חינוך סביבתי
יוזמות סביבתיות
פרויקטים
תחרויות
סניפים
הירשמו בחינם למגזין המקוון
של המועצה לישראל יפה

מורשת ירוקה – כך נלמד את ילדינו לחסוך במשאבים טבעיים

מאגרי המשאבים הטבעיים של עולמנו הולכים ומתרוקנים. לכן, עלינו לחנך את ילדינו לשמירה על איכות הסביבה, ולהרגיל אותם לאורח חיים חסכוני וירוק. כיצד עושים זאת? שבע עצות להורים שרוצים להנחיל לילדיהם אורח חיים ירוק.
 
הדור שלנו ירש עולם ירוק ופורח, מלא ביצורים חיים ובמיני צמחים, אך איזה מין עולם יירשו ילדינו? הידלדלות המשאבים הולכת וגוברת והטבע אינו עומד בקצב. לכן, כדי שנוכל להבטיח לדור שאחרינו ולדורות שאחריו חיים בעולם דומה לזה שנהגנו בו כה בפזיזות, עלינו לשנות ראשית את אופן החשיבה שלנו, ולאחר מכן את הדרך שבה אנו מחנכים את ילדינו. בכתבה זו יפורטו מספר דרכים לביצוע השינוי הזה.
 
כל המפחית  - הרי זה משובח
 
על שלושה דברים עומד החיסכון במשאבים טבעיים: הפחתה, שימוש חוזר ומיחזור. בהפחתה הכוונה היא להפחתת כמות המוצרים שאנו צורכים, ועל ידי כך גם הפחתה של המשאבים שאנו מכלים. בשימוש חוזר הכוונה לשימוש במוצרים המאפשרים שימוש רב-פעמי, והימנעות רבה ככל האפשר ממוצרים חד-פעמיים למיניהם (כלי פלסטיק, קלקר וכו'). לבסוף, מיחזור, הינו הפקה של מוצרים חדשים ממוצרים ישנים, המאפשר הימנעות מכרייה של משאבים נוספים.
 
בכדי להנחיל לילדינו את שלושת העקרונות המנחים האלו, ראשית עלינו לאמץ אותם בעצמנו בצורה שלמה ואמיתית. חינוך סביבתי בדיוק כמו כל חינוך אחר, מצליח רק כאשר הוא מועבר על ידי דמות שמהווה דוגמה אישית. מומלץ לבצע את השינוי הזה בשלב מוקדם ככל האפשר, כשהילדים עוד צעירים, שכן ככל שגילו של האדם מבוגר יותר, כך קשה יותר לשנות את דפוסי החשיבה וההתנהגות שלו.
 
עצות מעשיות לחיי משפחה ירוקים
 
לא תמיד קל לפרוט את העקרונות הכלליים של החיסכון במשאבים טבעיים למעשים. להלן כמה עצות שמסייעות בכך:
 
• שימוש חוזר במוצרים – עם קצת מעוף, ניתן למצוא שימוש חוזר לרבים מהחפצים שאנו נוהגים לזרוק. קרטונים של אריזות יכולים לשמש להכנת עבודות יצירה או כרטיסי ברכה, קופסאות פח יכולות לשמש לאחסון סדקית, דפים מודפסים יכולים לשמש כדפי טיוטה וכך הלאה. פעילות יצירתית שמתבססת על שימוש חוזר יכולה להיות דרך מצוינת להסביר לילדים בגילאים שונים את החשיבות של הדאגה לסביבה, תוך כדי יישום בפועל.
 
• למחזר, למחזר ולמחזר – כיום ניתן למצוא כמעט בכל עיר מכלים שונים לאיסוף פסולת פלסטיק, קרטון, עיתונים, סוללות ועוד. כדאי ליצור ביחד עם הילדים פינה מקושטת בבית בה מרוכזים בנפרד כל סוגי הפסולת המתאימים למיחזור, להסביר להם למה היא מיועדת, להרגיל אותם להשתמש בה ואולי אפילו ליצור משחק בו מי שאוסף את מירב הפסולת זוכה בפרס (צנוע וידידותי לסביבה, כמובן).
 
• מתייחסים לסביבה בכבוד – מחויבות אמיתית לסביבה מתבטאת בכל עת ובכל מצב. לכן, אסור לעולם להשליך פסולת על הקרקע, בעיר או בטבע. בזמן טיול חשוב להקפיד להצטייד בשקית אשפה ולאסוף בה את הפסולת המיוצרת. גם כאן תחרות בין הילדים יכולה להפוך את האיסוף ממטלה למשחק.
 
• הימנעו ממרכזי קניות – בילוי קבוע במרכזים מסחריים עלול ליצור אצל הילדים קישור קבוע בין הנאה לצריכה. עדיף, כאשר הדבר אפשרי, לצאת לחיק הטבע או לגינה מוצלת ולבלות עם הילדים במשחקי חברה ובטיול – גם ירוק וגם חסכוני.
 
• חוסכים בכל טיפה – חיסכון במים הוא אחד מהנושאים הבוערים ביותר בישראל כיום, וחשוב שגם ילדינו ידעו זאת. לכן יש להקנות להם הרגלים של חסכון במים: ללמד אותם לסגור את הברז בזמן שהם מצחצחים שיניים, להסביר להם מתי יש להשתמש בחצי מיכל ומתי יש להשתמש במיכל מלא וכדומה.
 
• מצמצמים את השימוש במוצרי אריזה ובמוצרים חד-פעמיים – קרוב לחצי מהפסולת שאנו זורקים מקורה באריזות ובמוצרים חד-פעמיים שונים. בנוסף, רבים מהמוצרים האלו עשויים מפלסטיק או חומרים מלאכותיים אחרים, שהינם חומרים שאינם מתכלים במשך מאות שנים ובכך מכבידים על הטבע בפסולת הולכת ומצטברת. לכן, מוטב בעת עריכת קניות להשתמש בסלים רב-פעמיים וכך גם בהזדמנויות אחרות, להחליף את הפלסטיק במוצרים מחומר רב-פעמי או מתכלה.
 
• חוסכים בחשמל – חשמל עשוי להיראות לילדים כמשאב קסום ובלתי נדלה. כדי להשתמש בו, כל שצריך לעשות הוא לחבר את התקע לשקע וללחוץ על המתג. לכן, צריך להסביר לילדים שהחשמל הוא אנרגיה המופקת בתהליך שיוצר זיהום ומתבסס על משאבים שהולכים ומתמעטים. כך, הם יוכלו לקבל זאת בהבנה כאשר תבקשו מהם לכבות את האור כשהוא לא בשימוש, לסגור חלונות כשמפעילים את המזגן וכדומה.
 
העצות האלה הן רק חלק קטן מהדברים שביכולתנו לעשות כדי להנחיל לילדינו את המורשת הירוקה. כיום ניתן למצוא מידע רב באינטרנט ובעיתונות אודות נושאים ירוקים, המאפשר להורים ולילדים ללמוד עוד על התחום, וליישם את שלמדו. כך, באמצעות מעורבות, אכפתיות וחשיבה לטווח רחוק, יוכלו ליהנות גם הדורות הבאים מסביבה ירוקה, יפה ונעימה.
המועצה לישראל יפה שד' רוקח 80 ת.ד 53250 תל אביב 61532 03-6423111      
  עמוד הבית | אודות | מפת האתר | צור קשר | פייסבוק  

המועצה לישראל יפה - חלוצת עיצוב הסביבה, מובילה את טיפוח סביבת החיים בישראל,
ומשפיעה בחינוך ובמעשה על עיצוב המודעות לערכי סביבה ויופי חזותי.

בניית אתרים CDTech
נקודה - שיווק באינטרנט