפים שקיות מפלסטיק מתכלה וסלים רב-פעמיים 
   

   

שחר פאר בצילומים לסרטון שקית אחת פחות!

 
על הקמפיין


קמפיין שקית אחת פחות כלל פעילות נרחבת ביותר באמצעי התקשורת השונים וזכה להתגייסותם של דמויות ציבוריות ידועות מכל התחומים. להלן סקירה קצרה של כמה מהפעילויות שנכללו בקמפיין:

 • שיתוף פעולה עם הרשתות מגה ומגה בעיר – שתי הרשתות הגדולות נרתמו לקמפיין שקית אחת פחות של המועצה לישראל יפה והחלו לשווק שקיות ירוקות רב פעמיות המאפשרות לציבור להפחית את השימוש בשקיות חד-פעמיות ולתרום ליצירת סביבה ירוקה ונקייה יותר.
   
 • הסברה ופעילות חינוך סביבתי בקניונים בכל רחבי הארץ – במסגרת שיתוף פעולה בין המועצה לישראל יפה ורשת קניוני ישראל, הוצבו עמדות הסברה בקניוני הרשת ברחבי הארץ. העמדות אויישו על ידי נציגי המועצה שהסבירו אודות נזקי שקיות הפלסטיק המזהמות והציגו פתרונות חלופיים - שימוש בסלים רב פעמיים ושקיות מפלסטיק מתכלה. בנוסף, התקיימה בקניונים במהלך תקופה זו פעילות מגוונת בנושא השמירה על הסביבה. במרכז קניות בנס-ציונה הצטרפו לעמדות ההסברה גם תלמידי כיתות ה' בעיר שהתגייסו לקמפיין כחלק מתוכנית מנהיגות ירוקה.
   
 • כתבה בנושא שקיות הפלסטיק בתוכנית "אזור התעשיה" – במסגרת תוכניתם אזור התעשיה בערוץ הוט בידור ישראלי, יצאו לביא זיטנר ואילנית לוי לבדוק מה קורה עם שקיות הפלסטיק. ניתן לצפות בכתבה המשעשעת כאן באתר או במסגרת התוכנית המלאה המשודרת בהוט VOD. לשם כך יש להיכנס למסך השירות, לבחור ב - "תוכניות מערוצים", "אזור התעשייה" ולצפות בתוכנית מתאריך 6/7.

לביא זיטנר, אילנית לוי ונציג המועצה בעמדת ההסברה
של שקית אחת פחות

אילנית לוי סוקרת סלי קניות רב פעמיים

 • הקרנת בכורה עולמית בישראל לסרט "מכורים לפלסטיק" - במסגרת פסטיבל אקולנוע 2008 אירחה המועצה לישראל יפה את במאי הסרט התיעודי "מכורים לפלסטיק", איאן קונקר, וקיימה הקרנת בכורה עולמית של סרטו. סרט זה הוא המקיף והעדכני ביותר שנעשה עד היום בנושא סוגיית הפלסטיק. הוא מספק פרספקטיבה רחבה על הבעיה ופתרונות אפשריים שונים. הסרט אף הוקרן בערוץ 10 שאימץ סדר יום ירוק ופעל רבות למען הגברת המודעות לחשיבות השמירה על הסביבה. ניתן לקרוא עוד על הסרט בכתבה אודותיו שהופיעה במגזין ארץ עיר של המועצה לישראל יפה.

 • תשדיר רדיו ב - 99FM - בתשדיר השתתפו ריקי בליך ועמנואל רוזן שהסבירו למה כדאי לנו ולסביבה שנסתפק בשקית אחת פחות (האזנה לתשדיר).

 

קישורים נוספים

המועצה לישראל יפה שד' רוקח 80 ת.ד 53250 תל אביב 61532 03-6423111      
  עמוד הבית | אודות | מפת האתר | צור קשר | פייסבוק  

המועצה לישראל יפה - חלוצת עיצוב הסביבה, מובילה את טיפוח סביבת החיים בישראל,
ומשפיעה בחינוך ובמעשה על עיצוב המודעות לערכי סביבה ויופי חזותי.

בניית אתרים CDTech
נקודה - שיווק באינטרנט