חינוך סביבתי
יוזמות סביבתיות
פרויקטים
תחרויות
סניפים
הירשמו בחינם למגזין המקוון
של המועצה לישראל יפה

10 סיבות טובות לרכוב על אופניים

שני גלגלים, שרשרת, פדאלים וכידון – זה כל מה שאתם צריכים כדי להפוך את העולם למקום טוב יותר. לא מאמינים? המועצה לישראל יפה מגישה: 10 סיבות טובות להשאיר את המכונית בבית ולהגיע ליעד הבא ברכיבה על אופניים.

 
הם הומצאו בשנת 1818, הרבה לפני המכוניות ההיברידיות והביו-דיזל, אבל המהפכה הסביבתית שיש להם להציע היא חשובה לא פחות. אלו הם האופניים.
 
כיום, גם בישראל מתחילים להבין את היתרונות שברכיבה על אופניים, אם כי באיחור ניכר. מספר הולך וגדל של יישובים סוללים שבילים מיוחדים לרוכבי אופניים, ובכל זאת, בהשוואה למדינות אירופה, עדיין יש מקום רב לשיפור.
 
כדי להתחיל להניע את גלגלי מהפכת האופניים, המועצה לישראל יפה מזמינה אתכם לדווש יותר וליסוע פחות. אם אתם עדיין זקוקים לשכנוע, מוגשות לכם בזאת 10 סיבות טובות לרכוב על אופניים:
 1. חוסכים כסף: משפחה שתוותר על מכונית ראשונה או שנייה לטובת שימוש מוגבר באופניים ובתחבורה ציבורית, תוכל לחסוך לא רק בעלות הראשונית של רכישת כלי הרכב, אלא גם בהוצאות שוטפות. רוכבי אופניים לא צריכים לשלם על ביטוח, חלפים יקרים, תדלוק או טסט שנתי – הוצאות בסך של עשרות אלפי שקלים לשנה.
   
 2. יוצרים חברה שוויונית יותר: ככל שהתשתיות לאופניים טובות יותר, כך יותר אנשים יכולים להתנייד בקלות ובזול בתוך העיר, מה שמקדם את יכולתם להתפרנס.
   
 3. חוסכים זמן: במקרים רבים, עומסי תנועה וקשיים במציאת חנייה, הופכים את ההתניידות ברכב לבזבוז של זמן יקר. לכן, כשמדובר בתנועה בשטחים עירוניים, מומלץ במיוחד להעדיף רכיבה באופניים על פני נסיעה.
   
 4. מפחיתים זיהום אוויר: אופניים אינם צורכים דלק, ולכן אינם גורמים לזיהום אוויר, בדומה לכלי רכב ממונעים. ככל שהשימוש באופניים יגבר - זיהום האוויר יפחת.
   
 5. תורמים לבריאות: לזיהום אוויר מופחת יש השלכה ישירה על תחום הבריאות. על פי נתוני ארגון הבריאות העולמי, מדי שנה מתים כ-4.5 מיליון בני אדם כתוצאה מזיהום אוויר. בנוסף, זיהום אוויר גורם לנזקים גופניים ולמחלות שונות שאינן קטלניות כגון אסטמה. כמובן, כל זה לפני שהזכרנו את התרומה של האופניים לפיתוח הכושר הגופני, לשיפור סיבולת לב-ריאה, למניעת מחלות לב, להורדת רמת הכולסטרול ולחץ הדם ולבריאות בכלל.
   
 6. מפחיתים עומסי תנועה: השימוש באופניים מקל על העומס הרב בכבישים. המשמעות: הפחתת מספר תאונות הדרכים הקטלניות וצמצום הצורך בהשקעה בתשתיות לרכבים פרטיים על חשבון כספי ציבור.
   
 7. מפחיתים את הצורך במקומות חנייה: שטחים עירוניים רבים מבוזבזים כיום בשל הצורך בהקצאת מקום לחניית מכוניות. אופניים תופסים שטח קטן ביותר, ולכן שימוש מוגבר בהם יפנה שטחים לשימושים אחרים.
   
 8. מונעים זיהום מי תהום: חלקים רבים בכלי רכב, כמו הגומי או המצבר, אינם מתכלים כראוי ומשחררים חומרים המחלחלים היישר אל מאגרי מי התהום. שימוש באופניים יפחית את כמות המכוניות באתרי האשפה, ויסייע בשמירה על מים נקיים.
   
 9. חוסכים באנרגיה: מאחר שאופניים אינם זקוקים לדלק, אלא רק לכוח הפיזי של הרוכב, השימוש בהם חוסך בדלק למשק האנרגיה.
   
 10. יותר שקטים: כלי רכב ממונעים - מכוניות פרטיות, אופנועים וקטנועים וכמובן משאיות כבדות - גורמים לעלייה משמעותית במפלס הרעש. שימוש באופניים כמעט שאינו גורם לרעש, ולכן משפר את איכות החיים של המתגוררים בצמוד לדרכים מרכזיות.
   
 11. מספקים ניידות: אופניים מקלים על ההתנהלות בעיר, משפרים את הניידות ובאמצעות כך את מדד איכות החיים.
   
 12. משפרים את הכושר: שימוש באופניים משפר את הכושר הגופני ומסייע בשמירה על משקל גוף נכון - ובכך תורם לאיכות החיים והבריאות. רכיבה על אופניים אף מומלצת לחולי סכרת, מאחר שפעילות גופנית מסוג זה מגבירה את יעילות האינסולין המוזרק לגוף.
רוכבים על אופניים יום-יום

לשנות את אורח החיים זה אף פעם לא קל, גם כשזה כדאי. לפניכם כמה עצות שימושיות שיסייעו לכם לשלב את הרכיבה על אופניים בחיי היום-יום - בדרך לעבודה, בסידורים וכבילוי.
 • רוכבים לעבודה? השעות המומלצות לרכיבה הן עד 11:00 בבוקר, ושוב החל מ-16:00. בשעות אלה האוויר קריר יחסית ורמת הקרינה האולטרה סגולה של השמש נמוכה יותר.
   
 • בחורף התלבשו בשכבות – כך תוכלו להתחמם בתחילת הרכיבה, אבל לא לסבול מהחום בזמן שאתם מתאמצים בדיווש.
   
 • חוששים להגיע לעבודה בימי הקיץ כאשר אתם ספוגים בזיעה "ריחנית"? השתמשו בחולצת רכיבה מנדפת זיעה, שמפחיתה משמעותית את הבעיה. חולצה כזו מפנה את הזיעה מהגוף - בניגוד לחולצה רגילה הסופגת אותה. בנוסף, במקומות עבודה רבים קיימות מקלחות לעובדים. אם תצאו מהבית רבע שעה מוקדם יותר, תוכלו להגיע לעבודה, להתקלח ולהחליף בגדים.
   
 • צריכים להוביל משאות קטנים על האופניים? התקינו סבל - רצוי מעל הגלגל האחורי. ניתן, כמובן, להתקין סבל קטן גם על הכידון, אולם קחו בחשבון שהמשקל הנוסף ישפיע משמעותית על היגוי האופניים.
   
 • בשנים האחרונות הפכה גניבת אופניים ל"מכת מדינה". מנעול טוב ונעילת האופניים במקום מואר, יפחיתו את הסיכוי שלכם להצטרף לסטטיסטיקה. מומלץ גם לשלוף את מושב האופניים ולקחת אותו עמכם.
   
 • משתמשים באופניים במסלול יומי קבוע, למשל מהבית לעבודה ובחזרה? רכשו שני מנעולים: אחד יישאר נעול על עמוד ליד הבית, והשני על עמוד בסמוך למקום העבודה. כך ייחסך מכם הצורך לשאת משקל נוסף בזמן הרכיבה.
   
 • הקפידו להתקין פנס אחורי, פנס קדמי ומחזירי אור על חישוקי הגלגלים. נעלתם את האופניים והלכתם לדרככם? אל תשכחו לשלוף את הפנסים ולקחת אותם אתכם.
   
 • בכל רחבי הארץ מתקיימים אירועים מיוחדים לרוכבי אופניים. השתתפו בהם! כך, למשל, בחג סוכות שנת 2008, ערכה עיריית תל-אביב הפנינג אופניים נרחב, בשיתוף המועצה לישראל יפה, במסגרתו הוזמן הציבור "לטעום" קטעים מתוך שלושה מסלולי אופניים בעיר. בנוסף, מדי חודש מתקיימים אירועי "מסה קריטית" של רכיבת אופניים המונית. כדי להצטרף לאחד מאותם אירועים חפשו באינטרנט מידע נוסף על אירוע המתרחש בקרוב.
   
 • והעיקר, לא לשכוח: קסדה, מים (או משקה איזוטוני), משקפי שמש להגנה מפני קרינה וקרם להגנה מהשמש.
המועצה לישראל יפה שד' רוקח 80 ת.ד 53250 תל אביב 61532 03-6423111      
  עמוד הבית | אודות | מפת האתר | צור קשר | פייסבוק  

המועצה לישראל יפה - חלוצת עיצוב הסביבה, מובילה את טיפוח סביבת החיים בישראל,
ומשפיעה בחינוך ובמעשה על עיצוב המודעות לערכי סביבה ויופי חזותי.

בניית אתרים CDTech
נקודה - שיווק באינטרנט