חינוך סביבתי
יוזמות סביבתיות
פרויקטים
תחרויות
סניפים
הירשמו בחינם למגזין המקוון
של המועצה לישראל יפה

המהפכה הירוקה מגיעה למשרד

אם אתם מנהלים, בכירים או פשוט עובדים שאכפת להם – גם אתם יכולים להוביל מהפכה סביבתית במשרד. לא יודעים איפה להתחיל? בכתבה הזאת תוכלו למצוא קווים מנחים ורעיונות פשוטים להתייעלות סביבתית במשרד.
 

התייעלות סביבתית בארגון מועילה לא רק לסביבה – היא מועילה גם לארגון עצמו. באמצעותה ניתן לקצץ עלויות, למנוע סיכונים בריאותיים מהעובדים, לשדרג את סביבת העבודה ואפילו לחסוך בעלויות.

 
אז איך זה שארגונים רבים טרם יישמו מהלך נרחב של התייעלות סביבתית? התשובה היא שכמו כל שינוי, גם תהליך ההתייעלות דורש השקעה ראשונית של זמן ומשאבים. כמובן, לטווח הארוך, מדובר במהלך המיטיב עם הארגון, עם העובדים ועם הסביבה.
 

מה הופך משרד ל"משרד ירוק"?


"משרד ירוק" הוא משרד השואף להקטין את טביעת הרגל האקולוגית שלו. לשם כך, משולבים שיקולים סביבתיים בכל התהליכים במשרד: בפעילות השוטפת, בקבלת החלטות ניהוליות, בקביעת מדיניות, ברכש, בעבודה המשרדית ואפילו בקניות למטבחון. להלן צעדי ההתייעלות שמומלץ לנקוט בתחומים שונים כמו מיזוג, תאורה, רכש, מים ופסולת כדי להשיג מטרה זו.
 

מיזוג
 

ברמה הלאומית, מבנים בכלל ומבני משרדים כחלק מהם, נחשבים לצרכני אנרגיה כבדים ובעלי נתח גדול מ"עוגת הצריכה" הכוללת. צריכת אנרגיה רבה מחייבת ייצור גובר של חשמל שמקורות בשריפת דלקים מאובנים (נפט ופחם) הפולטים חלקיקים מזהמים לאוויר ותורמים רבות להתחממות הגלובלית.
 

מה עושים: חימום וקירור המשרד כרוכים לרוב בבזבוז אדיר של אנרגיה. כדי לצמצם בצריכת האנרגיה, יש להעדיף תמיד אוורור טבעי על פני שימוש במיזוג. במילים אחרות: במקום להפעיל מזגן, פתחו חלון.

 
ניתן גם לדאוג להצללת קירות מבנה המשרד באמצעות סככות או באמצעות צמחייה - פעולה שתקטין משמעותית את עומס החום ותצמצם את הצורך בהפעלת מערכת המיזוג. דרך טובה לעשות זאת היא על ידי הקמת גינת נוי על גג המשרד, שתשמש גם כמקום מנוחה עבור עובדים ואורחים.
 

בהקשר זה יש לומר, שכאשר שוקלים מעבר למבנה חדש, כדאי תמיד להתחשב גם ביכולת שלו לבדד את הפנים מפני טמפרטורות קיצוניות של חום וקור.
 

כאשר בכל זאת מפעילים את מערכת המיזוג יש לדאוג לשמור על טמפרטורה אופטימלית – 25 מעלות בקיץ ו-19 מעלות בחורף.
 

למידע נוסף על מיזוג חסכוני, אפשר לפנות לאתר חברת החשמל.
 

התועלת למשרד: צריכת אנרגיה היא אחת מההוצאות העיקריות של כל משרד. הפחתת השימוש במיזוג תתרום משמעותית לחיסכון בתחום.

תאורה

ישראל היא מדינה שטופת שמש, ובכל זאת, במשרדים רבים מסתמכים על תאורה מלאכותית לאורך כל השנה, גם בשעות היום.
 

מה עושים: ראשית, בבחירת המשרד, מומלץ תמיד להעדיף מבנה שבו חלונות גדולים דרכם נכנסות כמויות גדולות של אור שמש. ניתן גם להתקין במשרד קיים תעלות אור – תעלות המכניסות אור שמש דרך פתח מיוחד בתקרה. לבסוף, חשוב להעדיף תאורה פלורוסנטית חסכונית באנרגיה, אשר צורכת 80% פחות חשמל מתאורה רגילה.
 

התועלת לארגון: חיסכון נוסף בהוצאות על חשמל.
 

רכש
 

מה עושים: משלבים שיקולים סביבתיים בביצוע רכישות יומיומיות ובפרסום מכרזי רכש. בין היתר יש להעדיף תמיד מוצרים אשר:

  • אינם מכילים כימיקלים מסוכנים לאדם ולסביבה
  • מיוצרים בארץ (שינוע מוצרים ממדינות אחרות כרוך בבזבוז משאבים ובזיהום רב)
  • עשויים מחומרים מתכלים או ברי מחזור

התועלת לארגון: חומרים ידידותיים לסביבה מפחיתים, מטבע הדברים, את השימוש בחומרים מסוכנים מקבילים, וכך גם את הסכנה לבריאותם של עובדי המשרד.


מים


כידוע, משק המים הישראלי מצוי במשבר חמור כבר מספר שנים. לכן, גם על ארגונים וחברות מוטל לתרום להפחתת צריכת המים במדינה.


מה עושים: אוספים מים המטפטפים מהמזגנים לטובת השקייה. בנוסף, כאשר בוחרים עציץ משרדי, יש להעדיף תמיד צמחייה המותאמת לתנאי האקלים של ישראל, ואינה זקוקה להשקייה רבה.


התועלת לארגון: קיצוץ בעלויות המים.


פסולת


הכמות ההולכת וגדלה של פסולת היא אחת מהבעיות הסביבתיות החמורות ביותר בישראל. הירתמות המגזר העסקי למיחזור ולצמצום הפסולת המיוצרת יכולה לתרום רבות לפתרון הבעיה.


מה עושים: מציבים במשרד פחים להפרדת פסולת (למשל, נייר, קרטון, בקבוקים, פחיות, פסלת אלקטרונית וסוללות). ליד כל אחד מהפחים מציבים שלט שבו מסבירים למה נועד הפח ומה החשיבות של המיחזור. כך תקטן משמעותית כמות הפסולת הכוללת הנשלחת לאתרי הטמנה.


התועלת לארגון: הפרדת הפסולת יכולה לתרום לסדר ולניקיון הכללי במשרד. בנוסף, ניתן לנצל את כספי הפיקדון המקבלים בתמורה לפחיות ולבקבוקים קטנים לרכישת כיבוד עבור העובדים.


נייר וניירת


גם בעידן האלקטרוני שאנחנו חיים בו כיום, נייר ממשיך להוות חלק מרכזי ברכש ציוד משרדי ובייצור הפסולת של מרבית הארגונים. צמצום בצריכת הנייר והעברתו למיחזור יכולים לסייע רבות בהפחתת הטביעה האקולוגית של המשרד.


מה עושים: מעדיפים דואר אלקטרוני על דואר רגיל – במיוחד בתקשורת פנים משרדית. כמו כן, מדפיסים רק מה שבאמת נחוץ, ובעיקר מסמכים ארוכים או חשובים במיוחד.

כשבכל זאת מדפיסים, בוחרים בנייר שאינו מולבן ושאחוז המיחזור שלו גבוה. בנוסף, בוחרים באפשרות ההדפסה הדו-צדדית – גם במכונת צילום. אם האפשרות לא קיימת, ניתן לרוב להוסיף אותה בעלות זולה, שמחזירה את עצמה בהמשך הודות לחיסכון ברכש נייר. מומלץ גם להציב שלט בנושא ליד מכונת הצילום כדי לעודד את כלל העובדים במשרד לחסוך בנייר.


לבסוף, מקפידים על הפרדת הנייר לפח מיחזור ייעודי. את הנייר המצטבר מעבירים לפחים מיוחדים שמספקת הרשות המקומית, או לחילופין – מתקשרים עם חברת מיחזור נייר כמו אמניר שמבצעת איסוף של הנייר מהמשרד.


התרומה לארגון: חיסכון משמעותי בהוצאות על רכישת נייר.


חיסכון במטבחון


לעתים קרובות, מעדיפים במשרדים כלים חד-פעמיים כדרך להימנע משטיפת כלים. הבחירה הזו גורמת לייצור מוגבר של פסולת, ובעיקר כוסות מחומרים בלתי מתכלים כמו קל קר ופלסטיק שנשארים בסביבה לאורך זמן.


מה עושים: מעדיפים כלים רב-פעמיים על פני כלים חד-פעמיים או לחילופין, רוכשים כלים חד-פעמיים המיוצרים מחומרים מתכלים.


תועלת לארגון: כאשר בוחרים להשתמש אך ורק בכלים רב-פעמיים - קיצוץ משמעותי בתקציב המטבחון.


חוסכים גם בשירותים


על פי נתונים של חברת מקורות, כ – 25% מצריכת המים הביתית מקורה בהדחת מי אסלה. בהתחשב בכך שבסביבה משרדית אין לרוב שימוש במים לרחצה ולבישול, סביר להניח שבסביבה מסוג זה מהווים המים המנוצלים בשירותים אחוז אפילו יותר גבוה מכלל צריכת המים.


מה עושים: מתקינים בכל תאי השירותים מכלי הדחת אסלות דו-כמותיים. בשירותי הגברים ניתן להתקין גם משתנות ללא מים. לא שוכחים להתקין על כל הברזים חסכמים! כיום יש גם חסכמים למכלי ההדחה שמקטינים את כמות המים הנשטפת.


תועלת לארגון: קיצוץ משמעותי בהוצאות על צריכת מים.


הצטרפו למהפכה הסביבתית

בארגונים גדולים, אחד מהאתגרים העיקריים בתהליך ההתייעלות הסביבתית הוא הטמעת השינוי בדרגים השונים של הארגון. לשם כך, מציעה המועצה לישראל יפה פעילויות מיוחדות לחברות ולארגונים. באמצעות הפעילויות החוויתיות שמציעה המועצה, ניתן לגרום לעובדים להפנים את ההשפעה שיש לפעולותיהם על הסביבה וליצור שינוי ממשי.


לקבלת פרטים נוספים ניתן לפנות אל נציגי המועצה לישראל יפה בטלפון 03-6423111 שלוחה 121.

המועצה לישראל יפה שד' רוקח 80 ת.ד 53250 תל אביב 61532 03-6423111      
  עמוד הבית | אודות | מפת האתר | צור קשר | פייסבוק  

המועצה לישראל יפה - חלוצת עיצוב הסביבה, מובילה את טיפוח סביבת החיים בישראל,
ומשפיעה בחינוך ובמעשה על עיצוב המודעות לערכי סביבה ויופי חזותי.

בניית אתרים CDTech
נקודה - שיווק באינטרנט