חינוך סביבתי
יוזמות סביבתיות
פרויקטים
תחרויות
סניפים
הירשמו בחינם למגזין המקוון
של המועצה לישראל יפה

מרבין בשמחה (אבל מפחיתים בפסולת)

עם קצת יצירתיות והשקעה, יכולות ההכנות לפורים להפוך לשיעור חשוב (ומהנה) באחריות סביבתית; כל מה שצריך לעשות הוא למצוא תחליפים לתחפושות הקנויות, ולהכין תחפושת מחומרים שיש בבית. למשל: תנין אימתני מקרטונים ומנייר – ויש אפילו הוראות הכנה.
 

 
 

אחת מהבעיות הסביבתיות החמורות ביותר בישראל של ימינו היא הצטברות הפסולת: מדי שנה מייצר הישראלי הממוצע כ – 660 ק"ג פסולת, שהם כ – 5 מיליון טון פסולת לכלל האוכלוסיה. חמור מכך – כמות המפסולת המיוצרת ממשיכה לגדול בשיעור של כ – 4% לשנה.
 
רובה המכריע של הפסולת הזו מוצא את דרכו למטמנות. שם, גורמת הפסולת לנזקים אקולוגיים נרחבים, כולל זיהום קרקעות ומי תהום ופגיעה בבעלי חיים. בקצב הנוכחי, צפויות המטמנות בארץ להתמלא תוך שנתיים, מצב שיחייב פתיחה מטמנות נוספות על חשבון שטחים פתוחים.
 
אז מה עושים?
 
כדי לפתור את בעיית הפסולת, נדרש הציבור הישראלי לאמץ סדר יום חדש שמטרותיו צמצום כמות הפסולת המועברת למטמנות. לשם כך ניתן לנקוט במספר אמצעים: הפרדת פסולת במקור, מיחזור, שימוש חוזר והפחתת הצריכה של מוצרים חדשים.
 
את פורים הקרוב תוכלו לנצל כדי להעביר את המסר הסביבתי החשוב הזה גם לדור הצעיר. באמצעות ניצול יצירתי של חפצים שכבר אין בהם שימוש ושל מה שנחשב בדרך כלל לפסולת, תוכלו להכין תחפושות מקוריות ובו-בזמן להעביר לילדיכם ולסביבתכם שיעור חשוב באחריות סביבתית. ברעיון הזה ניתן להשתמש גם לארגון פעילות חינוך סביבתי בחוגים, תנועות נוער ומתנ"סים.
 
להכנת התחפושת אפשר להשתמש באין-סוף פריטים וחומרים: קרטונים, עיתונים, סדינים ישנים, אריזות מזון ריקות, בגדים וכו'.
 
מהר מאוד, בתהליך ההכנה, תגלו מחדש את ערכם של הפריטים האלו שאנחנו משליכים בקלות רבה כל כך. באמצעותם תוכלו להפוך לרוח מפחידה (לבושה בסדין מחורר), פיראט ממולח (חבוש בכובע מעיסת נייר-עיתון), רובוט מתכתי (לבוש בקופסאות קרטונים ומצופה במכסי אלומניום) ולכל דבר אחר.
 
כמובן, גם בפורים הבטיחות קודמת לכל, לכן מומלץ לקרוא את הנחיות ארגון בטרם בנושא תחפושות בטוחות.
 
תחפושת לדוגמה  - תנין אימתני מקרטונים ומנייר
 
אם יצירתיות אינה הצד החזק שלכם, אתם יכולים להשתמש ברעיון הבא – תנין אימתני מקרטונים ומנייר. להלן הוראות ההכנה.
 
הכלים והחומרים: קופסאת קרטון מוארכת, מספריים, שדכן, מאסקינגטייפ לבן או צהבהב, מעט נייר טישו, נייר אריזה חום גדול, אקדח דבק חם וסכין יפנית.
 
הכנת הזנב: קחו חתיכה גדולה של נייר אריזה (בערך בגובה המותניים) קפלו אותה לשניים וציירו עליה קו אלכסוני.
 
 
 
הכנת הזנב:
קחו חתיכה גדולה של נייר אריזה (בערך בגובה המותניים) קפלו אותו לשניים וציירו עליו קו אלכסוני.
 

 
גזרו בסמוך לקו.שדכו במרחק כ- 2-3 ס"מ לכל האורך:
 


מלאו את הזנב בנייר אריזה:
 
 

קפלו את החלק העליון וצרו חגורה בעזרת נייר דבק. השתמשו בחלק מנייר הדבק ליצירת ליצירת אבזם. 
 


הכנת הראש: קחו את קופסת הקרטון המוארכת ושרטטו על צדדיה את הפה והשיניים. צורת הפה צריכה להיות מעוקלת מעט ולהתרחב ככל שמתקרבים לצד הקדמי (ראו תמונה).
 
לאחר שרטוט קווי המתאר של הפה, יש לחתוך לפיהם באמצעות סכין יפנית. ייתכן שתרצו לפרק לפני כן את הקרטון כדי להפוך את החיתוך לנוח יותר.
 
לאחר חיתוך צורת הפה, יש ליצור צוואר ולפתוח את הפתח דרכו מכניסים את הראש. לשם כך חותכים מלבן לא שלם מהתחתית, שנשאר מחובר לקרטון בחלקו האחורי. כך נוצר הצוואר המשתלשל מאחורי ראשו של התנין. שימו לב שבחלק הקדמי של התחתית צריך להישאר מלבן שלם של קרטון שמהווה מעין "סנטר".
 
הכנת העיניים: העיניים מורכבות משני חלקים: העיניים עצמן והגבות.
ליצירת העיניים עצמן קחו מעט נייר טישו ודחסו אותו בצורה אליפסית. לאחר מכן, כסו את הטישו הדחוס בשכבה אחת נוספת של טישו, כדי להסתיר את הקיפולים, וצבעו אותה בצבע לבחירתכם (אל תציירו את האישון עצמו עדיין!).
 
לאחר הצביעה, הדביקו את העיניים בצידי הראש, מעל למקום בו מתחיל הפה, באמצעות דבק חם. כאשר הדבק מתייבש ניתן לצייר את האישונים באמצעות טוש שחור או צבע (ראו תמונה).
 
ליצירת הגבות חתכו שתי חתיכות קרטון קטנות בצורת עלים והדביקו בחלק העליון של הקרטון, מעל לעיניים. 
 
 
הכינו תמיכה לצוואר מסרטי נייר דבק שיעברו מתחת לבית השחי. 
 


צפו את השיניים במאסקינג טייפ לבן או צהבהב.
 


זהו...נשאר רק להתלבש וליהנות!

המועצה לישראל יפה שד' רוקח 80 ת.ד 53250 תל אביב 61532 03-6423111      
  עמוד הבית | אודות | מפת האתר | צור קשר | פייסבוק  

המועצה לישראל יפה - חלוצת עיצוב הסביבה, מובילה את טיפוח סביבת החיים בישראל,
ומשפיעה בחינוך ובמעשה על עיצוב המודעות לערכי סביבה ויופי חזותי.

בניית אתרים CDTech
נקודה - שיווק באינטרנט